In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-04-21, sekmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2011-09-16 12:41
A. Akstinavičius: Prezidentės siūlomų pataisų priėmimas palaidos paskutinius demokratinės sistemos likučius
Vilnius, rugsėjo 16 d. (ELTA). Prezidentės pateiktos pataisos dėl draudimo juridiniams asmenims finansuoti partijas, kurioms ketvirtadienį po pateikimo pritarė Seimas, yra geros, tačiau neišspręs esminių problemų ir iš politinio žemėlapio ištrins neparlamentines partijas. Dėl to būtina žengti dar vieną žingsnį, kuriuo būtų užtikrintas visų, ne tik parlamentinių, partijų finansavimas iš biudžeto, pažymėjo penktadienį naujienų agentūroje ELTA surengtos spaudos konferencijos dalyviai.

Spaudos konferencijos iniciatorės Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) pirmininkas Arvydas Akstinavičius pabrėžė, kad Lietuvoje partinė sistema išsigimsta, ir jei bus priimtos Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlomos pataisos, jos "palaidos paskutinius demokratinės daugiapartinės sistemos likučius".

Jo teigimu, tautos valia akivaizdžiai yra iškreipta, o valdžios priimami sprendimai neatitinka tautos valios ir interesų. Informacijos ribojimas rinkimuose, anot jo, taip pat yra akivaizdus: save parodyti progą gauna tik parlamentinės partijos.

"Partijos, veikiančios iš idėjos, priėmus tokias įstatymų pataisas, kurios dabar yra nagrinėjamos, bus sunaikintos",- konstatavo jis.

Pasak Lietuvos centro partijos (LCP) pirmininko pavaduotojo Eugenijaus Skrupskelio, nors Prezidentės pasiūlymas ir nesprendžia esminių problemų, gali būti, kad tai tik reformų pradžia. Jis priminė, kad LCP jau nuo 2003 m. siūlė partijų finansavimų sistemą keičiančius projektus, ir kai ką pavyko pasiekti - pavyzdžiui, užstatas rinkimų barjero neperkopusioms partijoms jau yra grąžinamas.

E. Skrupskelis pažymėjo, kad net ir panaikinus teisę juridiniams asmenims finansuoti partijas, piliečių, balsavusių už barjero nepraėjusias partijas, balsai vis tiek yra ignoruojami.

Jis pasiūlė alternatyvią sistemą, pagal kurią 10 arba 20 proc. partijų finansavimui iš biudžeto skiriamų lėšų kasmet būtų paskirstoma visoms partijoms po lygiai. Likusi lėšų dalis būtų paskirstyta pagal rinkimų rezultatus - kiekvienas piliečio balsas būtų įkainotas ir partijos gautų lėšų dydis būtų proporcingas surinktų balsų skaičiui.

Tiek fiksuotą, tiek kintamą lėšų dalį gautų tik veiksnios, tai yra dalyvaujančios rinkimuose ir tam tikrą narių skaičių, kurį būtų galima didinti, turinčios partijos.

LSDS pirmininko pirmasis pavaduotojas Dainius Paukštė spaudos konferencijoje sakė Prezidentės pataisas vertinąs dvejopai - džiaugiąsis, kad partijų finansavimo klausimas juda iš mirties taško, bet bijąs dėl demokratijos ateities valstybėje.

Anot jo, LSDS didžiausią klausimą kelia biudžetinio finansavimo klausimas panaikinus juridinių asmenų finansavimą. "Seniau nedidelės partijos gaudavo nedidelių injekcijų, kurių užtekdavo bent kažkurioms apygardoms. Dabar dalyvauti rinkimuose užsisteminėms jėgoms uždedamas kryžius" , - teigė jis.

Pasak jo, jei Prezidentė tikrai nori padėti politinei sistemai, ji kuo greičiau turi pateikti pasiūlymą dėl biudžetinio finansavimo tvarkos pokyčių, kadangi Seimo rinkimai artėja ir po to gali būti per vėlu. Dabartinė finansavimo sistema kelia didelį pavojų demokratijai, skatina ėjimą vienpartinės sistemos link.

LCP garbės pirmininkas Romualdas Ozolas pritarė kitiems spaudos konferencijos dalyviams. Jo teigimu, "sistema labiausiai bijo šviežių, į ją neįjungtų partijų". Jis priminė, kad LCP nėra gavusi finansavimo iš jokių verslo grupių, oligarchinių struktūrų.

R. Ozolas teigė, kad be valstybės paramos visoms aktyvioms partijoms sistemos ištaisyti neįmanoma. "Dabar kiekviena partija, nenorinti įklimpti į kokių nors grupuočių finansines pinkles, privalo savo pradiniam išgyvenimui iš valstybės gauti paramą, lygiai kaip verslas turi gauti pradinį kapitalą" , - palygino jis.

LSDS pirmininko A. Akstinavičius teigimu, jau paprašyta Prezidentės audiencijos. Bus mėginama įtikinti šalies vadovę, kad visas veiksnias partijas reikia finansuoti iš biudžeto. Apie tai bus kalbama ir su Seimo nariais. "Stengsimės, kad demokratinė sistema Lietuvoje nebūtų sužlugdyta, bet puoselėjama ir pakelta iki europinio lygmens" , - pabrėžė A. Akstinavičius.
Kitos konferencijos
2018-12-10 13:03
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-10 11:42
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-05 11:51
Tyrimas: dėl pakelto alkoholio akcizo Lietuva rizikuoja prarasti iki 54 mln. eurų
2018-11-19 12:01
Mokslininkai suskaičiavo, kiek mes visi sumokėjome už alkoholio sukeltas žalas
2018-11-06 11:57
Tyrimas: geriančių tėvų vaikai gyvena 20 metų trumpiau
2018-05-21 17:47
Pasaulio fitneso federacija pasakojo apie nuveiktus darbus ir ateities planus
2018-04-24 11:36
Žemdirbiai: B. Markausko darbas mus tenkina
2018-03-16 14:14
Veiksmingiausia pagalba susirgus - Gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
2018-03-09 14:35
Tautininkai žygiuos skanduodami "Lietuva lietuviams", leidimą eitynėms gavo iškart
2018-03-05 18:29
Rusija - kaip pasiutęs žvėris, teigia Krymo totoriai, V. Putino režimo kaliniai
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.