In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-10-15, pirmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2010-01-26 15:06
Sveikatos apsaugos reforma reikalinga, bet jai įgyvendinti pasirinkti ne tie instrumentai
Vilnius, sausio 26 d. (ELTA). Sveikatos sistemos apsaugos reforma reikalinga, tačiau jai įgyvendinti pasirinkti netinkami instrumentai, abejojama ir pertvarkos atitikimu Pagrindiniam šalies įstatymui, Konstitucijai, kuri garantuoja valstybės rūpestį žmonių sveikata.

Kaip naujienų agentūroje ELTA antradienį surengtoje diskusijoje sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė, įgyvendinant sveikatos apsaugos reformą buvo nueita paprasčiausiu keliu. Po pertvarkos planuojama palikti kelis mokslo ir gydymo centrus, po 8 respublikines ir regioninio lygmens ligonines, 39 rajonines ligonines, iš kurių 10 bus su chirurgijos ir akušerijos skyriais, 12 - tik su chirurgijos. Iš viso bus uždarytos 24 įstaigos.

Tai gyventojams sukels nepatogumų, pasunkės medicininių paslaugų prieinamumas. Be to, parlamentarė stebėjosi, jog prieš įgyvendinant reformą nebuvo perskaičiuoti gyventojų srautai, neištirtas jų sergamumas, neatliktas vertinimas, kaip naujovės atsilieps gaunamos paslaugos prieinamumui ir kokybei. Jau šiuo metu reforma priešina gydytojus su pacientais, medicinos įstaigų vadovus su personalu.

"Sveikatos sistemos pertvarka šiandien kaip niekad yra reikalinga, visi dirbantys sveikatos sistemoje sutinka, kad ją reikia vykdyti, tačiau ją reikia vykdyti civilizuotai, nepažeidžiant Konstitucijos ir teisės aktų. Manome, kad Vyriausybė, priimdama pertvarkos metmenis tiktai savo nutarimu, tai pažeidė. Sveikatos sistema yra labai jautri sritis, ir visos pertvarkos genialumas turi vykti tokiu aspektu, kad gyventojai, pacientai justų tik gerėjimą, kad būtų viskas labai gerai paskaičiuota, reglamentuotas finansavimas ir paslaugos", - teigė D. Mikutienė.

Vilniaus Sapiegos ligoninės, kurią ketinama naikinti, direktorius Gediminas Rimdeika apskritai suabejojo reformos viešumu ir atvirumu. Jis kaip pavyzdį pateikė savo vadovaujamą įstaigą. Sapiegos ligoninė privalo būti uždaryta, kadangi tai rajoninė ligoninė, be darbo liks apie 170 žmonių.

"Ar tikrai ši reforma daroma žmonėms? Ar tikrai yra paskaičiuoti ir pažiūrėti srautai, kaip vienoje vietoje įstaigai užsidarius ligonis keliaus, kokios sąlygos jo keliavimui?", - retoriškai klausė medikas.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius aiškino, kad ministerija su reformos įgyvendinimu neskubėjo, viskas buvo kruopščiai analizuojama, derinta su atsakingomis institucijomis. Ministerijos skaičiavimais, sveikatos apsaugos reforma sutaupys 300-450 mln. litų, o naikinamų įstaigų darbuotojams bus išmokėta apie 25 mln. litų išeitinių kompensacijų. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas pabrėžė, kad ne ligoninių dydis lemia paslaugų kokybę, o tai kiek jų suteikiama.

"Jeigu ligoninėje yra mažai gimdyvių, operacijų, tai reiškia, kad pacientai jos nesirenka, tai visiškai nepriklauso nuo ligoninės dydžio. Tikrai matome kai kurias nedideles ligonines, kurios turi labai didelius srautus pacientų. Tai rodo, kad pacientas jose jaučiasi saugus, komfortiškai. Be abejo, jeigu chirurgas atlieka labai mažai operacijų, akušeris-ginekologas priima mažai gimdymų, tai jo kvalifikacija krenta ir tuomet paslauga yra nesaugi", - motyvavo M. Marcinkevičius.

Parlamento opozicija yra užregistravusi nutarimo projektą, įpareigojantį Seimą kreiptis į Konstitucinį Teismą nustatyti, ar sveikatos sistemos reforma atitinka Konstituciją.

Parlamentarai siūlo Seimui prašyti Konstitucinio Teismo ištirti, ar Vyriausybės nutarimas "Dėl sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų restruktūrizavimo trečiojo etapo programos patvirtinimo" pagal reguliavimo apimtį ir normų turinį, taip pat pagal įsigaliojimo tvarką neprieštarauja Konstitucijos preambulėje įtvirtintam teisinės valstybės, taip pat teisėtų lūkesčių, teisinio tikrumo, teisinio saugumo, asmenų lygybės, sąžiningos konkurencijos principams bei Vyriausybės, Sveikatos draudimo, Konkurencijos ir Sveikatos sistemos įstatymams.

Šį nutarimą pasirašė ne tik opozicijai, bet ir valdančiajai koalicijai priklausantys Seimo nariai, kuriems kyla abejonių ne tik dėl sveikatos sistemos pertvarkos ekonominio pagrįstumo, bet ir dėl jos teisėtumo.

(papildysime)
Kitos konferencijos
2018-05-21 17:47
Pasaulio fitneso federacija pasakojo apie nuveiktus darbus ir ateities planus
2018-04-24 11:36
Žemdirbiai: B. Markausko darbas mus tenkina
2018-03-16 14:14
Veiksmingiausia pagalba susirgus - Gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
2018-03-09 14:35
Tautininkai žygiuos skanduodami "Lietuva lietuviams", leidimą eitynėms gavo iškart
2018-03-05 18:29
Rusija - kaip pasiutęs žvėris, teigia Krymo totoriai, V. Putino režimo kaliniai
2018-03-05 16:16
Po ketverių metų okupacijos tiesiogines represijas patiria visa Krymo totorių bendruomenė
2018-01-24 11:18
Lietuva elektromobiliais lenkia tik Bulgariją
2018-01-24 10:50
Šiemet tikimasi naujų automobilių rinkos augimo
2018-01-23 13:03
Sociologas: studijomis nusivylę Lietuvos studentai yra linkę sukčiauti
2017-10-04 12:33
Lietuva dėl ŽIV situacijos sulaukė ir pagyrų, ir raginimų
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.