In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-05-19, sekmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2012-10-17 14:50
L. Ašmantas apie referendumą: nėra mūsų žmonės tokie mulkiai
Vilnius, spalio 17 d. (ELTA). Energetikos ministro pareigas 1990-1993 m. ėjęs prof. habil. dr. Leonas Ašmantas, vertindamas referendumo dėl naujosios atominės elektrinės statybų rezultatus, pabrėžia, jog stačiokiška agitacinė politika vaisių neduoda, o ir Lietuvos gyventojai nėra tokie mulkiai, kaip Visagino atominės elektrinės (VAE) šalininkams atrodo.

"Referendumas yra reikalingas, bet reikia paruošti žmones, kad jie žinotų, apie ką kalbama. Taip, VAE viešinimui skirta 3 mln. litų, tačiau nei vieno lito negavo žalieji, kad pasakytų priešingą nuomonę. Mes mokyti žmonių nenorime. Priimta tokia tezė, kad geriau su nežinančiais žmonėmis tvarkytis, bet su šiuo referendumu jie stipriai apsiriko. Nėra tokie mulkiai mūsų žmonės, kaip jiems atrodo", - trečiadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje "Po referendumo: ar vis dėlto verta Lietuvoje statyti atominę elektrinę?" kalbėjo jis.

Buvęs ministras pažymėjo, jog formuojant viešąją nuomonę apie VAE kaip "Rytų perlą" ir vis tvirtinant, jog nei Kaliningrado srities, nei Baltarusijos planuojamos statyti atominės elektrinės nėra saugios, kietakaktiška agitacinė politika norimų rezultatų nedavė.

"Neigdami branduolinę kaimynų energetiką, jie padarė pačią didžiausią paslaugą, kad būtų balsuota prieš atominę elektrinę", - pastebėjo jis ir pridūrė, jog visuomet apie ją kalbant reikia domėtis sauga, o tik paskui svarstyti ekonominius ir politinius motyvus.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto prof. Vidmantas Jankauskas, nagrinėdamas VAE viešuosius ryšius, įžvelgė stalinistinį principą, esą "tie, kas ne su mumis, tas prieš mus", tačiau pažymėjo, jog Lietuvos piliečiai puikiai supranta, kada viešojoje erdvėje trūksta nuomonių įvairovės.

"Jeigu, neduok Dieve, nepalaikai to, ką jie sako, tai esi priešas (...) Žmonės kvaili? Jie juk supranta, kad negali visą laiką pūsti į vieną dūdą, neleisti visiškai kitos nuomonės. Ar žmonės, kurie buvo prieš, yra Lietuvos priešai? Nedarykime jų tokiais, nes jie mato kitus būdus, kitus variantus. Juk mes sutinkame, kad siekti tų pačių tikslų galima kitais būdais", - kalbėjo profesorius.

Jam antrino ir Energetikos konsultantų asociacijos direktorius Martynas Nagevičius, pabrėždamas, jog Lietuvos tikslas nėra pasistatyti atominę elektrinę - ji siekia užsitikrinti energetinę nepriklausomybę, tačiau, jo įsitikinimu, tai gali būti pasiekta įvairiais būdais, ne vien tik statant VAE.

"Reikėtų baigti svaidytis akmenimis. Galėtų susieiti visos pusės ir galvoti, kaip galima viską padaryti kitaip. Neieškokime kaltų (...). Pinigai, skirti VAE propagandai, turėjo būti skirti debatams tarp įvairių sričių specialistų organizuoti, nes tikslas yra rasti priemonę, kaip užtikrinti energetinę nepriklausomybę, o ne pastatyti VAE", - pastebėjo atsinaujinančios energetikos specialistas ir priminė, kad birželį atliktas viešosios nuomonės tyrimas apie gyventojų požiūrį į VAE parodė, jog 60 proc. respondentų buvo prieš. Jo teigimu, įdomu tai, jog iki praėjusį sekmadienį įvykusio referendumo jų skaičius tik augo, nepaisant visų "milijonų, išleistų propagandai".

V. Jankauskas, išklausęs pašnekovo, jam pritarė, teigdamas, jog visos alternatyvos, geriausios ir pigiausios, apsvarstytos nebuvo, nes Vyriausybė pateikė vieną nuomonę ir jos kryptingai laikėsi.

"Dabar taip atrodė Vyriausybės suformuluota, kad VAE statybos yra vienintelė alternatyva, kuri mums duos energetinę nepriklausomybę ir garantuos pigią elektros energiją", - piktinosi profesorius.

Nepriklausomybės akto signataras Zigmas Vaišvila priminė, jog politikai jau porą dešimtmečių referendumo būdu tautai neleido spręsti jokio klausimo, tačiau, pagaliau jį surengus, žmonių valią paneigė.

"Tai atsakingas ir tautos nuomonės reikalaujantis klausimas. Matant tuos žmones, kurie atėjo į rinkimų apylinkes, galima buvo pastebėti, jog jie po tiek metų atėjo su šviesiais veidais, jie atėjo akivaizdžiai apsisprendę ir patikėję, jog gali kažką spręsti šioje valstybėje. O kitą dieną mes matome aukščiausios valdžios, visų iki vieno (...) nuomonę, verčiančią viską aukštyn kojomis", - teigė jis.

Z. Vaišvila taip pat prašė atkreipti dėmesį į Referendumo įstatymo 8 dalį, kurioje parašyta, jog per vieną mėnesį nuo rezultatų paskelbimo Seimas nustatyta tvarka privalo priimti atitinkamus sprendimus šio referendumo įgyvendinimui.

"Įgyvendinimui - ne jo paneigimui, ne jo nuomonės pakeitimui, o įgyvendinimui (...). Siekiant išvengti žmonių balso ir atsirado sąvoka "patariamasis", o ne "privalomasis" (...). Vis dėlto labai gerai, kad buvo leista spręsti tautai, nes galų gale žmonės patikėjo, jog jie gali pradėti šioje valstybėje kažką spręsti", - akcentavo signataras.
Kitos konferencijos
2013-11-20 13:55
S. Brundza teigia sieksiąs atnaujinti jam iškeltą administracinę bylą
2013-11-12 14:33
Žemdirbių atstovai: aklai priimdami ES reikalavimus stabdome žemės ūkio plėtrą
2013-10-22 18:46
Ukrainos Krymo totorių lyderis: mes iki šiol neturime lygių teisių
2013-10-22 13:23
A. Stančikas: jeigu su Rusija bandysime kovoti vieni, liksime prie suskilusios geldos
2013-10-17 16:24
Maskvos valstybinis muzikinis teatras į Lietuvą grįžta su "Kapitono dukterimi"
2013-10-16 20:41
Naujame K. Krysko-Skambinės vaizdo klipe - kova už gyvenimą
2013-10-09 14:12
Valstiečių ir žaliųjų sąjunga: savivaldybių skurdinimas tęsiasi
2013-09-17 17:24
Baltarusijos ambasadorius V. Dražinas: kultūra suartina tautas
2013-09-17 13:16
Derliaus šventė Kaune: sodinukai prie Soboro, vištos - šalia Muzikinio teatro, egzotiškos prekės iš Indijos
2013-09-17 13:12
Derliaus šventė: sodinukai prie Soboro, vištos - šalia Muzikinio teatro, egzotiškos prekės iš Indijos
««  6 | 7 | 8 | 9 | 10  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.