In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-10-21, sekmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2010-03-02 16:45
AE Baltarusijoje priešininkai: atominės elektrinės poveikio aplinkai ataskaita slepia tiesą
Vilnius, kovo 2 d. (ELTA). Antradienį Aplinkos ministerija visuomenei pristatys Baltarusijoje planuojamos statyti atominės elektrinės (AE) poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Tuo tarpu į Lietuvą atvykę Baltarusijos aplinkosaugininkai aiškina, kad ši ataskaita neatskleidžia tiesos apie pavojus, kuriuos keltų Lietuvos pašonėje pastatyta atominė elektrinė.

Antradienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje Baltarusijoje planuojamos statyti atominės elektrinės priešininkai aiškino, kad Rusijoje sukurtas reaktorius AES-2006, kurį norima įrengti Baltarusijos AE, bus įrengiamas pirmą kartą, todėl nėra jokių praktikoje patvirtintų jo patikimumo ir techninių sprendimų efektyvumo įrodymų.

Spaudos konferencijoje dalyvavo profesorius iš Baltarusijos Georgijus Lepinas, technikos mokslų daktaras, dalyvavęs likviduojant Černobylio avarijos padarinius, taip pat 1998 m. dalyvavęs valstybinės komisijos darbe dėl atominės elektrinės statybos, atominės fizikos inžinierius iš Rusijos, tarptautinės grupės "Ekozaščita" koordinatorius Andrejus Ožarovskis, Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos "Ekodom" vadovė Irina Suchi.

Savo nuomonę dėl Baltarusijos Astravo miestelyje ketinamos statyti atominės elektrinės pareiškė bendrijos "Atgaja" pirmininkas Saulius Pikšrys ir Seimo narys Gintaras Songaila, kurie stebėjosi, kad Aplinkos ministerija tiek nedaug kalba apie Baltarusijos AE.

"Mums labai keista, kad ruošiamas toks rimtas ir rimtą grėsmę visuomenei tiek Baltarusijoje, tiek Lietuvoje keliantis objektas, o apie tai yra visiškai tylu", - sakė S. Pikšrys.

G. Songaila aiškino, kad jo netenkina Baltarusijos AE poveikio aplinkai ataskaitos lygis, "kuris atitinka "Rosatom" reklaminės medžiagos lygį".

"Atsižvelgiant į Černobylio avarijos patirtį, pateikti skaičiai, švelniai tariant, neatitinka realybės. Kaip rodo praktika, kai kurios gyvenvietės po avarijos buvo iškeltos 50-60 kilometrų nuo Černobylio. Avarijos atveju Vilnius patektų į evakuacijos zoną. O medžiagos, kokį poveikį elektrinė turėtų ne avarijos atveju, praktiškai iš viso nėra", - aiškino parlamentaras.

Pasak jo, visiškai neaiškūs elektrinės įtakos aplinkai, radioaktyvių atliekų tvarkymo ir kiti klausimai.

"Panašu, kad jos (radioaktyvios atliekos - ELTA) neaiškiomis techninėmis sąlygomis bus saugomos ten vietoje, apie 10 kilometrų nuo Gervėčių. Aš jau nekalbu apie istorinį, archeologinį paveldą, tai, kad ten yra rekreacinė zona", - kalbėjo G. Songaila.

Oficialioje Baltarusijos AE poveikio aplinkai ataskaitoje teigiama, kad Neries upė bus pagrindinis elektrinės aprūpinimo vandeniu šaltinis. Atominės elektrinės kritikai mano, kad tai turės neigiamos įtakos šiai per Vilnių tekančiai upei.

Pasak jų, į Nerį nutekės visi techniniai ir buitiniai elektrinės bei atominio miestelio vandenys. Be to, padidės vandens temperatūra, jis nebebus toks švarus, todėl laipsniškai išnyks čia gyvenančios ir neršiančios lašišinės žuvys.

Kaimyninės šalies aplinkosaugininkai melu vadina ir ataskaitoje skelbiamą informaciją, kad Baltarusijos AE panaudotą branduolinį kurą pasiims Rusija. Anot jų, gamykla, kuri galėtų perdirbti branduolines AES-2006 reaktoriaus atliekas, nebus greitai pastatyta, todėl šios atliekos tam tikrą laiką bus saugomos pramoninėje AE aikštelėje netoli Lietuvos sienos.

"Radioaktyviosios atliekos iš dalies bus perdirbamos pačioje AE teritorijoje, pavyzdžiui, bus garinamos skystos atliekos, todėl padidės aplinkinės teritorijos radiacinė ir cheminė tarša. Kaip parodė Černobylio ir atominę energiją naudojančių šalių patirtis, radiacinė tarša plačiai pasklinda gamtoje per orą ir gruntinius vandenis. Užteršta teritorija smarkiai viršija 30 ar 50 kilometrų zoną, todėl dalis teršalų būtinai paklius į Lietuvos teritoriją", - aiškina Baltarusijoje planuojamos statyti AE priešininkai.

Galimomis atominės elektrinės statybomis jų šalyje nepatenkinti baltarusiai tikisi, kad Lietuva galėtų sustabdyti šį projektą, jeigu jam pasipriešintų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje.
Kitos konferencijos
2018-05-21 17:47
Pasaulio fitneso federacija pasakojo apie nuveiktus darbus ir ateities planus
2018-04-24 11:36
Žemdirbiai: B. Markausko darbas mus tenkina
2018-03-16 14:14
Veiksmingiausia pagalba susirgus - Gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
2018-03-09 14:35
Tautininkai žygiuos skanduodami "Lietuva lietuviams", leidimą eitynėms gavo iškart
2018-03-05 18:29
Rusija - kaip pasiutęs žvėris, teigia Krymo totoriai, V. Putino režimo kaliniai
2018-03-05 16:16
Po ketverių metų okupacijos tiesiogines represijas patiria visa Krymo totorių bendruomenė
2018-01-24 11:18
Lietuva elektromobiliais lenkia tik Bulgariją
2018-01-24 10:50
Šiemet tikimasi naujų automobilių rinkos augimo
2018-01-23 13:03
Sociologas: studijomis nusivylę Lietuvos studentai yra linkę sukčiauti
2017-10-04 12:33
Lietuva dėl ŽIV situacijos sulaukė ir pagyrų, ir raginimų
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.