In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-10-21, sekmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2011-09-16 14:10
Ūkio ministras: privatizacija ir valstybės valdomų įmonių pertvarka yra visiškai skirtingi dalykai
Vilnius, rugsėjo 16 d. (ELTA). Ūkio ministras Rimantas Žylius neigia kalbas apie ketinamas parduoti pelningas valstybės įmones ir sako, kad privatizacija ir valstybės valdomų įmonių pertvarka yra visiškai skirtingi dalykai.

"Tai, ką Vyriausybė suplanavusi su valstybės valdomų įmonių veiklos gerinimu, nėra jokios kalbos apie privatizavimą. Šita iniciatyva yra visiškai nesusijusi su privatizavimu", - penktadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje diskusijoje "Ar reikalinga Lietuvai antra privatizavimo banga?" kalbėjo ūkio ministras.

Ministrų kabineto narys teigė, kad Vyriausybė laikosi pozicijos, jog valstybė visą savo tolesnį gyvavimą norės turėti savo nuosavybėje vienas ar kitas įmones. Tai esą būtina dėl nacionalinio saugumo, ekonominės svarbos, tautinio identiteto.

"Visą laiką bus sąrašas įmonių, kurias valstybė norės turėti savo nuosavybėje. Ir tai, ką mes turime padaryti, kad ir kokios tos įmonės būtų, jos privalo būti efektyvios", - dėstė R. Žylius.

Buvęs ūkio ministras europarlamentaras Viktoras Uspaskichas sukritikavo R. Žylių dėl jo esą tariamo nekonkretumo. V. Uspaskichas teigė, jog jo vadovavimo laikais "Mažeikių nafta" veikė pelningiausiai per visą istoriją. Politikas sakė, kad jau seniai valstybės įmonių veiklos rezultatus reikėjo efektyvinti. Kaip viena iš priemonių tai pasiekti, yra užsisėdėjusių valstybės įmonių vadovų kaita.

"Svarbiausia turi būti specialistai, o ne pagal partinę liniją renkami žmonės. Tai yra pats pirmas dalykas", - kalbėjo opozicinės Darbo partijos lyderis ir kritikavo valdančiųjų konservatorių vadybinius gebėjimus.

Socialinių mokslų daktarė Jolanta Solnyškinienė taip pat pasigedo Vyriausybės neapibrėžtumo dėl valstybės įmonių efektyvinimo.

"Visiškai neaišku, yra valstybinių sąrašas, kokios įmonės bus privatizuotos, kokiais kriterijais remiantis bus privatizuota, ko tikimasi, apskritai, kam tai daryti", - dėstė privatizacijos fenomeną tyrinėjanti mokslininkė.

Pagal pasaulinę patirtį, anot J. Solnyškinienės, privatizacijos procesas vyksta nuolat, po didžiosios finansų krizės 2008-aisias nuvilnijo antroji nacionalizavimo banga. Tiesa, ji daugiau susijusi ne su ekonomikos svyravimo ciklais, o politika. Globalizacijos sąlygomis negalima išsaugoti valstybės turto vienos tautybės rankose.

"Kai Vyriausybės pritrūksta lėšų socialinėms programoms, jos griebiasi privatizavimo kaip gelbėjimosi šiaudo, tačiau, manyčiau, kad šiandieninėje Lietuvoje žaisti privatizavimo korta sudėtinga ta prasme, kad valstybinės įmonės didele dalimi sprendžia ir kitus klausimus, kurie nėra susiję su efektyvumu. Kai kalbame apie privatizavimo efektyvumą ir kas tą efektyvumą pasisavina, mums reikėtų pasakyti, kieno atžvilgiu vertiname", - priežasčių ieškojo J. Solnyškinienė, pridurdama, kad privatizacija yra mokestis už demokratiją.

"Privatizacija tai nėra nei blogis, nei gėris. Viskas priklauso nuo dozės - mažomis dozėmis gydo, didelėmis - užmuša", - konstatavo pašnekovė.

Savo ruožtu Nepriklausomybės Akto signataras Rolandas Paulauskas atkreipė dėmesį į privataus kapitalo viršenybę prieš valstybinio kapitalo idėją. Jo vertinimu, pastaruosius 20 metų Lietuva gyvena mintimi, kad privatus kapitalas geriau jį valdo negu valstybė.

"Kapitalo kilmė didelės reikšmės neturi, o kapitalo valdymo problemos yra visada visur. Čia priklauso, be abejo, nuo valdžios, visuomenės kokybės, kuri tą valdžią renka. Daugelis pasaulio net privačių firmų šiandien turi tiek akcininkų, kad iš esmės niekuo nesiskiria. Akcininkai susirenka, valdybą išrinko ir tuo jų įtaka baigėsi, taip pat kaip ir valstybės - paskyrė direktorių, paskui tik kontrolės reikalas lieka", - sakė R. Paulauskas.

Ūkio ministras R. Žylius sutiko, kad labiausiai derėtų kalbėti apie kapitalo valdymą, o ne kilmę. Jo vertinimu, Vyriausybė nemano, kad privatus kapitalas yra geresnis už valstybinį. Tiesa, privačiam kapitalui yra lengviau save valdyti negu valstybiniam. Pasak ministro, taip yra, nes privatus kapitalas siekia tik pelno, o valstybinis kapitalas turi daugiau tikslų.

"Privatizavimas ir valstybės valdomų įmonių reforma yra visiškai skirtingi dalykai", - teigė R. Žylius.

Holdingo idėja yra Valstybės valdomų įmonių veiklos efektyvumo didinimo strategijos dalis. Valdžios teigimu, strategija siekiama atskirti politikus nuo valstybės įmonių valdymo ir užtikrinti valdymo skaidrumą.

Lietuvoje valstybė valdo apie 300 įmonių. Skaičiuojama, jog valstybės valdomo turto vertė siekia 18 mlrd. litų.
Kitos konferencijos
2016-06-28 12:42
"Lietuvos sąrašas": piliečiai turėtų labiau įsitraukti į valstybės valdymą
2016-03-23 12:55
Dėl situacijos pieno sektoriuje protestuos apie 3000 ūkininkų
2016-02-22 14:21
Pedagogai: streikuoja arti 300 švietimo įstaigų
2015-11-24 12:50
N. Narauskas: "Pienas LT" gamykla perdirbimą pradės per du tris mėnesius
2015-10-26 14:07
Vilniaus atgavimo dienomis sukrusti raginami ir valstybinės kalbos talkininkai
2015-09-10 12:59
Vilniuje vyks Tautų mugė ir Derliaus šventė
2015-09-09 14:54
Nauja programėlė leis apsisaugoti nuo nesąžiningų taksistų
2015-08-28 11:35
Algirdiškio parodų centras lauks lankytojų veislinių gyvūnų parodoje
2015-08-28 10:40
Protesto akcijoje Briuselyje dalyvaus apie 50 Lietuvos ūkininkų
2015-07-07 14:16
B. Markauskas: pieno gamybos rodikliai rudenį gali kristi per pusę
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.