In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-12-16, sekmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2010-11-25 15:18
K. Stoškus: nuo bendrumo perėjome prie individualizmo
Vilnius, lapkričio 25 d. (ELTA). Nebelieka per kovas už Lietuvos nepriklausomybę puoselėtų idėjų ir siekių. Nykstantis tautos bendrumo jausmas, lietuvybė, įsivyravęs individualizmas, globalizacija, tai, kad iki šiol nebuvo sukurta socialiai atsakinga valstybė, naikina tautos nepriklausomybę.

Ketvirtadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje diskusijoje, kodėl taip lengvai prarandame taip sunkiai iškovotą nepriklausomybę, diskusijos dalyviai Lietuvos nepriklausomybės praradimą pirmiausia siejo su įstojimu į Europos Sąjungą (ES), šios bendrijos Konstitucijos ratifikavimu, liberalių idėjų įsivyravimu Lietuvoje.

Filosofas Krescencijus Stoškus lygino, ką reiškė tarybiniais laikais būti savo krašto patriotu ir ką tai reiškia šiais laikais. Anuomet tautos elitas stengėsi dėl savo šalies, į Vakarus žmonės taip pat žiūrėjo, bet gręžėsi ne kaip į svajonių pasaulį, kaip dabar, o į pasaulį, iš kurio galima gauti naudos savo šaliai. Tiesa, kiek vėliau, anot filosofo, visa, kas lietuviška, pasirodė labai menka, kai atsivėrė labai plačios galimybės Vakaruose ir lietuviai pasijuto užguitais imperijos (Sovietų Sąjungos- ELTA) pakraštyje pasilikusiais žmonėmis.

K. Stoškaus teigimu, nepriklausomybė sprendė du uždavinius - valstybės nepriklausomybę ir asmens nepriklausomybę.

"Daug kam labai lengvai tie du vaidmenys pasikeitė į vieną, buvo redukuota į asmens laisvę. Gavome asmens laisvę, o tas pirmas uždavinys Vakarų akiratyje pasidarė visiškai menkas, palyginus su tuo, ką žmogus gauna kaip individas", - kalbėjo filosofas.

K. Stoškus teigė, kad į politinę areną išėjo kosmopolitinės orientacijos žmonės, valdžioje nesusiformavo tam tikras elitas, kuris būtų pajėgus kurti savo žmonėmis besirūpinančią valstybę. Visuomenė irgi tam nesipriešino, nes džiaugėsi sienų atverta asmens laisve. Emigracija taip pat prisidėjo prie nepriklausomybės nykimo.

"Per tą laiką individualizmas labai suklestėjo. Tai yra visų karas prieš visus (...) Nuo kolektyvizmo mes perėjome link individualizmo. Dėl to nepriklausomybė nyko", - sakė K. Stoškus.

Nepriklausomybės atkūrimo Akto signataras profesorius Bronius Genzelis pabrėžė, kad veržiamės nežinodami kur, o nepriklausomybė tapatinama su nauda.

"Nepriklausomybė buvo vertybė, o dabar tampa ne vertybe, pradedama vertinti, ką ji man davė - ar man davė pinigų, ar padariau verslą, ar man, pavyzdžiui, grąžino kokius nors rūmus, ar negrąžino. Susiformavo vertelgų santykiai, nes mes dar nepajėgūs suvokti, kad valstybė, tauta yra vertybė. Žmogus negali būti niekas, jis yra lietuvis arba rusas", - teigė profesorius.

Istoriko, buvusio diplomato Vytauto Plečkaičio teigimu, patys neapgalvotai elgėmės, kai stojome į ES, žmonėms nebuvo paaiškinta, ką tai reiškia. Kita vertus, žmonės laisva valia priėmė stojimą į ES.

"Patys dar esame galbūt nepakankamai subrendę, nesusigaudome Europoje, gal todėl kartais įžvelgiame netikrų pavojų, nes, kas bebūtų, ES duoda mums apčiuopiamos naudos", - sakė V. Plečkaitis.

(papildysime)
Kitos konferencijos
2018-12-10 13:03
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-10 11:42
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-05 11:51
Tyrimas: dėl pakelto alkoholio akcizo Lietuva rizikuoja prarasti iki 54 mln. eurų
2018-11-19 12:01
Mokslininkai suskaičiavo, kiek mes visi sumokėjome už alkoholio sukeltas žalas
2018-11-06 11:57
Tyrimas: geriančių tėvų vaikai gyvena 20 metų trumpiau
2018-05-21 17:47
Pasaulio fitneso federacija pasakojo apie nuveiktus darbus ir ateities planus
2018-04-24 11:36
Žemdirbiai: B. Markausko darbas mus tenkina
2018-03-16 14:14
Veiksmingiausia pagalba susirgus - Gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
2018-03-09 14:35
Tautininkai žygiuos skanduodami "Lietuva lietuviams", leidimą eitynėms gavo iškart
2018-03-05 18:29
Rusija - kaip pasiutęs žvėris, teigia Krymo totoriai, V. Putino režimo kaliniai
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.