In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-04-21, sekmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2015-10-26 14:07
Vilniaus atgavimo dienomis sukrusti raginami ir valstybinės kalbos talkininkai
Vilnius, spalio 26 d. (ELTA). Gindama savo kultūros paveldą, Talka Lietuvos valstybinei kalbai ragina piliečius iki lapkričio 3-iosios pasirašyti parašų rinkimo lape. Parašų rinkimo iniciatoriai šią akciją laiko savotiška lojalumo deklaracija Tėvynei Lietuvai, besiruošiančiai minėti jos atkūrimo šimtmetį.

Talkos Lietuvos valstybinei kalbai iniciatorius kalbininkas, "Vilnijos" draugijos pirmininkas hab. dr. Kazimieras Garšva pabrėžia, kad netrukus minėsime 95 metus, kai Lietuvos Respublika Širvintų ir Giedraičių mūšiuose apsigynė ir 76 metus, kai ilgaamžė istorinė sostinė Vilnius teisėtai ir džiaugsmingai grįžo Lietuvai. Ta proga spalio 27-ąją Vilniaus mokytojų namų Didžiojoje salėje rengiama konferencija, kurios išvakarėse naujienų agentūroje ELTA vykusioje spaudos konferencijoje "Talka Lietuvos valstybinei kalbai Vilniaus atgavimo dienomis" apžvelgta talkos už Lietuvos valstybinę kalbą iniciatyva.

K.Garšva pažymi, kad Talkos valstybinei kalbai renkamais parašais palaikomas įstatymo projektas išlaiko dabartinę abėcėlę, asmenvardžių rašybą, atsižvelgia į tautinių bendrijų, už užsieniečių ištekėjusių lietuvių pageidavimus ir padeda išvengti penkių blogų dalykų Tai - maždaug 100 oficialiai rašomų naujų raidžių įvedimo, vietovardžių keitimo, regioninių, tiksliau antrųjų valstybinių kalbų. Taip pat jis nepažeistų valstybės teritorijos vientisumo ir baltų vienybės, nepasėtų sumaišties Lietuvoje ir Latvijoje.

Siūloma asmens tapatybės kortelės ir paso įstatyme pakeisti 5-ojo straipsnio 5-ąją dalį ir nurodyti, kad piliečio vardas ir pavardė asmens tapatybės kortelėje ir pase įrašomi valstybine kalba. Užrašai kita kalba pase turėtų būti rašomi kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje, o asmens tapatybės kortelėje - kitoje kortelės pusėje.

"Lapkričio 4 d. Seimo vyriausiajai rinkimų komisijai privalome įteikti per 50 tūkst. tam pritariančių parašų. Nepraraskite galimybės paremti valstybinę lietuvių kalbą, nes po to visi gailėsimės. Mes pasirašome už teisę, kad šitas įstatymas būtų svarstomas Seime", - sakė sociologas, vienas iš parašų rinkimo koordinatorių Arūnas Eigirdas ir priminė, kad galima kreiptis į parašų rinkėjus tinklapyje www.alkas.lt ir kitur.

Parlamentarų Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės pasiūlytas ir LSDP palaikomas projektas leidžia Lietuvos piliečio pavardę rašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis.

"Svarbu, kad rašoma valstybine kalba kiekvienoje valstybėje. Nekeičiami vietovardžiai, kaip numatyta G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projekte", - sakė kalbininkas, "Vilnijos" draugijos pirmininkas hab. dr. K. Garšva.

Seimo valdančioji dauguma šiuo metu linkusi priimti pataisas, leidžiančias įrašus valstybine kalba pasuose pakeisti įrašais kitomis piliečių pageidaujamomis kalbomis. Pasak spaudos konferencijos rengėjų, be kitų neigiamų dalykų, toks siūlymas įteisina okupacijos padarinius, nes absoliuti dauguma lenkakalbių Lietuvos piliečių pavardžių yra lietuviškų asmenvardžių ir bendrinių žodžių kilmės, įgavusios sulenkintą ir surusintą fonetinę formą XIX-XX a. okupacinių režimų laikotarpiu.

K. Garšva priminė, kad Lietuvoje per 800 metų buvo šešios abėcėlės. "Politikai mano, kad jie geriau žino, kaip rašyti. Įvesdami Lietuvoje kirilicą, rusai pasitelkė bent vieną kalbininką. Dabar Vyriausybė nori parengti kalbos įstatymą pati, be kalbininkų", - apgailestavo K. Garšva.

"Akciją "Talka už Lietuvos valstybinę kalbą" parėmė nemažai žmonių. Tai - perdaug svarbu, kad liktų nuošalyje. Jei manysime, kad nesvarbu, tuoj prarasime savo kalbą, pasmerksime save išmirimui, - sakė A. Eigirdas. - Todėl kviečiame visus piliečius palaikyti savo kalbą".
Kitos konferencijos
2019-03-22 11:36
Prezidento posto siekiantis A. Butė: mane diskriminuoja, o VRK tyli
2019-03-20 17:06
Kelią skinasi iniciatyva surengti referendumą, kad Lietuvoje būtų atsisakyta „sąrašinės" rinkimų sistemos
2019-03-13 11:31
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-03-13 10:58
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-02-28 13:02
Nuo kovo 1-osios įsigalioja nauja tvarka vaistinėse
2019-02-26 11:13
Vilniuje pristatytas analogų neturintis vandens sporto kompleksas
2019-02-18 15:24
V. Radžvilo komitetas pristatė rinkimų programą: J. Lago baiminasi, kad Lietuva taps kaip Vakarų Europa
2019-02-13 11:39
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai kaltina LRT pažeidus Konstituciją ir ketina kreiptis į teismą
2019-01-31 11:27
V. Radžvilas su komitetu dalyvaus EP rinkimuose: sprendimą dalyvauti lėmė politologinė analizė
2019-01-23 12:58
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai tvirtina patiriantys diskriminaciją
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.