In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-10-18, ketvirtadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2012-05-17 16:35
Teisininkai: teisė negailestinga todėl, kad privalo būti teisinga
Vilnius, gegužės 17 d. (ELTA). Jeigu teisė priklauso geriesiems ir blogiesiems, tai ji jau yra ne teisė, nes vienintelis pagrindas, kuris leidžia atskirti geruosius nuo blogųjų, yra pareigos vykdymas.

Naujienų agentūroje ELTA ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje "Amnestija Lietuvoje: už ir prieš" teisininkai kalbėjo apie teisingumo ir gailestingumo santykį, aukos ir agresoriaus interesus.

Mykolo Romerio universiteto profesorius Alfonsas Vaišvila sako, kad teisė negailestinga tik todėl, kad jinai privalo būti teisinga. "O privalo būti teisinga todėl, kad auką ir jos interesų pažeidėją linkusi vienodai traktuoti. Auka nenori gailestingumo, visada auka nori teisingumo, bet štai agresorius visada nori gailestingumo. Tinkamas kalinio elgesys pataisos įstaigose reguliuojamas kitu įstatymu - jeigu jis negerai elgiasi, yra kitos poveikio priemonės", - sako profesorius.

Pasak jo, jeigu turime teisę be pareigos, vadinasi, mums yra įteisinta agresija kito žmogaus atžvilgiu. "Apibrėžti, kas yra geras žmogus - kuris naudojasi teisėmis vykdydamas pareigas, o blogas - kuris naudojasi teise nevykdydamas pareigų, vadinasi, kito žmogaus nepripažindamas", - sako A. Vaišvila.

Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Egidijus Bičkauskas sako, jausdamas atsakomybę, kad prisidėjęs prie mirties bausmės panaikinimo, keletą metų stebėjo situaciją, kaip mirties bausmės panaikinimas veikia kriminogeninę situaciją.

"Galiu pasakyti, kad mano analizė rodo, jog mirties bausmės panaikinimas nė trupučio nepadarė įtakos šitų nusikaltimų skaičiui Lietuvoje. Todėl tie, kurie galvoja, kad jeigu mes vėl pradėsime vykdyti mirties bausmę ir čia sumažės nusikalstamumas, labai klysta. Bendrąja prasme, mano požiūriu, žiaurumas tiktai gimdo žiaurumą", - teigė E. Bičkauskas.

Teisininkų manymu, lygtinis atleidimas nuo bausmės gali būti, jeigu jis taikomas objektyviai. "Kiekvienas, taip pat ir nuteistasis, turi turėti tam tikrą viltį, kad už atitinkamą elgesį turės galimybių išeiti į laisvę anksčiau. Ar užtenka teismo barjerų tam taikyti, o tam netaikyti lygtinį atleidimą - kitas dalykas", - teigė E. Bičkauskas.

Jo manymu, prezidentas galėtų turėti tokią galią pakeisti pirmame etape lygtinį atleidimą į terminuotą bausmę. "O ar vėliau pakeitus tas pats asmuo gali būti prieš laiką išleistas į laisvę, kaip Achremovo atveju, manau, kad kiekvienas turėti galimybę į viltį", - svarstė E. Bičkauskas.

Prof. A. Vaišvila pratęsė iškeltą klausimą, ar kiekvienas žmogus turi teisę į viltį. "Pavyzdžiui, žudikas, ar jis turi viltį, kai auka nebeturi tos vilties? Štai Achremovas turi teisę po 18 metų išeiti į laisvę. Ir aš klausiu: kada Lingys sugrįš į savo šeimą? Jeigu į šitą klausimą nėra atsakymo, tai šitas klausimas racionaliai negali būti paaiškinamas", - kalbėjo profesorius.

Jis taip pat klausia, ar gali geras elgesys sumažinti bausmę, nes ji buvo paskirta ne už gerą bausmės vykdymą, bet už realiai įvykdytą nusikaltimą. "Jeigu teismas paskyrė apibrėžtą laisvės apribojimo terminą ir paskui tas pats arba kitas teismas gali peržiūrėti ir jį (nuteistąjį) lygtinai atleisti nuo tolesnio bausmės atlikimo, tai dažniausiai vadovaujasi ne padaryto nusikaltimo specifika, bet kalinimo institucijų pristatyta charakteristika apie jo (nuteistojo) gerą elgesį. (...)

Jeigu tas lygtinas atleidimas pasidaro dažnas, tai, vadinasi, ta paskirta bausmė hipotetiškai neturi autoriteto. Tas blogis bus sumažintas, bet kieno sąskaita - aukos ir teisingumo sąskaita. Jeigu šitos svarstyklės ima nebeveikti, tai tada nėra logikos, ir teisės mokslo nustatyti kriterijai čia visiškai nereikalingi", - konstatuoja prof. A. Vaišvila.
Kitos konferencijos
2017-10-04 11:29
Lietuva dėl ŽIV situacijos sulaukė ir pagyrų, ir raginimų
2017-09-07 13:50
Naujoji žemės ūkio ir maisto taryba kritikuoja Žemės ūkio rūmus ir žada tapti tikraisiais žemdirbių atstovais
2017-06-01 12:37
Grupės TALKA atstovai: vardas ir pavardė pagrindiniame paso puslapyje - tik valstybine kalba
2017-05-22 18:11
Pasaulio fitneso federacijos prezidentas E. Daubaras apgailestauja, kad federacijos veikla nesulaukia palaikymo Lietuvoje
2017-04-26 12:53
Sukurta Lietuvos vaikų sveikatos stebėsenos informacinė sistema
2017-03-30 13:39
Profsąjungos: ilgesni mokslo metai geresnių rezultatų neduos
2017-03-25 17:27
Ukrainiečių istorikas: filmas "Voluinė" - vienpusė istorijos traktuotė
2016-11-30 13:55
Sąjūdiečiai apgailestauja, kad šie metai nebuvo paskelbti Gedimino metais
2016-10-19 13:20
Į kovą su ŽIV ir AIDS stoja ne valstybė, o nevyriausybinės organizacijos
2016-08-31 12:02
Šeštadienį "Litexpo"vietos bendruomenės pristatys savo veiklą
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.