In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-03-23, Šeštadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2011-09-29 17:22
Būdama ES nare, Lietuva negali norėti pigesnių vaistų
Vilnius, rugsėjo 29 d. (ELTA). Valdžios atstovai tvirtina, kad vaistų Lietuvoje netrūksta, o prieš kelias dienas "Respublikoje" aprašytas atvejis, kai pritrūko vieno onkologinio vaisto, tebuvo neapsižiūrėjimas.

Pensininkams skundžiantis neįperkant vaistų, valdininkai dėl to kaltina vaistininkus ir situaciją visoje Europoje. "Būdama ES nare, Lietuva norėti mažesnių vaistų kainų negali", - buvo pasakyta ketvirtadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje .Vienas būdų sumažinti vaistų kainas galėtų būti vaistų rinkos didinimas ir bendros su Baltijos šalimis derybos dėl vaistų kainų.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Gintautas Barcys spaudos konferencijoje "Ar Lietuvos valdžia pajėgi aprūpinti savo žmones reikiamais vaistais?" teigė, kad 2009 m. įvesta vaistų stebėsenos rinkoje monitoringo sistema, turinti perspėti apie galimus vaistų tiekimo sutrikimus, iš esmės veikia gerai.

Kalbėdamas apie praėjusią savaitę "Respublikoje" aprašytą atvejį, kai pritrūko vieno onkologinio vaisto, G. Barcys kaltę suvertė "paprasčiausiai techninei klaidai", kai vienas didmenininkas suklydo pildydamas ataskaitą įrašęs neteisingą tiekiamo vaisto kiekį.

Pasak VVKT vadovo, sistema buvo patobulinta, o rinkos dalyviai informuojami apie bet kokius sutrikimus. Apie juos informuojamos ir Ligonių kasos bei Sveikatos apsaugos ministerija, kurios esant sutrikimams turi ieškoti naujų tiekėjų. Pati VVKT to daryti negali, nes yra tik priežiūros institucija.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas apie šį konkretų atvejį, teigė, kad vaisto pritrūko ne visoje Lietuvoje, o tik vienoje gydymo įstaigoje, ir dalis kaltės dėl neinformavimo laiku tenka ir jai. Pasak patarėjo, kol kas problema buvo išspręsta nusprendus tiekti vaistą iki šių metų pabaigos nelietuviškomis pakuotėmis.

Jis taip pat pažymėjo, kad dažnai vaistų tiekimo sutrikimai būna ne Lietuvos, bet visos Europos problema. Būtent minėto onkologinio vaisto, pasak jo, trūksta visoje Europoje, nes nebeveikia dvi jį gaminusios gamyklos. "Sakyti, kad Lietuvoje kažkas nesuveikė, kažkas kažko nepadarė, tiesiog nebūtų sąžininga", - sakė M. Marcinkevičius.

Ministro patarėjas pripažino, kad naujai tiekiamas vaistas, skirtingai negu senasis, kurio pritrūko, kol kas nėra kompensuojamas, tačiau žadėjo, kad jau kitą savaitę jis bus įtrauktas į kompensuojamų vaistų sąrašą, o kol kas stacionare besigydantiems pacientams gydymo įstaigos jo pateiks iš savo atsargų.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariui Gediminui Navaičiui kilo klausimas, ar su vaistų gamintoja, taip vėlai pranešusia VVKT apie vaisto gamybos nutraukimą, sutartis buvo parengtos teisiškai gerai, ar buvo numatytos sankcijos už vaistų gamybos sužlugdymą, ar bus peržiūrėtos kitos sutartys su šia įmone.

Seimo narys atkreipė dėmesį ir į dar vieną, anot jo, svarbią problemą - vaistų kainas. Jo teigimu, nors vaistininkų taikomų antkainių reguliavimo rezultatai neblogi, vienintelis efektyvus būdas sumažinti vaistų rinkos kainas - tapti solidesniu vaistų rinkos dalyviu. Tai turėtų būti daroma padidinant savąją vaistų rinką, Baltijos šalims dėl vaistų kainų derantis kartu.

Pensininkų atstovas Antanas Uždavinys džiaugėsi, kad daromi veiksmai teisinga linkme. Tačiau kaip pensininkas, kuriam dažnai prireikia įvairių vaistų, visų pirma jis atkreipė dėmesį į tai, kaip sunku ligoniui, kuriam reikia būtent vaistų nuo vėžio, sužinoti, kad vaistų nėra.

"Ligoniui, kuris sužino apie tą ligą, dažnai sakoma, kad nuosprendis parašytas. Tas ligonis vaisto griebiasi kaip paskutinio šiaudo, ir kai gydytoja jam pasako: tu negausi ryt vaistų, nes mes neturime, tai įlįskime į jo kailį...Kkaip jis turi jaustis?", - retoriškai klausė jis.

A. Uždavinys skundėsi, kad vaistų kainos, ypač pensininkams, yra per didelės. Jis sukritikavo Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimą uždrausti pardavinėti kompensuojamus vaistus su akcijomis. "Tai vyresnio amžiaus žmonių skriaudimas. Reikia daryti viską, kad sumažėtų vaistų kainos", - pabrėžė jis.

Į tai atsakydamas sveikatos apsaugos ministro patarėjas teigė, kad taip buvo pasielgta siekiant sustabdyti pacientų apgaudinėjimą, kai prieš skelbiant akciją kaina dirbtinai pakeliama. Pasak jo, kainą mažinti gamintojai gali ir dabar, bet tai turi būti fiksuotos kainos mažinimas.

"Mes nebeleidžiam žmonių mulkint. Jei nori nuleisti fiksuotą kainą, prašau, bet negali manipuliuot", - sakė jis.

Paklaustas, kodėl Lietuvoje kai kurie vaistai yra brangesni negu kitose ES valstybėse, kur pragyvenimo lygis aukštesnis, G. Barcys teigė, kad didelė Lietuvos problema yra labai maža rinka. Pasak jo, vaistų serijos Lietuvai, palyginti, tarkime, su Lenkija, reikalingos nedidelės, tačiau joms reikia pakuočių ir kitų dalykų, be to, gamintojai lietuvius taip pat laiko ne pirmaisiais eilėje.

Vis dėlto kai kurie žingsniai, G. Barcio teigimu, yra daromi - bandoma integruotis su Latvijos ir Estijos rinkomis, tam jau buvo įteisintos trikalbės pakuotės, supaprastintos vaistų keitimo procedūros. Antkainių reguliavimas, jo teigimu, taip pat davė vaisių - vaistų kainų kilimas sustojo, o kai kurie vaistai netgi atpigo.

Problemų G. Barcys įžvelgė ir vaistininkuose - pasak jo, Lietuvoje veikia keturi pagrindiniai vaistinių tinklai, integruoti su didmenininkais. "Nuėjus į vaistinę dažnai siūlo ne tai, ką gali, o tai, ką nori parduot" , - konstatavo jis.

M. Marcinkevičius atkreipė dėmesį, kad vaistų kainos priklauso ir nuo Europos rinkos kainos. Pasak jo, visos ES šalys nusistatydamos vaistų kainą žiūri į kitas šalis, kad nepirktų brangiau negu kiti, todėl visi gamintojai Europoje vaistų kainas stengiasi palaikyti vienodas.

"Jei pamatom, kad kurioj nors šaly yra koks vaistas pigesnis, mes reikalaujam mažesnės kainos. Bet dėl to ir mums neduoda mažesnių kainų, nes Vokietija, Prancūzija irgi užsinorės. Būdama ES nare, Lietuva mažesnių kainų norėti negali", - aiškino jis.

Vis dėlto priklausymo europietiškai vaistų rinkai nauda G. Barcys neabejojo. "Farmacijos pramonė nėra tokia, kokia buvo prieš 50 metų. Atsiranda naujų produktų, senieji tobulėja, pokyčiai vyksta, geriau ten, kur aukštesnis, o ne žemesnis išsivystymo lygis",- sakė jis.

ES naudą įžvelgė ir G. Navaitis. "Afrikoj gal ir būtų pigu, gautume labdaros visokios, bet vis tiek žmonės iš Afrikos bėga į ES, o ne atvirkščiai. ES direktyvos, reglamentai už ausų patempia mūsų sistemą į aukštesnį lygį. Gal trumpalaikiu laikotarpiu ne viskas gerai, bet niekas nepasakytų, kad per 10-15 metų pažangos nepadaryta" , - dėstė Seimo narys.

M. Marcinkevičiaus nuomone, Lietuva stipriai aplenkė kitas buvusias sovietines respublikas. "Kitose buvusiose respublikose yra sovietinės sistemos griuvėsiai. Mūsų sistema neideali, bet daug geriau negu ten, ten sistemos nėra", - mano ministro patarėjas.

Kaip dalykas, galintis sumažinti vaistų kainas Lietuvoje, - lietuviškos farmacijos pramonės stiprėjimas.

"Jei įmonė yra vietoje, yra infrastruktūra, specialistai, mažesni logistikos kaštai, tai savi gamintojai ir kainas laiko mažesnes. Skatinam savo vaistų gamintojus, kad jie registruotų pas mus vaistus. Tai ir darbo vietos, ir mokesčiai, ir kvalifikacija, ir nauda vartotojui galutinė", - to pliusus vardino G. Barcys.

M. Marcinkevičiaus teigimu, tokia pramonė neišaugs staigiai, bet augimo tempai jau dabar nemaži. Jo nuomone, nors naujų vaistų Lietuvoje kurti neapsimoka, bet bendrųjų vaistų gamyba - gana pelninga. "Turime pastovų dialogą su vaistų gamintojais, į jų pageidavimus stengiamės visada reaguoti" ,- teigė jis.
Kitos konferencijos
2015-02-19 12:55
Pieno gamintojai rinksis į visuotinį suvažiavimą
2015-01-15 12:23
Pernai nupirkta beveik 14 proc. daugiau naujų automobilių
2015-01-07 12:19
Kandidatas į Vilniaus merus: nemokamas viešasis transportas sostinėje nėra tik svajonė
2015-01-07 12:04
LLP kandidatė į Seimo narius pirmiausiai imtųsi darbo užmokesčio reformų
2014-12-02 13:10
Lietuvos socialdemokratų sąjunga nutraukia savo veiklą
2014-11-18 12:39
Lietuvių daugintojai šunų pardavimo verslą įsuko ir Didžiojoje Britanijoje
2014-11-05 17:29
Įspėjamajam streikui besiruošiančios mokytojų profesinės sąjungos: išbandėme visas priemones
2014-10-29 13:30
Pieno gamintojų situacijai nesitaisant, žadama imtis protestų
2014-10-09 16:00
Vilniuje gastroliuojantis Maskvos muzikinis teatras apie pelną negalvoja
2014-10-09 12:27
Bušido turnyre Vilniuje kovos didžiulio sirgalių palaikymo sulaukęs R. Morkevičius
««  6 | 7 | 8 | 9 | 10  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.