In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-12-15, Šeštadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2011-06-30 13:56
Visuomenės veikėjai sunerimo dėl alkoholio reklamos draudimo atšaukimo planų
Vilnius, birželio 30 d. (ELTA). Kelios dešimtys žinomų visuomenės veikėjų, mokslininkų, Bažnyčios hierarchai ketvirtadienį kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę ir Seimo narius dėl kai kurių Seimo narių iniciatyvos atšaukti 2012 metų pradžioje turintį įsigalioti alkoholinių gėrimų reklamos viešojo informavimo priemonėse draudimą.

"Šalies politikai viešumoje visuomet pabrėžia būtinybę kurti pilietinę visuomenę, puoselėti tokias vertybes, kurios išsaugotų sveikus Lietuvos vaikus, skatintų piliečius pasitikėti savo valstybe, dalyvauti jos politiniame gyvenime. Alkoholinių gėrimų vartojimas Lietuvai pridarė itin daug problemų. Beveik kasdien esame priversti stebėti su aukštų valstybės pareigūnų, teisėsaugininkų, aktorių, šou verslo atstovų girtavimu susijusius skandalus. Tai paneigia plačiai eskaluojamą mitą, kad alkoholio vartojimas yra marginalijos dalis. Alkoholis yra visur, o problemų turi labai didelė dabartinės visuomenės dalis. (...) Tokioje aplinkoje augantys vaikai jau nebegali būti apsaugoti nuo vertybių krizės", - teigiama kreipimesi.

Jo autoriai remiasi Lietuvoje atliktais tyrimais. "Lietuvoje yra apie 17 kartų išaugęs mažamečių vaikų apsinuodijimų alkoholiu skaičius. Vaikai atsidūrė ypatingame pavojuje. Neatsitiktinai ir tikrai ne tik dėl tėvų aplaidumo Lietuvos vaikai iš 37 tirtųjų šalių yra antroje vietoje pagal apsvaigimo nuo alkoholio dažnumą. Tai nulėmė itin trumparegiška valstybės politika, kuomet pagrindiniu šalies sėkmės rodikliu pradėta laikyti viena verslo šaka, neatsižvelgiant į tai, kokias pasekmes jos klestėjimas atneša visuomenei", - rašo kreipimosi autoriai.

Pasak kreipimąsi pasirašiusio Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovo Juozo Dapšausko, pasirašyti jį paskatino šį pavasarį kilusi Seimo narių iniciatyva tyliai atšaukti visišką alkoholio reklamos uždraudimą, kuris yra priimtas dar 2008 metų pavasarį. "Buvo labai logiškai pamąstyta, kad jis įsigaliotų tik po kelių metų, kad suinteresuotos grupės galėtų tam tinkamai pasiruošti. Nuo 2012 metų jis turėtų įsigalioti, bet matome iniciatyvas, kad šis įstatymas būtų atšauktas labai tyliai, visiškai nediskutuojant su plačiąja visuomene, ir mums tai kelia tikrai didelį nerimą", - sakė J. Dapšauskas.

Kreipimąsi pasirašęs rašytojas, kino režisierius Vytautas V. Landsbergis pastebi ir pragiedrulių Lietuvoje. "Atsirado sveiko gyvenimo mada, kai vaikai, jaunimas pradeda elgtis kitaip negu tėvai ir atseit brandi visuomenė. Bent Anykščiuose, kur aš pats gyvenu, ir važinėdamas tikrai matau, kad atsiranda kažkoks gražus vaikų sąmoningumas. Tai yra šansas, kad yra tokia "prevencinė" grupė - jaunimas, kurią galima nuteikti. Ir matyčiau tam tikrą pavojų, jeigu vėl būtų pradedama skleisti mada, kaip tai yra šaunu praleisti savaitgalį ar krepšinio varžybas su alkoholiniais gėrimais - jaunimas labai lengvai pasiduoda šiems dalykams. Manau, kad su Prezidente, Seimo nariais turėtume labai rimtai galvoti apie Lietuvos sąmoningumą. Per dvidešimt nepriklausomybės metų pramogų, girtuokliavimo kultūra yra padariusi labai ryškius įspaudus", - kalbėjo rašytojas.

Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis prisipažįsta nesąs joks kovotojas prieš alkoholį. "Manau, kad gėris, kurį mes dauginame, savaime įveikia blogį. Bet blogis visą laiką reikalauja dėmesio, ir kada su juo labai kovoji, jis ima daugintis ir stiprėti. Aš niekuomet nekovoju, bet laikausi principo, kad reikia auginti gėrį, ir jeigu laikome sveikatą gėriu, daug metų tai darome. Aiškiai matosi, kad žmonėms, kurie į mūsų ratą ateina, daugiau nereikia kalbėti apie alkoholio žalą ar kažkaip kitaip agituoti, jie savaime nuo jo pasitraukia. Manau, kad mūsų valstybėje atsiras tokių pajėgų, kurios paaukos savo laiką ir galbūt gyvenimą, kad Lietuvoje įsigalėtų sveikatos kultūra", - sako D. Kepenis, palaikantis idėją 2012-uosius paskelbti Lietuvos sveikatos ir sveikatinimo metais.

Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas stebisi, kad į alkoholio reklamą dažnai bandoma įtraukti religiją ir tikėjimo simbolius, bei primena nesenus atvejus, kai alaus gamintojų reklamai buvo pasitelktas Rūpintojėlio ir vienuolių įvaizdis. "Aktyviai sureagavus Bažnyčios atstovams, alkoholio gamintojai nusigando, nes sumažėjo pirkimai. Reiškia, viešumo yra bijomasi, todėl mums reikia aktyviai įsijungti į tą kovą. Mus kaltina, kad Bažnyčia kišasi į politiką, bet aš, kaip Lietuvos pilietis, privalau kurstyti pilietiškumą, nes politikai viešumoje visuomet pabrėžia būtinybę kurti pilietinę visuomenę. O kaip ją kursi, jeigu žmonės yra neaktyvūs? Tai ir reikia kurstyti aktyvumą, viešumą, kad domėtųsi, kas yra, reikalautų Seimo narių atsakomybės... Bet koks mažinimas alkoholio prieinamumo ar reklamos tikrai neša didelę naudą, ir mes visada įsijungsime į tai ir kurstysime tikinčiuosius būti aktyvesnius", - žadėjo vyskupas.

Filosofas Krescencijus Stoškus primena, kad yra trys manipuliavimo žmonėmis būdai - valdymas nuoga jėga, badu ir pinigais, o pastarojo būdo vienas iš instrumentų yra reklama. "Šiuolaikinė kultūra reklamą naudoja gundymui, ir čia su Bažnyčia darosi bendra kalba. Reklamos pagalba žmogus gauna tai, ką jis nori, vadinasi, jam užbėgama už akių, pataikaujama jo silpnybėm, pagundom, ligom, patologijom, iškrypimams, kad jis būtų aktyvus, nepasotinamas vartotojas. Man atrodo svarbiausias dalykas, kad mes daugiau, dažniau veiktume kartu - kitos jėgos prieš pinigus nėra. Galėtų pirmiausia visos Bažnyčios solidarizuotis tautai, valstybei gelbėti", - paragino filosofas.

"Kviečiame nutraukti veidmainišką politiką ir pradėti darbais, o ne kalbomis, siekti sveikesnės ir pilietiškai aktyvesnės visuomenės kūrimo. Kviečiame nepritarti turinčio įsigalioti alkoholinių gėrimų reklamos draudimo atšaukimui. Kviečiame ieškoti būdų, kaip maksimaliai efektyviai užtikrinti tokio draudimo įgyvendinimą Lietuvoje. Lietuva nebepakels tolimesnio vaikų luošinimo. Uždelsus dar ilgiau nebebus įmanoma sustabdyti nemažėjančios vaikų savižudybių, patyčių, girtuokliavimo ir narkotikų vartojimo bangos", - teigiama visuomenės veikėjų kreipimesi į Prezidentę ir Seimą.

Liepos 5 dieną kreipimosi autoriai kviečia į susitikimą žiniasklaidos savininkus, žurnalistus aptarti žiniasklaidos ateities, nuo kitų metų pradžios uždraudus alkoholio reklamą viešojo informavimo priemonėse.
Kitos konferencijos
2013-11-20 13:55
S. Brundza teigia sieksiąs atnaujinti jam iškeltą administracinę bylą
2013-11-12 14:33
Žemdirbių atstovai: aklai priimdami ES reikalavimus stabdome žemės ūkio plėtrą
2013-10-22 18:46
Ukrainos Krymo totorių lyderis: mes iki šiol neturime lygių teisių
2013-10-22 13:23
A. Stančikas: jeigu su Rusija bandysime kovoti vieni, liksime prie suskilusios geldos
2013-10-17 16:24
Maskvos valstybinis muzikinis teatras į Lietuvą grįžta su "Kapitono dukterimi"
2013-10-16 20:41
Naujame K. Krysko-Skambinės vaizdo klipe - kova už gyvenimą
2013-10-09 14:12
Valstiečių ir žaliųjų sąjunga: savivaldybių skurdinimas tęsiasi
2013-09-17 17:24
Baltarusijos ambasadorius V. Dražinas: kultūra suartina tautas
2013-09-17 13:16
Derliaus šventė Kaune: sodinukai prie Soboro, vištos - šalia Muzikinio teatro, egzotiškos prekės iš Indijos
2013-09-17 13:12
Derliaus šventė: sodinukai prie Soboro, vištos - šalia Muzikinio teatro, egzotiškos prekės iš Indijos
««  6 | 7 | 8 | 9 | 10  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.