In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-02-23, penktadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2012-03-15 16:49
Atkuriant privačią nuosavybę nugalėjo privatinio egoizmo dvasia
Vilnius, kovo 15 d. (ELTA). Privati nuosavybė yra tas rinkos ekonomikos variklis, kuris turėtų duoti labai gerus rezultatus, tačiau Lietuvai po sovietmečio spontaniškai grįžus prie nuosavybės, buvo paleistas privatinio egoizmo džinas, kurio nesugebėta suvaldyti.

Naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje "Žmogaus prigimtis ir nuosavybė. Sugrįžimo nuo "mūsų" prie "mano" klystkeliai" dalyvavę įvairių sričių atstovai sutarė, kad pačioje nepriklausomybės pradžioje privačios nuosavybės klausimas buvo paliekamas be reikiamo dėmesio.

"Mūsų visa karta užaugo be privačios nuosavybės, todėl manėme, kad grįžus prie nuosavybės ji bus kaip gėris, o išryškėjo blogis. Aš įsivaizduoju, kad nuosavybė turi savyje du momentus - privatinis interesas yra natūralus žmogaus siekimas turto, bet išlindo ir privatinis egoizmas, nuosavybės siekiant bet kokia kaina, absoliučiai nesiskaitant su niekuo. Manau, kad iš šito privatinio egoizmo, iš jo nepažinimo, iš nežinojimo istorinės daugelio šalių patirties, kurią mes praradom praradę nuosavybę, ir kyla didžiausios problemos - korupcija, valdžios, turto suaugimas, moralinė nuostata - pripažinimas, kad pirmasis milijonas nešvarus", - vardijo ekonomistas Kazimieras Sventickas.

Pasak jo, blogio mūsų visuomenėje priežastis ta, kad tam tikru laiku pakankamai neišanalizavome istorinės patirties - teisės, moralės požiūriu, kaip turtas veikia žmogų.

Teisininkas, konstitucinės teisės žinovas prof. Juozas Žilys prisimena Sąjūdžio laikus ir prisipažįsta beveik nustebęs, kad privačios nuosavybės klausimas tuomet buvo paliekamas kontekstuose.

"Tai man buvo gana netikėta dėl daugelio aspektų. Galiu suprasti, kodėl privačios nuosavybės klausimas tuo laiku nebuvo plėtojamas, o juk Atgimimo laikotarpiu buvo kova dėl nuosavybės pripažinimo, kad čia, kas yra šioje žemėje, yra Lietuvos. Paskui jau išsiskaidė, kad tą Lietuvos turtą sudaro privati ir kolektyvinė nuosavybė, įvairios kitos formos. Man atrodo, kad privačios nuosavybės grąžinimas buvo pakankamai spontaniškas, vyko chaotiškai, neveikė tam tikros amortizacinės grandys", - vardijo teisininkas.

Jo teigimu, Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimas 1990 m. buvo dramatiškas todėl, kad 1918 m. paskelbus nepriklausomybę nereikėjo spręsti privačios nuosavybės klausimo - jinai jau buvo.

Nors teisingumas buvo atkurtas gana dramatiškai, profesorius neabejoja, kad nuosavybės teisė negalėjo būti neatkurta, nes tai visiškai susiję su valstybės atkūrimu visais atžvilgiais.

"Bet kaip tie nauji santykiai gimė ir kokį jie poveikį padarė tam laikmečiui ir dabarčiai, man atrodo, kad buvo ir kitas, sakykime, švelnesnis, kelias, nes per nuosavybės atkūrimą ėjo ir žiaurus žmonių supriešinimas", - sakė prof. J. Žilys.

Filosofas Arvydas Juozaitis prisimena, kad Sąjūdis beveik nelietė nuosavybės klausimo.

"Sąjūdžio suvažiavimo metu buvo du pranešimai nuosavybės klausimais - vienas dėl būsto privatizavimo ir kitas - kooperatyvų veiklos. Jokios asmeninės nuosavybės mes nelietėme, bijojome. Ir antras klausimas, kurį bijojome liesti, - armijos arba gynybos klausimai. Šie klausimai buvo apeinami visus metus, iki pat rinkimų - 1990 metų vasario. Viena - dėl baimės, kad tai dar neaktualu arba griaunant tarybinę imperiją tai ne tas ginklas, (...) o antra - mes ne ginklu vaduojamės, o dainuodami", - teigė A. Juozaitis, priminęs, kad pirmoji nuosavybės laisvė buvo atverta nusikalstamam pasauliui.

Kalesninkų parapijos klebonas kunigas Elijus Markauskas teigia, kad nuosavybės teisė žmogui yra garantuota paties Kūrėjo.

"Būdamas kaimo klebonas turiu pripažinti, kad žmonės nesuorientuoja toje nuosavybėje, jie nesupranta, ką turi, kiek turi, kaip jie turi turėti tą nuosavybę. To išprusimo arba nuosavybės suvokimo stoka ir atveria kelią nusikalstamam pasauliui imti, kiek nori ir ką nori. Ačiū Dievui, kad gyvename teisinėje valstybėje ir galime kai ką sustabdyti, nors ne visada pasiseka", - svarstė kunigas.

Kalbėtojai pripažino, kad privačios nuosavybės sėkla Lietuvoje buvo pasėta į visiškai neparuoštą dirvą - visuomenė nebuvo pasiruošusi, jai nebuvo išaiškinta nuosavybės valdymo istorija, trūko noro tai padaryti.
Kitos konferencijos
2013-09-05 13:29
Veislinių gyvulių parodoje bus ir Pietų Amerikos alpakų
2013-06-12 14:34
V. P. Andriukaitis: per mažai dėmesio skiriama ligų profilaktikai
2013-06-12 13:17
V. P. Andriukaitis: mirtingumas tiesiogiai priklauso nuo galimybių pasiekti gydymo įstaigą
2013-06-12 12:23
V. P. Andriukaitis: šalyje yra per daug alkoholio ir tabako pardavimo vietų
2013-06-12 11:18
V. P. Andriukaitis: aš labai džiaugčiausi interpeliacija
2013-06-11 18:23
Premjerui A. Butkevičiui įteiktas kreipimąsis dėl nepakankamo sporto šakų federacijų finansavimo
2013-05-30 14:19
Šeštadienį iškilmingai bus paminėtas Lietuvos Sąjūdžio 25-metis
2013-05-22 16:07
Baltarusijos ambasadorius: Lietuva pasiekė strateginių partnerių lygį
2013-05-22 13:33
Baltarusijos ambasadorius: reikia steigti daugiau sienos perėjimo punktų
2013-04-25 13:48
Bušido kovotojai sieks kelialapių į "K-1 World Grand Prix" finalines varžybas
««  6 | 7 | 8 | 9 | 10  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.