In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-02-19, pirmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2011-09-16 14:10
Ūkio ministras: privatizacija ir valstybės valdomų įmonių pertvarka yra visiškai skirtingi dalykai
Vilnius, rugsėjo 16 d. (ELTA). Ūkio ministras Rimantas Žylius neigia kalbas apie ketinamas parduoti pelningas valstybės įmones ir sako, kad privatizacija ir valstybės valdomų įmonių pertvarka yra visiškai skirtingi dalykai.

"Tai, ką Vyriausybė suplanavusi su valstybės valdomų įmonių veiklos gerinimu, nėra jokios kalbos apie privatizavimą. Šita iniciatyva yra visiškai nesusijusi su privatizavimu", - penktadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje diskusijoje "Ar reikalinga Lietuvai antra privatizavimo banga?" kalbėjo ūkio ministras.

Ministrų kabineto narys teigė, kad Vyriausybė laikosi pozicijos, jog valstybė visą savo tolesnį gyvavimą norės turėti savo nuosavybėje vienas ar kitas įmones. Tai esą būtina dėl nacionalinio saugumo, ekonominės svarbos, tautinio identiteto.

"Visą laiką bus sąrašas įmonių, kurias valstybė norės turėti savo nuosavybėje. Ir tai, ką mes turime padaryti, kad ir kokios tos įmonės būtų, jos privalo būti efektyvios", - dėstė R. Žylius.

Buvęs ūkio ministras europarlamentaras Viktoras Uspaskichas sukritikavo R. Žylių dėl jo esą tariamo nekonkretumo. V. Uspaskichas teigė, jog jo vadovavimo laikais "Mažeikių nafta" veikė pelningiausiai per visą istoriją. Politikas sakė, kad jau seniai valstybės įmonių veiklos rezultatus reikėjo efektyvinti. Kaip viena iš priemonių tai pasiekti, yra užsisėdėjusių valstybės įmonių vadovų kaita.

"Svarbiausia turi būti specialistai, o ne pagal partinę liniją renkami žmonės. Tai yra pats pirmas dalykas", - kalbėjo opozicinės Darbo partijos lyderis ir kritikavo valdančiųjų konservatorių vadybinius gebėjimus.

Socialinių mokslų daktarė Jolanta Solnyškinienė taip pat pasigedo Vyriausybės neapibrėžtumo dėl valstybės įmonių efektyvinimo.

"Visiškai neaišku, yra valstybinių sąrašas, kokios įmonės bus privatizuotos, kokiais kriterijais remiantis bus privatizuota, ko tikimasi, apskritai, kam tai daryti", - dėstė privatizacijos fenomeną tyrinėjanti mokslininkė.

Pagal pasaulinę patirtį, anot J. Solnyškinienės, privatizacijos procesas vyksta nuolat, po didžiosios finansų krizės 2008-aisias nuvilnijo antroji nacionalizavimo banga. Tiesa, ji daugiau susijusi ne su ekonomikos svyravimo ciklais, o politika. Globalizacijos sąlygomis negalima išsaugoti valstybės turto vienos tautybės rankose.

"Kai Vyriausybės pritrūksta lėšų socialinėms programoms, jos griebiasi privatizavimo kaip gelbėjimosi šiaudo, tačiau, manyčiau, kad šiandieninėje Lietuvoje žaisti privatizavimo korta sudėtinga ta prasme, kad valstybinės įmonės didele dalimi sprendžia ir kitus klausimus, kurie nėra susiję su efektyvumu. Kai kalbame apie privatizavimo efektyvumą ir kas tą efektyvumą pasisavina, mums reikėtų pasakyti, kieno atžvilgiu vertiname", - priežasčių ieškojo J. Solnyškinienė, pridurdama, kad privatizacija yra mokestis už demokratiją.

"Privatizacija tai nėra nei blogis, nei gėris. Viskas priklauso nuo dozės - mažomis dozėmis gydo, didelėmis - užmuša", - konstatavo pašnekovė.

Savo ruožtu Nepriklausomybės Akto signataras Rolandas Paulauskas atkreipė dėmesį į privataus kapitalo viršenybę prieš valstybinio kapitalo idėją. Jo vertinimu, pastaruosius 20 metų Lietuva gyvena mintimi, kad privatus kapitalas geriau jį valdo negu valstybė.

"Kapitalo kilmė didelės reikšmės neturi, o kapitalo valdymo problemos yra visada visur. Čia priklauso, be abejo, nuo valdžios, visuomenės kokybės, kuri tą valdžią renka. Daugelis pasaulio net privačių firmų šiandien turi tiek akcininkų, kad iš esmės niekuo nesiskiria. Akcininkai susirenka, valdybą išrinko ir tuo jų įtaka baigėsi, taip pat kaip ir valstybės - paskyrė direktorių, paskui tik kontrolės reikalas lieka", - sakė R. Paulauskas.

Ūkio ministras R. Žylius sutiko, kad labiausiai derėtų kalbėti apie kapitalo valdymą, o ne kilmę. Jo vertinimu, Vyriausybė nemano, kad privatus kapitalas yra geresnis už valstybinį. Tiesa, privačiam kapitalui yra lengviau save valdyti negu valstybiniam. Pasak ministro, taip yra, nes privatus kapitalas siekia tik pelno, o valstybinis kapitalas turi daugiau tikslų.

"Privatizavimas ir valstybės valdomų įmonių reforma yra visiškai skirtingi dalykai", - teigė R. Žylius.

Holdingo idėja yra Valstybės valdomų įmonių veiklos efektyvumo didinimo strategijos dalis. Valdžios teigimu, strategija siekiama atskirti politikus nuo valstybės įmonių valdymo ir užtikrinti valdymo skaidrumą.

Lietuvoje valstybė valdo apie 300 įmonių. Skaičiuojama, jog valstybės valdomo turto vertė siekia 18 mlrd. litų.
Kitos konferencijos
2012-12-21 15:03
Jaunieji talentai: Lietuva turi viltį
2012-12-12 09:58
Alternatyva įprastoms Kalėdoms - muzikinis projektas "Saulės vadavimo apeigos"
2012-12-04 13:57
Baltarusijos ambasadorius V. Dražinas: mūsų su Lietuva santykiai pagrįsti draugiškos kaimynystės ir pragmatiško bendradarbiavimo principais
2012-12-03 13:03
N. Venckienė: teismo sprendimas išteisinti A. Ūsą - iškreipta tiesa
2012-11-28 15:37
Kardiologai: keisdami įpročius galime išvengti 80 proc. infarkto atvejų
2012-11-27 14:48
Onkologai Lietuvoje pasigenda vėžio tyrimo ir gydymo strategijos
2012-11-26 16:36
Diskusija: strategijos nebuvimas valstybinei televizijai neleidžia pasiekti tikslų
2012-11-21 15:55
Kultūros centrai Lietuvoje - tarsi iš pelenų pakilę Feniksai
2012-11-13 15:37
Naudojimąsi banko kortelėmis atpigintų labiau išplėtotas jų tinklas
2012-11-07 16:00
Diskusijos dalyviai: Lietuvoje valstybinių įmonių vadovų atlyginimai yra per dideli
««  6 | 7 | 8 | 9 | 10  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.