In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-05-20, pirmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2012-10-23 15:44
Diskusija: ar pagrįstai baiminamės "socialinės lyties"
Vilnius, spalio 23 d. (ELTA). Lietuvoje per daug baiminamasi "socialinės lyties" (gender) ideologijos ir ji suvokiama klaidingai, mano ne taip kategoriškai prieš genderizmą nenusiteikusieji. Tuo tarpu šios ideologijos priešininkai "socialinę lytį" vadina liberalizmo pasekme ir šių dienų demokratiją aiškina kaip mažumų teises.

Lietuva yra skatinama pasirašyti 2011 m. gegužės 11 d. Stambule paskelbtą Europos Tarybos konvenciją "Dėl smurto prieš moteris ir šeiminio smurto prevencijos bei kovos su juo". Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA) yra išplatinusi kreipimąsi į Seimo Pirmininkę bei Ministrą Pirmininką, ragindama konvencijos nepasirašyti.

NŠTA, inicijavusios kreipimąsi į Vyriausybę nepasirašyti Europos Tarybos konvencijos, įteisinančios genderizmo ideologiją, pirmininkas Tomas Šalkauskas sako besijaučiantis nepelnytai kaltinamas dėl tokio savo žingsnio. Organizacija teigia pasisakanti prieš smurtą, o pasigilinusi į konvencijos turinį jame atrado pavojingų teiginių.

"Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl kviečiame nepasirašyti konvencijos, nes tarp tų teiginių vardijami dalykai, dėl ko draudžiama diskriminuoti. Tarp visų tradicinių dalykų, kam pritariame, jog negalime diskriminuoti, įtrauktas naujadaras iki šiol Lietuvoje nelabai vartojamas - "socialinė lytis", ne biologinė lytis, o socialinė lytis, žmogus gali pasirinkti kuo jam būti - vyru ar moterimi, ar kažkuriuo tarpiniu variantu", - antradienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje diskusijoje "Kodėl Lietuva turi pasirašyti Europos Tarybos konvenciją dėl smurto šeimoje?" - kalbėjo T. Šalkauskas.

Jis teigė, kad jam nepriimtinas vaikų auklėjimas neakcentuojant lyties.

"Kai buvo paklausta programos rengėjų, kas yra dabar blogai darželiuose, vienas iš argumentų buvo, kad pasižiūrėtume, kokie baisūs stereotipai: berniukai žaidžia su mašinytėmis, mergaitės su lėlytėmis. Tikrai nemanau, kad yra blogai, jeigu berniukai mėgsta žaistu su mašinytėmis, mergaitės - su lėlytėmis", - kalbėjo NŠTA vadovas. Jo vertinimu, Lietuva dėl tokios savo pozicijos konvencijos atžvilgiu patirianti spaudimą.

Filosofė Nida Vasiliauskaitė teigė, kad kai kuri diskriminacija, pavyzdžiui, religijos pagrindu, mūsų šalyje laikoma priimtina, o jau lyties pagrindu - esą ne. Tokiomis nuostatomis, anot filosofės, vadovautis negalima.

"Randame žodį, kuris nežinia, ką reiškia, nesuprantame, kokia jo funkcija, iš karto susiraukiame ir nusprendžiame, kad nepasirašysime. Kalbu apie terminą "gender", kuris, be abejo, šitoje srityje nelabai raštingus žmones Lietuvoje gąsdina, nes jie iš karto įsivaizduoja, kad kalbama apie lyties kaitaliojimą rytą vakarą, per dieną kelis kartus ir t. t.", - kalbėjo pašnekovė.

Tai ji vadino manipuliacijomis. N. Vasiliauskaitė ragino pirmiausia įsigilinti, o tik vėliau protestuoti.

"Lygiai taip pat šimtmečio pradžioje būtų buvę sunku įsivaizduoti žmoną, kuri turi politines teises ir balsuoja ar mokosi universitete", - sakė filosofė.

Ji dalijosi įžvalgomis, kad "pasaulis jau seniai negyvena pagal Vingių Jono trobos taisykles".

Lietuvos šeimos centro direktorė Dalia Lukėnienė sutiko, kad visuomenės socialiniai įvaizdžiai keičiasi, tačiau abejojo, ar juos būtina keisti jėga.

"Aš, pavyzdžiui, nenoriu, kad mano vaikus perrenginėtų darželyje (...), dabar vėl lenda kažkokios programos, kurios sako, kad "karalaitis myli karalaitį". Tegu sau myli... Kiek procentų tų karalaičių vienas kitą myli? Kodėl visi vaikai tai turi žinoti? Aš prieš bet kokį smurtą, bet jaučiuosi, kad irgi prieš mane smurtauja, kai man sako, jog mano stereotipai netinka", - kalbėjo D. Lukėnienė.

Nepriklausomybės akto signataras Rolandas Paulauskas atkreipė dėmesį į tradicines vertybes ir jų kaitą visuomenėje.

"Kas gi vyksta pastaruosius keliasdešimt metų Europos Sąjungoje? Žmogus be vertybių neegzistuoja. Žmonių bendravimas visada yra pagrįstas vertybiniu kontekstu. Žmogus yra visuomeninis padaras. Tai jeigu jis yra visuomeninis gyvis, ką tai reiškia? Kiekviena visuomenė, ir tuo labiau tauta, turi savo vertybes ir turi tam tikrą bendrų prasmių lauką, kuriame ta visuomenė gyvena. Ir be šito jos ir nėra. Jeigu nėra bendro prasmių lauko, vertybių - nėra nei visuomenės, nei tautos. Mano supratimu, tai yra baziniai teiginiai", - kalbėjo R. Paulauskas. Jis pridūrė, kad šiuo metu ES vyksta vienų vertybių kova su kitomis.

R. Paulausko teigimu, pagal genderizmo ideologiją keičiami tėvų ir vaikų santykiai. Vaikas esą įgauna teisę skųsti tėvus, keičiama pati šeima, todėl atsiranda "tėvas numeris vienas" ir "tėvas numeris du". Anot jo, keičiama rasinė, tautinė, etninė, kultūrinė europiečių aplinka, o pagrindinė ideologija yra Europos šalis paversti regionais.

Nepriklausomybės akto signataras pabrėžė manąs, kad tokį keitimą vykdo liberaliai nusiteikę individai, o šiandienę demokratiją apibūdino kaip pataikavimą mažumų teisėms.

Kreipimąsi, raginantį nepasirašyti rekomendacinio pobūdžio Europos Tarybos konvencijos, įteisinančios genderizmo ideologiją, be D. Lukėnienės ir T. Šalkausko, pasirašė Vytauto Didžiojo universiteto Santuokos ir šeimos studijų centro direktorius prof. dr. Andrius Narbekovas.
Kitos konferencijos
2015-02-19 12:55
Pieno gamintojai rinksis į visuotinį suvažiavimą
2015-01-15 12:23
Pernai nupirkta beveik 14 proc. daugiau naujų automobilių
2015-01-07 12:19
Kandidatas į Vilniaus merus: nemokamas viešasis transportas sostinėje nėra tik svajonė
2015-01-07 12:04
LLP kandidatė į Seimo narius pirmiausiai imtųsi darbo užmokesčio reformų
2014-12-02 13:10
Lietuvos socialdemokratų sąjunga nutraukia savo veiklą
2014-11-18 12:39
Lietuvių daugintojai šunų pardavimo verslą įsuko ir Didžiojoje Britanijoje
2014-11-05 17:29
Įspėjamajam streikui besiruošiančios mokytojų profesinės sąjungos: išbandėme visas priemones
2014-10-29 13:30
Pieno gamintojų situacijai nesitaisant, žadama imtis protestų
2014-10-09 16:00
Vilniuje gastroliuojantis Maskvos muzikinis teatras apie pelną negalvoja
2014-10-09 12:27
Bušido turnyre Vilniuje kovos didžiulio sirgalių palaikymo sulaukęs R. Morkevičius
««  6 | 7 | 8 | 9 | 10  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.