In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-12-11, antradienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2012-07-05 15:54
R. Paulauskas: JAV į Arabų pavasario įvykius kišasi siekdamos savų interesų
Vilnius, liepos 5 d. (ELTA). Nors dažnai sakoma, kad JAV, padedamos sąjungininkų kišasi į įvykius Libijoje ar kituose "karštuose" pasaulio taškuose norėdamos kovoti už demokratiją ar žmogaus teises, iš tiesų jos tai daro būtent siekdamos destabilizuoti padėtį šiuose regionuose, kad pavyktų išlaikyti dominuojančią padėtį pasaulyje, tvirtina Nepriklausomybės akto signataras Rolandas Paulauskas.

"Jeigu mes į pasaulį žiūrėsime pagal prizmę, kad yra geroji pusė Vakaruose ir blogoji pusė Rytuose, tai jūs pasaulio visiškai nesuprasite. Interesai yra visur. (...) JAV ir Vakarų Europos gerovė didele dalimi sukurta kito pasaulio resursais. Tas interesas išlaikyti savo gyvenimo būdą, vartojimo lygį verčia juos elgtis taip, kaip jie elgiasi. Kas trukdo JAV likti vieninteliu pasaulio prievaizdu? Kylanti Kinijos galybė ir Rusija. (...) Jūs galvojate, kad JAV rūpi demokratija Sirijoje? Net patys amerikiečiai jau tuo netiki", - ketvirtadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje sakė signataras.

Pasak signataro, pačios Arabų pavasario revoliucijos nekilo savaime: jos buvo paskatintos JAV ir kitų jėgų, sėkmingai sugebėjusių paaštrinti valstybėse egzistuojančius vidinius konfliktus - etninius, religinius klasinius ir kitokius. Jis sakė, kad tai išnaudojant kiekvieną valstybę galima destabilizuoti ir tai buvo sąmoningai padaryta.

"Yra didžiulė armija bedarbių jaunų vyrų. Jie neturi darbo, dažnai yra nepatenkinti savo gyvenimo lygiu, ypač lyginant su ES, kurią mato per palydovinę televiziją. Masė žmonių, kuriuos lengva nukreipti į vieną ar kitą pusę. Tas ir yra daroma. Vidinius prieštaravimus pasaulio stambūs žaidėjai, ES ir JAV, išnaudoja spręsdami savo uždavinius", - tvirtino R. Paulauskas.

R. Paulausko teigimu, į pasaulį apskritai verta žvelgti ne kaip į erdvę, kurioje kovoja "gerosios" JAV ir jų sąjungininkai prieš "bloguosius" diktatorius, fundamentalistus ir pan., bet kaip į nuolatinę kovos dėl savų interesų erdvę, kurioje visi žiūri tik savęs ir realūs veiksmai kertasi su deklaruojamomis vertybėmis. Artimieji Rytai - puikus to pavyzdys. Tai, pasak jo, pripažįsta ir daug Vakarų politologų ir intelektualų.

"Iš gana gerai besilaikiusios Libijos valstybės šiandien yra visiškas chaosas ir žudynės. Valstybė praktiškai suskilusi. Egipte tas pats. Bet aš nemanau, kad amerikiečiai nustebo ten gavę chaosą. Kaip tik chaosas ir buvo tikslas, kurio siekė JAV. (...) Kontroliuojamo chaoso teorija, sukurta JAV politologų - koncepcija, kad reikia maksimaliai "chaotizuoti" pasaulį, kad pasaulyje būtų blogiau negu JAV. Tada joms nereiks žiūrėti, kas vyksta jų valstybėje. Tai prizas, kurio JAV siekia tokiais veiksmais. Be to, kuriama nestabilumo zona arabų pasaulyje, kuri bus nukreipta į Kiniją ir Rusiją", - dėstė signataras.

Konferencijoje dalyvavęs politikos apžvalgininkas Česlovas Iškauskas taip pat iš dalies pritarė pašnekovo mintims. Jis pabrėžė, kad galima sakyti, jog sukilėliai Libijoje kovoja prieš diktatūrą, bet tai toli gražu nereiškia, kad tie sukilėliai patys yra demokratijos, kaip ją supranta Vakarai, šalininkai.

"Vakarai teigia, kad Libijoje, Maroke, Sirijoje liaudis, visuomenė kovoja prieš diktatūrą. Kas yra diktatūra? Vakarietišku supratimu, tai reiškia, kad yra diktatorius, kuris yra žiaurus, žudo gyventojas. Bet kas yra kita pusė, kuri su juo kovoja, mes neįsivaizduojame. Sakykime, Libijos keliasdešimt tūkstančių sukilėlių, nepatenkintų režimu, ar jau yra demokratijos įsikūnijimas? Mes šito nežinome. Aklai sekame vakarietiška vertybių sistema, bet ar ji vienintelė teisinga, mes nežinome. Kategoriškai sakyti, kad ten liaudis sukilo prieš nekenčiamą režimą, yra naivu", - sakė Č. Iškauskas.

Jis taip pat pažymėjo, kad konfliktuose negalima besąlygiškai palaikyti vienos pusės, kadangi tai nėra objektyvu, ypač nežinant svetimos valstybės specifikos.

Tuo tarpu Seimo narys Egidijus Vareikis diskusijoje prisiėmė priešingą R.Paulauskui poziciją. Anot jo, negalima žvelgti į pasaulį tik kaip į interesų kovą - pasaulyje esama daug idėjiškai mąstančių žmonių, vyksta progresas, o demokratija, žmogaus teisės ir laisva rinka yra tikrai JAV išpažįstamos ir skatinamos vertybės, o ne tik tušti žodžiai.

E. Vareikis atkreipė dėmesį, kad R. Paulausko kaltinimai JAV primena "tarybinę propagandą", kuri prieš 40 metų JAV kaltindavo imperializmu. Jis pažymėjo, kad Libija iš esmės buvo bloga šalis, kurios gyventojai nebuvo laimingi, Sirijoje dabar taip pat yra blogai, ir pertvarką čia reikia sveikinti ir joms pritarti.

Jis taip pat teigė, kad JAV jokiu būdu pati nepradėjo sukilimų šiose valstybėse: nors Libijoje JAV vėliau ir įsikišo, tiek čia, tiek kitose valstybėse permainų, demokratijos ir laisvės norėjo patys žmonės, ir jiems suteikta laisvė rinktis būtent ir yra vertybė.

Lietuvai gerai būtų jei Sirija ir Libija būtų demokratiškos. Pasak Seimo nario, žmonės nori, bet neturi jėgų, nedrįsta, tai išsilieja į maištus. Ne visada pasirenka tai, kas patinka, bet jų pasirinkimą reikia gerbti.

Taip pat E. Vareikis nesutiko su R. Paulausko teiginiu, kad JAV apskritai palankus toks pasaulis, kuriame vyrauja chaosas ir konfliktai.

"Nėra JAV interesas sistemą griauti. Ir su Kadafiu, ir su Mubaraku JAV draugavo, tai buvo interesai. Bet kai žmonės sukilo ir pasakė, kad Mubarako ar Kadafio nebenori, JAV tą pripažino. Kas tas JAV imperializmas? Ko jos siekia? Rinkos ekonomikos, žmogaus teisių ir laisvės" , - dėstė E. Vareikis.

E. Vareikis teigė, kad tokių konfliktų kaip Libijoje metu Lietuva aiškiai turėtų žengti priekinėse linijose ir išpažinti savo vertybinę poziciją. Jis sakė, kad Lietuva turi daug panašiai mąstančių, demokratija, laisve ir žmogaus teisėmis tikinčių draugų, tik reikia būti ryžtingiems. Būti be vertybių, laukiant, kuri pusė laimės, anot jo - blogiausias pasirinkimas.

Č. Iškauskas tuo tarpu tvirtino, kad reikia būti atsargiems.

"Priimdami ES vertybių sistemą, neužmirškime, kad esame žmonės ir nacionalinis vienetas. Turime žiūrėti į pasaulį objektyviai ir blaiviai, jei kartosim, kad tik laisvė ir demokratija, aklai seksime šitomis vertybėmis, prarasime savo identitetą. O su tuo - ir pačius save kaip lietuvius. Turime žiūrėti į visus procesus, tarp jų ir arabų šalyse, atsargiai. Turime siųsti kareivius, padėti, užtikrinti viešąją tvarką, bet nešokti į priekines linijas ir garsiai nekalbėti", - sakė Č. Iškauskas.
Kitos konferencijos
2017-03-30 13:39
Profsąjungos: ilgesni mokslo metai geresnių rezultatų neduos
2017-03-25 17:27
Ukrainiečių istorikas: filmas "Voluinė" - vienpusė istorijos traktuotė
2016-11-30 13:55
Sąjūdiečiai apgailestauja, kad šie metai nebuvo paskelbti Gedimino metais
2016-10-19 13:20
Į kovą su ŽIV ir AIDS stoja ne valstybė, o nevyriausybinės organizacijos
2016-08-31 12:02
Šeštadienį "Litexpo"vietos bendruomenės pristatys savo veiklą
2016-06-28 12:42
"Lietuvos sąrašas": piliečiai turėtų labiau įsitraukti į valstybės valdymą
2016-03-23 12:55
Dėl situacijos pieno sektoriuje protestuos apie 3000 ūkininkų
2016-02-22 14:21
Pedagogai: streikuoja arti 300 švietimo įstaigų
2015-11-24 12:50
N. Narauskas: "Pienas LT" gamykla perdirbimą pradės per du tris mėnesius
2015-10-26 14:07
Vilniaus atgavimo dienomis sukrusti raginami ir valstybinės kalbos talkininkai
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.