In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-02-21, ketvirtadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2012-05-04 16:11
A. Petkus: valstybė pinigų konsultacijoms išleidžia nedovanotinai daug
Vilnius, gegužės 4 d. (ELTA). Valstybė išleidžia pernelyg daug lėšų, įsigydama užsienio konsultacines paslaugas, tačiau būtų klaidinga teigti, jog labiausiai išlaidauja Energetikos ministerija, mano Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Almantas Petkus.
"Šiandien mes susirinkome kalbėti apie konsultantų pirkimus energetikos srityje, bet visoje valstybėje yra ta pati situacija, bet kokioje ministerijoje", - penktadienį spaudos konferencijoje "Kiek užsieniui mokėsime už energetikos konsultacijas?" sakė jis.

A. Petkaus teigimu, kartais konsultantų pagalba - būtina, tačiau tik tais atvejais, kuomet klausimui išspręsti reikalingos specifinės žinios. Tačiau šiuo metu Lietuvoje nėra tiksliai apsispręsta, kiek ir kurios konsultacijos reikalingos, todėl joms išeikvojamos didžiulės sumos pinigų.

"Aš galėčiau sutikti su ta pozicija, kad kažkurioje siauroje srityje, kur reikalingos ypatingos specifinės žinios, reikalingi konsultantai, bet kiek jų reikia ir kiek pinigų mes šiandien konsultantams išleidžiame, mano giliu įsitikinimu, yra nedovanotinai daug", - teigia jis.

A. Petkus konferencijoje pripažino, jog tarp valstybės tarnautojų esama asmenų, turinčių ekspertinės patirties ir galinčių atlikti reikalingas studijas, tačiau jie veikia pagal aiškias pateiktas instrukcijas.

"Žmonės, dirbantys ministerijose, ekspertinę patirtį turi, tačiau jie, atrodo, vis tiek negali pateikti išvadų ar tų studijų, kurios mums reikalingos. (...) Jie šiandien dirba pagal aiškias savo instrukcijas. Ir kai reikia imtis konkrečios tam momentui reikalingos ekspertinės veiklos, kad reikia parengti kažkokias studijas, kyla klausimas, ar jis gali dirbti savo instrukcijų ribose, ar tai jau išeina iš jo instrukcijų ribų", - sakė politikas.

A. Petkus valstybės tarnautojų darbo neefektyvumą siejo ir su išsiplėtusiu biurokratijos aparatu. Seimo nario manymu, jį padarius lankstesnį, sumažėtų ir užsienio ekspertų poreikis.

"Valstybės tarnautojai nedirba ir nesiekia rezultatų, todėl kad mūsų pati valstybės tarnyba yra tokia gremėzdiška. (...) Gal mums reikia ją lanksčią padaryti, ir tada, aš esu įsitikinęs, kad žymiai sumažėtų išorės ekspertų poreikis ir tos išleistos sumos pinigų", - teigė jis.

Kitas diskusijos dalyvis - Verslo darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas įžvelgė tokią problemą, jog, samdant konsultantus iš užsienio, pasinaudojama viešųjų pirkimų įstatymo spraga, leidžiančia šiuo atveju viešo konkurso neorganizuoti.

"Didžiausia problema, kuri atsiranda samdant išorės konsultantus, yra susijusi su paprasta aplinkybe - beveik visi konsultantai samdomi derybų būdu. Viešųjų pirkimų įstatyme yra toks punktas, kuris leidžia neorganizuojant viešo konkurso, neatrenkant labiausiai kompetetingų, geriausių, bet taip, pusiau slapta. Ar tai energetikos ministerija, ar kažkokia kita ministerija, ar vyriausybė motyvuoja tuo, kad ji išrinko šitoje srityje geriausius specialistus", - konferencijoje kalbėjo jis.

D. Arlauskas taip pat pažymėjo, kad konsultantų darbas priklauso nuo techninės užduoties suformavimo, todėl nėra svarbu, kas atliks ekspertines analizes - užsienio ar Lietuvos ministerijų darbuotojai.

"Lietuvoje yra nemažai advokatų kontorų, kurios dirba energetikos srityje, ir akivaizdu, kad jie pateikia studijas arba išvadas tokias, kokios reikalingos. Ar tai pakeistų situaciją, jei tas studijas darytų samdomi darbuotojai? Energetikos ministerija ar kitos? Jie būtų dar labiau priklausomi ir, manau, rezultatas būtų tas pats", - sakė jis.

D. Arlauskas tokiu atveju nemato prasmės mokėti brangiau, todėl siūlo atsisakyti konsultantų iš užsienio.

"Aišku, jeigu ir šitie blogai padaro, ir tie blogai padaro, o viską lemia politinė valia ir institucijos suformuotas tikslas, tai tada, ko gero, taip, reikia rinktis pigesnį variantą, kad tą studiją (...) atliktų ministerijos darbuotojai - taip bus pigiau", - teigė jis.

D. Arlauskas pabrėžė, jog itin svarbus ir konsultuojančiųjų atsakomybės klausimas. Su šiuo teiginiu sutiko ir Nepriklausomybės akto signataras Zigmas Vaišvila.

"Atsakomybės klausimas: mes laimėjome konkursą, mes pakonsultavome, techninę užduotį suformavome ne mes, o tie, kurie užsakė muziką, ir ko jūs iš mūsų norite - pasakys konsultantai, laimėję viešą ar neviešą konkursą. Tačiau tie, kurie privalo ministerijoje dirbdami žinoti energetikos sektorių (...), jie yra čia. ir gali reguliuoti įstatymas, kad jie atsakytų už tai, ką jie pasako", - teigė jis.

Pasak Z. Vaišvilos, lietuviams apskritai patogiau, jei samdomi užsienio konsultantai, nes taip kyla mažiau klausimų, be to, sumažėja ir galimybių išspręsti kilusius neaiškumus.

"Patogiau, kai užsienyje kažkas surikiuoja - mažiau galimybių išsiaiškinti ir klausimų mažiau. Dėl to, kai pamatai šitas milijonines ekspertų sumas, kyla klausimas, kam yra ministerija", - sakė Z. Vaišvila.

D. Arlauskas konferencijoje kėlė klausimą, ar tikrai užsakytos analizės yra tikslingai naudojamos. Jam antrino ir A. Petkus, tačiau abu sutarė, kad naudos iš jų nedaug.

"Per daug pas mus yra šitų studijų, todėl kad buvo per daug pinigų. Ir didelė dalis šitų studijų yra Ūkio, Finansų ministerijos tinklalapiuose. Klausimas - koks rezultatas, pritaikomumas? Tai čia mes ir matome - nulinis", - sakė D. Arlauskas.
Kitos konferencijos
2016-03-23 12:55
Dėl situacijos pieno sektoriuje protestuos apie 3000 ūkininkų
2016-02-22 14:21
Pedagogai: streikuoja arti 300 švietimo įstaigų
2015-11-24 12:50
N. Narauskas: "Pienas LT" gamykla perdirbimą pradės per du tris mėnesius
2015-10-26 14:07
Vilniaus atgavimo dienomis sukrusti raginami ir valstybinės kalbos talkininkai
2015-09-10 12:59
Vilniuje vyks Tautų mugė ir Derliaus šventė
2015-09-09 14:54
Nauja programėlė leis apsisaugoti nuo nesąžiningų taksistų
2015-08-28 11:35
Algirdiškio parodų centras lauks lankytojų veislinių gyvūnų parodoje
2015-08-28 10:40
Protesto akcijoje Briuselyje dalyvaus apie 50 Lietuvos ūkininkų
2015-07-07 14:16
B. Markauskas: pieno gamybos rodikliai rudenį gali kristi per pusę
2015-07-07 12:02
B. Markauskas: pieno gamybos rodikliai rudenį gali kristi per pusę
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.