In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-12-15, Šeštadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2011-05-12 15:02
O. bin Ladeno nukovimas yra manipuliacija visuomenine sąmone, teigia A. Butkevičius
Vilnius, gegužės 12 d. (ELTA). Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) veiksmai nukaunant teroristinės organizacijos "Al Qaeda" lyderį Osamą bin Ladeną (Osama bin Laden) prasilenkė su tarptautine teise. Užuot žudžius ieškomiausią teroristą pasaulyje, jis turėjo būti teisiamas Tarptautiniame Hagos tribunole kaip karo nusikaltėlis.

Kaip ketvirtadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje diskusijoje apie tai, ar po O. bin Ladeno mirties Lietuva tapo saugesnė, sakė Seimo narys Vytautas Gapšys, O. bin Ladenas buvo susijęs su terorizmu, tokį asmenį sulaikyti ir teisti būtų pakankamas pagrindas, nes teroristinė veikla pažeidžia daugelio žmonių ir valstybių interesus. Kita vertus, parlamentaras sukritikavo tai, jog "Al Qaeda" lyderiui nebuvo sudarytos sąlygos išgyventi, eiti į teisingą teismą. V. Gapšiui abejonių sukėlė tai, kaip į suverenios valstybės, Pakistano, teritoriją įskrido JAV valstybės daliniai.

"Tarptautinė teisė saugo tokias valstybes ir tai, mano manymu, yra galimai tarptautinės teisės pažeidimas. Tarptautinės teisės požiūriu tai yra labai slidus ir diskutuotinas dalykas. (...) Esu įsitikinęs ir man dar kol kas niekas neįrodė atvirkščiai, kodėl šis žmogus negalėjo būti teisiamas", - kalbėjo Darbo partijos narys.

Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras, pirmasis nepriklausomos Lietuvos krašto apaugos ministras Audrius Butkevičius teigė, jog O. bin Ladeno nukovimas parodė, kad taikomi dvigubi standartai. Jo vertinimu, jeigu analogiškai būtų pasielgusi kažkuri kita valstybė, JAV būtų pirmosios šį klausimą kėlusios kaip tarptautinės teisės normų laužymą. A. Butkevičius siūlė prisiminti, kaip Rusija visiškai tokiomis pat priemonėmis sunaikino pirmąjį Čečėnijos prezidentą generolą, čečėnų pasipriešinimo lyderį Džocharą Dudajevą.

"Rusų požiūriu, tai buvo teroristas, visų kitų tautų požiūriu - laisvės kovotojas", - kalbėjo A. Butkevičius.

Kalbėdamas apie O. bin Ladeno atvejį, A. Butkevičius teigė, jog buvo sunaikintas žmogus, kuris niekada taip ir neprisipažino, jog organizavo įvykius, dėl kurių kaltintas. Kita vertus, Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras siūlė prisiminti nekaltumo prezumpciją, pagal kurią netgi bet kurio nusikaltėlio prisipažinimas nėra pakankamas pagrindas jį paskelbti kaltu, juo labiau nužudyti be teismo. A. Butkevičius atkreipė dėmesį į tai, kad tai ne tiktai teisinis ir karinis, bet ir informacinio karo, diversijos, vykdomos visame pasaulyje, klausimas. Šioje vietoje primintini viešojoje erdvėje pasirodę įtakingų asmenų pareiškimai, jog O. bin Ladenas jau seniai nužudytas, o visas terorizmas tėra JAV farsas vidinėms problemoms spręsti, Amerika naudoja konspiracines teorijas.

Buvusiam krašto apsaugos ministrui abejonių kėlė paviešintos nukauto "Al Qaeda" vadovo nuotraukos autentiškumas, kintanti JAV laikysena šios operacijos atžvilgiu.

"Tai yra tiesiog eilinis mito kūrimas koreguojant pateikiamą informaciją su tuo, kokia visuomeninė reakcija sukeliama, galų gale pateikiamas pats optimaliausias, lengviausiai praryjamas viso pasaulio kvailių variantas. Turime labai aiškų pavyzdį, kaip reikia elgtis su kariniais, tarptautiniais nusikaltėliais. Yra Hagos tribunolas, daug asmenų, kaltinamų karo nusikaltimais, teisiami Hagos tribunole. Amerikiečiai turėjo kuo puikiausią galimybę pasinaudoti visomis šitomis technikomis. Klausimas - kodėl jie to nepadarė? Todėl jie patys atveria kelią visoms konspiracinėms teorijoms, mitams, kurie bus kuriami arabų pasaulyje apie tai, kad O. bin Ladenas ir toliau gali būti gyvas arba, atvirkščiai, jis seniausiai mirė. Visai tai, kas mums pateikiama, vertinu kaip manipuliaciją visuomenine sąmone su aiškiu tikslu", - dėstė pašnekovas.

A. Butkevičiaus vertinimu, O. bin Ladeno nukovimas, o ne teistumas, siejamas su jėgos, šiuo atveju JAV, politinės galios demonstravimu. Buvęs aukštas pareigūnas siūlė ir ragino Lietuvą Europos Sąjungoje formuoti specialią europinę politiką panašiais klausimais. Esą turėtų būti kuriama Europos jėga, įskaitant ir karinę, kuri keistų pasaulio veidą.

"Kad neliktų pasaulio su viena tiesa, su vienu JAV prezidento sprendimu, kuris gali įsakyti ir pasiųsti savo žmogžudžius nužudyti vienoje ar kitoje vietoje žmogų. Kol kas padėtis tokia: niekas verdikto nuteisti O. bin Ladeną ar nuteisti M. Kadafio (Muammar Gaddafi, Libijos diktatoriaus, - ELTA) sūnų, anūkus nepriėmė. Vienintelis dalykas, kurį daro pasaulis, - pagarbiai tyli JAV jėgos atžvilgiu", - komentavo A. Butkevičius.

Tuo tarpu kunigas Elijus Markauskas vertino O. bin Ladeno nužudymo dvasinę pusę. Anot dvasininko, tai opus klausimas, nes kalbama apie dviejų didžiausių pasaulio konfesijų - musulmonų ir krikščionių - priešpriešą, kuri prognozuojama po pastarųjų įvykių dar labiau išaugs.

"Manau, kad tai buvo vis dėlto didelis smūgis santykiams tarp dviejų konfesijų. Kas dėl paties nužudymo, politiškai tegu vertina politikai, bet iš krikščioniškosios, humaniškos pusės, tai kažkas neįmanoma. O juo labiau, kad gyvename civilizuotame pasaulyje, kuriame kiekvienas žmogus turi teisę ir gintis, prisiimti atsakomybę ir bausmę, jeigu ji pelnyta. Šiuo atveju tam žmogui (O. bin Ladenui, - ELTA) absoliučiai nieko nebuvo suteikta, o juo labiau, kad žmogus buvo nužudytas savo vaikų, žmonių akyse. Sunku įsivaizduoti, kad tai įmanoma, jeigu mes kovojame su blogiu, tautų susipriešinimu pasaulyje. Tai yra didelis žingsnis susipriešinimo link", - sakė Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo parapijos klebonas.

Diskusijos dalyviai sutiko, kad nukovus O. bin Ladeną vargu ar pasaulyje sumažės terorizmo pavojus, o JAV nelaimėjo kovos prieš terorizmą.
Kitos konferencijos
2014-09-16 12:56
Veislinių gyvūnų parodoje lankysis ir Rusijos verslininkai
2014-08-12 16:36
Ūkininkai: pieno supirkimo kainos krito daugiau nei 30 proc., vienašališkai nutraukiamos sutartys
2014-06-18 12:01
Lietuvių kalbos puoselėtojai: siūloma naujoji graždanka
2014-06-17 15:52
Pedagogai grasina neterminuotais streikais rudenį
2014-05-07 14:19
Ūkininkai perspėja apie šalies pienininkystės sektorių tykančią krizę
2014-04-24 12:04
Tautininkai ir lietuvių kalbos saugotojai žada tūkstantinį mitingą
2014-04-02 11:52
Bus kreipiamasi į Seimą dėl lietuvių kalbos įtraukimo į UNESCO paveldo sąrašą
2014-03-26 15:22
Kauno centre - mūks galvijai, kaukšės kanopos
2014-02-26 12:14
Jungiasi neparlamentinės "Lietuvos kelio" ir Lietuvos liaudies partijos
2014-02-21 12:23
Lietuvoje planuojamas dar vienas referendumas, šįkart - prieš euro įvedimą
««  6 | 7 | 8 | 9 | 10  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.