In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-12-15, Šeštadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2010-04-28 13:25
Diskusija: ekspertų konsultacijos turi tapti politinių sprendimų instrumentu
Vilnius, balandžio 28 d. (ELTA). Mokslininkai prisipažįsta permąstantys savo tyrimų kryptis ir jausdami realijas nuo vien fundamentalių procesų nagrinėjimo linksta prie praktikoje pritaikomų. Tačiau tiek jie patys, tiek valstybės tarnautojai pripažįsta, kad viena sudėtingiausių užduočių lieka atsakyti į klausimą, kaip paversti mokslinius vertinimus, ekspertų konsultacijas politinių sprendimų instrumentu.

"Silpniausia vieta - motyvuoti žmones, kurie priima politinius sprendimus, atsižvelgti į mokslininkų, ekspertų, konsultantų nuomonę. Čia yra kaip su arkliu: gali atvesti jį prie vandens telkinio, bet jis negers, jeigu nenori. Motyvacija yra kritiškiausia vieta ne vien Lietuvoje. Tai yra ugdoma. Mes esame tame kelyje, bet dar yra kur tobulėti", - sakė Finansų ministerijos Europos Sąjungos sanglaudos politikos ir struktūrinės paramos koordinavimo departamento vadovė Ana Stankaitienė naujienų agentūroje ELTA surengtoje viešoje diskusijoje.

A. Stankaitienė, ekonominės kibernetikos specialistė, mokslinių tyrimų perspektyvą išdėstė pasitelkdama sistemų teorijos analogiją: "Kad sistema veiktų sklandžiai, reikia, kad visi sistemos elementai būtų suderinti, žinotų savo užduotį".

"Nepakanka vien to, kad atsirastų aktyvių mokslinių institutų, reikia, kad ir valstybės tarnyboje būtų supratimas, kur, kam, kodėl reikia tyrimų, vertinimų. Galime padaryti labai daug įdomių ir praktiškai naudingų tyrimų, gerų rekomendacijų, bet jei nėra noro ir paskatų tuo pasinaudoti, tai atguls stalčiuose. Netgi to nepakanka: reikia, kad ir visuomenė suvoktų, koks šių dalykų vaidmuo bendrame procese", - dėstė Finansų ministerijos departamento vadovė.

Žemės ūkio ministerijos Strateginio planavimo ir mokslo skyriaus vedėja Zita Duchovskienė spėja, kad galbūt mokslininkams yra nelengva įsitraukti į tokius procesus dėl to, kad jiems yra keliamos kitokios užduotys.

"Kai specialistas dirba mokslo institucijoje, jam yra privalu duoti mokslo produkciją, kuri yra vertinama aukštos kokybės straipsniais, paskelbtais tarptautiniuose žurnaluose, monografijomis. Kiekvienas institucijoje dirbantis mokslininkas turi duoti mokslo produkciją, pagal kurią bus vertinamas tas mokslo institutas ir po to jam iš Švietimo ir mokslo ministerijos skirstomos lėšos", - sakė Z. Duchovskienė.

Patys mokslininkai neabejotinai tvirtina turintys ką pasiūlyti. Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Kauno medicinos universiteto (KMU) profesorius Žilvinas Padaiga sakė peržiūrėjęs didelę dalį užsakomųjų darbų sveikatos srityje ir neabejoja, kad visus juos galėtų atlikti universitetas.

"Jeigu neturėtume pakankamai savo patirties, turime ryšių su kolegomis užsienyje, greitai galėtume patirtį įgyti. Aš, padirbęs ministerijoje, pats savęs paklausiau, kiek mano paties atliekami tyrimai pritaikomi praktikoje ir atsižvelgdamas į tai pakeičiau savo tyrimų temas", - sakė Ž. Padaiga.

Savo tyrimų sritis persvarstęs teigė ir Lietuvos mokslininkų asociacijos instituto vadovas Vygintas Gontis. "Mano specialybė yra teorinė fizika. Tai yra fundamentinis mokslas, kurio pagrindinis rezultatas yra aukšto lygio publikacijos, skelbiamos tarptautiniuose žurnaluose. Mes didžiuojamės savo publikacijų žinomumu pasaulinėje mokslinėje bendruomenėje. Aš asmeniškai nelabai turiu ką parduoti. Tačiau būdami mažos valstybės atstovai pradedame dusti savo fundamentinių mokslų gniaužtuose, visuomenė ir visa aplinka iš mūsų reikalauja - duokite tai, kas yra naudinga. Man irgi tenka permąstyti savo tematiką. Pastaruoju metu aš bandau pritaikyti teorinės fizikos metodus finansų analizei", - sakė V. Gontis.
Kitos konferencijos
2018-12-10 13:03
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-10 11:42
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-05 11:51
Tyrimas: dėl pakelto alkoholio akcizo Lietuva rizikuoja prarasti iki 54 mln. eurų
2018-11-19 12:01
Mokslininkai suskaičiavo, kiek mes visi sumokėjome už alkoholio sukeltas žalas
2018-11-06 11:57
Tyrimas: geriančių tėvų vaikai gyvena 20 metų trumpiau
2018-05-21 17:47
Pasaulio fitneso federacija pasakojo apie nuveiktus darbus ir ateities planus
2018-04-24 11:36
Žemdirbiai: B. Markausko darbas mus tenkina
2018-03-16 14:14
Veiksmingiausia pagalba susirgus - Gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
2018-03-09 14:35
Tautininkai žygiuos skanduodami "Lietuva lietuviams", leidimą eitynėms gavo iškart
2018-03-05 18:29
Rusija - kaip pasiutęs žvėris, teigia Krymo totoriai, V. Putino režimo kaliniai
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.