In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-10-17, trečiadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2010-05-04 15:43
Diskusija: homoseksualų eitynės - tolerancijos pergalė ar tautiškumo naikinimas?
Vilnius, gegužės 4 d. (ELTA). Pirmą kartą Lietuvoje šeštadienį vyksiančios homoseksualų eitynės toliau kursto aistras tarp politikų, dvasininkų ir visuomenės. Ar šios eitynės liudija, jog mūsų šalis pagaliau subrendo tolerancijai ar veda tautiškumo, lietuvybės naikinimo link, klausia jie.

Pasak parlamentaro Roko Žilinsko, jeigu susibūrimas neprieštarauja įstatymams, nekurstoma nesantaika, rasinė neapykanta, karas, prievarta, niekas negali žmonėms uždrausti burtis, reikšti savo nuomonę, pasakyti, kad jie, būdami šiek tiek kitokie, turi problemų su visuomene. Žmonėms šią teisę garantuoja Konstitucija, o valstybės reikalas yra tokį susirinkimą apsaugoti, nesvarbu, kiek tai kainuotų. Seimo narys kalbėdamas apie būsimą gėjų, lesbiečių, jų tėvų, draugų ir žmonių, kurie palaiko žmogaus teises, žygį teigė, kad jis teisėtas, o sostinės valdžiai nesuteikti jam leidimo pagrindo nebuvo.

"Duokime tiems žmonėms, apie kurių egzistavimą iki šiol buvome linkę užmiršti, šansą išlaikyti tą egzaminą, parodyti, kad jie yra visaverčiai visuomenės nariai, tokie patys kaip ir mes, turintys savo nuomonę, savo teises. Visuomenės tolerancijos ribos yra pakankamai aiškiai nubrėžtos. Duokime jiems šansą išlaikyti tą mūsų tolerancijos egzaminą", - antradienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje viešoje diskusijoje "Gegužės 8-osios eitynės: kur yra tolerancijos ribos?" kalbėjo R. Žilinskas.

Parlamentarui keista atrodė tai, kad dar neįvykus paradui baiminamasi "nuogų genitalijų ir pasturgalio". Jis išreiškė viltį, kad visuomenė neliks papiktinta parado, nes kalbama ne apie nepadorius dalykus, o apie konstitucinių teisių užtikrinimą. R. Žilinskas priminė prieš kurį laiką Lietuvą iš Vakarų užplūdusią bernvakarių bangą.

"Ar jūs atsimenate, kas dėjosi Vilniaus senamiestyje? Ar atsimenate tuos pačius nuogus pasturgalius ir pirmagalius? Kodėl tada niekas nesipiktino, kodėl nesipiktino tie šventeivos, pasak kurių, dabar lytinės mažumos išniekins šventą miestą. Visiems tai atrodė priimtina, o dabar, kai žmonės išeina kovoti už savo konstitucines teises, būti visaverčiais visuomenės nariais, kyla tokios diskusijos?", - klausė Tautos prisikėlimo partijos narys ir pasidžiaugė, kad eitynių faktas išprovokavo nuosaikią diskusiją visuomenėje.

Oponuodama jam filosofė Lilijana Astra aiškino, jog homoseksualų paradas prieštarauja Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymui. Meras Vilius Navickas, anot L. Astros, Lietuvos gėjų lygai suteikdamas leidimą eitynėms pažeidė šį įstatymą. Dėl to ji neslėpė įžvelgianti šešėlinį lobizmą, nes homoseksualams suteiktos išimtinės teisės.

"Tolerancija - šventas principas. Jis būdingas mūsų valstybei šimtus metų - mūsų didieji kunigaikščiai kvietėsi kitų tikėjimų, tautybių įvairiausius žmones, kad kurtų valstybę. Niekam nebuvo įdomu kai kurios ypatybės. Bet kitas dalykas, kai iš tikrųjų atsiranda paradas. Paradas yra reklama, skelbimas. Įstatymas draudžia nepilnamečiams viešoje erdvėje demonstruoti įvairiausio lytinio turinio informaciją. Mes turime apsaugoti savo vaikus, nes komercinė kultūra negaili vaikų, atima vaikystę, skatina besaikį vartojimą", - sakė L. Astra.

Istoriko Edvardo Krikščiūno teigimu, tolerancija turi tam tikras ribas, tačiau negalima toleruoti blogio. Homoseksualų paradas yra nukreiptas prieš dvasinę kultūrą, krikščioniškąją sistemą. Tai, kad leidimą šeštadienio renginiui išdavė Tėvynės sąjungai - Lietuvos krikščionims demokratams atstovaujantis meras verčia suabejoti, ar valdantieji netarnauja seksualinėms mažumoms.

"Aš, kaip jaunalietuvis, negaliu toleruoti tokių reiškinių kaip kosmopolitizmo, mūsų tautos, dvasinės kultūros naikinimą.(...) Homoseksualų paradas reikalingas tam, kad pritraukti naujų narių. Vadinasi, kai Lietuvoje šiuo metu yra sunki padėtis, jie skatins jaunimą prisidėti ", - konstatavo istorikas.

Tiesa, jis pacitavo mokslininkų išvadas, kad homoseksualumas yra ne prigimtinis, o socialiai išugdytas dalykas.

"Tiems žmonėms tiktai palinkėčiau valios ir gydytis iš tos ligos, tapti normaliais žmonėmis. Visgi esame krikščioniška katalikiška tauta, iš krikščionybės išaugo Vakarų civilizacija. Homoseksualizmas tai faktiškai yra Europos savižudžiai, jie naikina mūsų civilizaciją, tautą", - pridūrė E. Krikščiūnas.

Lietuvių tautinio jaunimo centro atstovas Mindaugas Šimkūnas akcentavo, kad visuomenė yra ne prieš gėjus, lesbietes ar transseksualus, o prieš jų norą viešai demonstruotis. Be to, blogai, kad paradas rengiamas Lietuvoje esant sunkiai ekonominei situacijai, esą trūksta pinigų ligoninėms, mokykloms, o čia vien 200 tūkst. litų skiriama viešajai tvarkai užtikrinti.

Katalikų bažnyčios požiūrį į homoseksualizmą išsakęs kunigas Elijas Markauskas teigė, kad nemažai į paradą susirinksiančiųjų yra priėmusių krikšto sakramentą. Jam skaudu, kad homoseksualizmas neretai tapatinamas su tokiu iškrypimu kaip pedofilija.

"Ar mes žodžius "pagarba" ir "tolerancija" suprantame kaip tą patį žodį? Vienas dalykas yra kažką toleruoti, o kitas dalykas yra žmogų gerbti. Tai šiuo atveju labai tvirtai ir tiesiai Katekizmas ragina gerbti žmogų - nėra išimties, ar žmogus homoseksualus, ar heteroseksualus. Galų gale Šventajame Rašte sakoma, kad "mylėk savo artimą kaip save patį". Kaip kunigas ir bažnyčios atstovas, raginu visus nuoširdžiai gerbti, bet toleruoti yra visai kas kita", - sakė dvasininkas.

Kita vertus, kunigas E. Markauskas priminė, kad šiandien tautiečiai pradėjo toleruoti tai, prieš ką anksčiau buvo kategoriškai nusistatę - vyro ir moters gyvenimas drauge neįteisinus santykių, bažnyčios santuokos sakramento nutraukimas.

"Yra grėsmė, kad mes įkalbėsime žmonėms būtent tuos (homoseksualius - ELTA) santykius. (...)Yra prigimtinė teisė ir jos paneigti negalime. Lietuvoje turime daug problemų, į kurias turėtume konsoliduoti savo visas jėgas. Matau kiek daug jaunimo kenčia nuo alkoholizmo, narkotikų, smurto, o konsoliduoto veikimo nėra. Tas renginys skaldo visuomenę", - apgailestavo jis.

"Labai blogai būtų, jeigu tas paradas dar labiau suerzintų visuomenę. Pripažinkime, kad artėjančio parado faktas išprovokavo diskusiją. Blogai, kad suskaldė visuomenę, bet iš to susiskaldymo gimė diskusija, kurioje bus surasta vienokia ar kitokia tiesa. Labai gaila, kad esame pamiršę apie narkomaniją, alkoholizmą, smurto problemas, visi kalbame apie paradą, bet išsišnekėsime, praeis, ir kitą kartą tam jau nebeskirsime tiek daug dėmesio", - antrino Seimo narys R. Žilinskas.

Šeštadienį Vilniuje bus mobilizuotos visos įmanomos policijos pajėgos. Pagelbėti bus pasirengę net Viešojo saugumo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos daliniai. Tai atsieis per 200 tūkst. litų.

Gėjų, lesbiečių, biseksualų ir transseksualų eitynės Vilniuje vyks pirmą kartą, į jas rengiasi suvažiuoti apie 300 seksualinių mažumų atstovų iš visos Europos. Eisena prasidės gegužės 8-ąją 13 val., bus žygiuojama nuo "Forum Palace" rūmų iki "Reval Hotel Lietuva" viešbučio.

Eitynėse laukiama maždaug 300 dalyvių.
Kitos konferencijos
2018-05-21 17:47
Pasaulio fitneso federacija pasakojo apie nuveiktus darbus ir ateities planus
2018-04-24 11:36
Žemdirbiai: B. Markausko darbas mus tenkina
2018-03-16 14:14
Veiksmingiausia pagalba susirgus - Gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
2018-03-09 14:35
Tautininkai žygiuos skanduodami "Lietuva lietuviams", leidimą eitynėms gavo iškart
2018-03-05 18:29
Rusija - kaip pasiutęs žvėris, teigia Krymo totoriai, V. Putino režimo kaliniai
2018-03-05 16:16
Po ketverių metų okupacijos tiesiogines represijas patiria visa Krymo totorių bendruomenė
2018-01-24 11:18
Lietuva elektromobiliais lenkia tik Bulgariją
2018-01-24 10:50
Šiemet tikimasi naujų automobilių rinkos augimo
2018-01-23 13:03
Sociologas: studijomis nusivylę Lietuvos studentai yra linkę sukčiauti
2017-10-04 12:33
Lietuva dėl ŽIV situacijos sulaukė ir pagyrų, ir raginimų
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.