In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-04-19, penktadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2011-12-01 16:02
L. Graužinienė: SNORO nacionalizavimui Vyriausybė ruošėsi ne vieną dieną
Vilnius, gruodžio 1 d. (ELTA). Vyriausybė sprendimus nacionalizuojant banką SNORAS galėjo priimti ne viena, tam įtakos galėjo turėti geopolitiniai kitų valstybių interesai ir šiam procesui buvo ruoštasi iš anksto, ketvirtadienį naujienų agentūroje ELTA surengtos diskusijos "Kas kaltas dėl SNORO bankroto" metu svarstė jos dalyviai.

Socialinių mokslų daktarė Jolanta Solniškinienė, analizuodama SNORO istoriją, siūlė pasižiūrėti į banko veiklą, šalyje veikiančių bankų priežiūros priemones, Vyriausybės poziciją, pasekmes, finansų rinkos būklę bei atskirų finansų institucijų lobistinę veiklą šioje situacijoje.

"Bankas iš tikrųjų veikė, jau daug metų buvo kalbama, kad tai yra probleminis bankas, bet jis vykdė tam tikrus savo įsipareigojimus, Lietuvos bankas jam laikas nuo laiko teikdavo priekaištų", - kalbėjo J. Solniškinienė.

Kaip pavyzdį ji minėjo, jog 2010 metais buvo suabejota dėl SNORO akcinio kapitalo apimties - bankas augo, o kapitalo dydis nebuvo pakankamas. Kita vertus, vertinant banko veiklą pagal kontroliuojančių institucijų arba nepriklausomų reitingų agentūrų požiūrį į jo veiklą, pasak pašnekovės, SNORAS buvo laikomas probleminiu banku, tačiau vis dėlto galinčiu tęsti veiklą. Be to, SNORO banko grupė buvo pripažinta geriausia Baltijos šalyse, o bankas SNORAS - geriausiu šalyje.

Kalbėdama apie banko priežiūros sistemą mokslininkė teigė, kad ji nebuvo efektyvi. Tai rodo ir pasaulinė patirtis, 2008 metais įvykusi bankų griūtis.

"Jeigu kalbėtume apie Vyriausybės poziciją, tai ji yra tokia įdomi, destabilizuojanti todėl, kad sprendimai yra keičiami, informacija, pasakyti žodžiai lyg paneigiami. Vyriausybės veiksmai vietoj to, kad stabilizuotų padėtį šalyje (nacionalinio saugumo prasme tai yra labai reikalinga), yra sunkiai įvertinami", - sakė J. Solniškinienė.

Diskusijos dalyvė svarstė, jog Vyriausybės elgesio scenarijų galėjo būti ne vienas, kas ją privertė elgtis taip skubotai.

"Čia būtų esminis klausimas. Sprendžiant iš jos elgesio, akivaizdu, kad ji lyg ir gavo informaciją porcijomis. Susidaro įspūdis, kad ji lyg ir ne pati tuos sprendimus priėmė, nes tie sprendimai kartais labai nelogiški", - teigė J. Solniškinienė.

Vėliau J. Solniškinienė patikslino, kad iš visų aplinkybių, Ministrų Kabineto laikysenos, pareiškimų, informacijos panašu, kad Vyriausybė viena tokių sprendimų daryti negalėjo.

"Kitas klausimas - kas ją paskatino priimti tokius sprendimus ir kodėl tie sprendimai buvo keičiami?" - klausė pašnekovė.

Vyriausybės sprendimų pasekmės, anot jos, ne vien tik ekonominės, bet ir tai, kad SNORO istorija gali pasikartoti, o ateityje Vyriausybė panašius sprendimus gali priimti ir kitų mažų lietuviškų bankų atžvilgiu.

Seimo Audito komiteto pirmininkė "darbietė" Loreta Graužinienė sukritikavo Seimą skubos tvarka pasiekusius įstatymus, kurie buvo reikalingi dėl banko SNORAS padalijimo, ir Vyriausybę dėl jos laikysenos sprendžiant dėl banko ateities, banko auditą atlikusią kompaniją.

Parlamentarė taip pat suabejojo Vyriausybės veiksmais, svarstė, kodėl nebuvo sušaukta Valstybės gynimo taryba, nes SNORO atvejis, jos nuomone, buvo nacionalinio saugumo klausimas.

"Tam ruošėsi ne vieną dieną ir ne per naktį. Be abejo, neturėjo informuoti visuomenės, kad taip bus, nes tokie dalykai visame pasaulyje daromi paprastai. Ir užsienyje "bankrotinami" bankai, jie išnyksta. Paprastai per naktį susodinami komerciniai bankai ir ryte visi klientai atsiranda kitame banke. Valstybė kartu su bankininkais išsprendžia tą klausimą. To trūko mūsų įstatyminėje bazėje. Tai gal reikėjo kažką pataisyti, kad būtų galima civilizuotai, kaip visame pasaulyje padaryti tas procedūras", - konstatavo L. Graužinienė.

Seimo narė pritarė J. Solniškinienės nuomonei, kad Vyriausybė veikė ne viena. Kaip pavyzdį pateikė verslininkų norą investuoti gelbėjant SNORĄ.

"Kai išėjo Vyriausybės atstovai ir pasakė "ne", man tai sukėlė labai daug klausimų. Čia yra klausimas numeris vienas. Jeigu Lietuvos verslas, galbūt net ir Latvijos, broliškos tautos, norėjo gaivinti ir atgaivinus bent jau civilizuotai padaryti bankroto procedūrą, tai labai greitas ir kategoriškas "ne" man sukėlė daugiau klausimų nei atsakymų", - pabrėžė Seimo Audito komiteto vadovė.

Nepriklausomybės akto signataras Rolandas Paulauskas sakė, kad idėja valstybei nacionalizuoti SNORĄ jau buvo kilusi seniai, esą tai paranku Rusijai, Europos Sąjungai, Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir skandinavų bankams.

"Pasakysite, o tai kodėl mūsų Vyriausybė į tą šnabždesį taip įsiklausė? Žinote, iš rusų reikia pigesnių dujų, iš skandinavų ir Europos bankų mums reikia pigių kreditų, iš Jungtinių Valstijų mums irgi reikia pigių kreditų, be to, kas gali priešintis JAV norams? Buvo tokia Serbija, Libija, kuri bandė priešintis. Jūs čia norite būti? Gal dėl to išsigandę ministrai kampe stovėjo? (...) Greičiausiai čia yra ne ekonominė ir finansinė problema, o, greičiausiai geopolitiniai reikalai ir ne kas kita", - kalbėjo Nepriklausomybės akto signataras.
Kitos konferencijos
2019-03-22 11:36
Prezidento posto siekiantis A. Butė: mane diskriminuoja, o VRK tyli
2019-03-20 17:06
Kelią skinasi iniciatyva surengti referendumą, kad Lietuvoje būtų atsisakyta „sąrašinės" rinkimų sistemos
2019-03-13 11:31
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-03-13 10:58
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-02-28 13:02
Nuo kovo 1-osios įsigalioja nauja tvarka vaistinėse
2019-02-26 11:13
Vilniuje pristatytas analogų neturintis vandens sporto kompleksas
2019-02-18 15:24
V. Radžvilo komitetas pristatė rinkimų programą: J. Lago baiminasi, kad Lietuva taps kaip Vakarų Europa
2019-02-13 11:39
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai kaltina LRT pažeidus Konstituciją ir ketina kreiptis į teismą
2019-01-31 11:27
V. Radžvilas su komitetu dalyvaus EP rinkimuose: sprendimą dalyvauti lėmė politologinė analizė
2019-01-23 12:58
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai tvirtina patiriantys diskriminaciją
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.