In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-04-21, sekmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2016-02-22 14:21
Pedagogai: streikuoja arti 300 švietimo įstaigų
Vilnius, vasario 22 d. (ELTA). Pirmadienį neterminuotą mokytojų streiko pradžią paskelbusios pedagogus vienijančios profesinės sąjungos sako, kad prie protesto prisijungusių mokyklų yra žymiai daugiau nei skelbia Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Pasak pedagogų, šiuo metu streikuoja per 300 šalies mokyklų, o kai kuriose mokyklose netgi patiriamas psichologinis smurtas.

"Streikas vyksta kaip planuota, visose švietimo įstaigose išvakarėse buvo tariamasi dėl streiko (...). Švietimo profesinė sąjunga jungia 97 švietimo įstaigas ir bendras skaičius (streikuojančių mokyklų. -ELTA) yra gerokai didesnis negu skelbia ministerija, tai yra streikuoja arti 300 švietimo įstaigų", - pirmadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje sakė Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius.

ŠMM 13 val. iš savivaldybių gautais duomenimis, pirmadienį pedagogai streikuoja 43 savivaldybėse, 233 švietimo įstaigose: 201-oje bendrojo ugdymo mokykloje, 30-yje ikimokyklinio ugdymo įstaigų, dviejose neformaliojo ugdymo įstaigose. Iš viso streikas apima 9,81 proc. švietimo įstaigų. Streiką paskelbusiose mokyklose streikuoja ne visi pedagogai.

Pasak A. Jurgelevičiaus, streikas nestabdomas, nes streikuojančių organizacijų reikalavimai iškelti jau seniai, apie tai kalbėta dvejus metus, o į pedagogų reikalavimus mokytojų atlyginimams rasti maždaug 5 mln. eurų buvo galima atsižvelgti planuojant 2016 m. valstybės biudžetą. Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininko teigimu, iš to, kaip šiuo metu vyksta dialogas su Vyriausybe, darytina išvada, kad iki pat paskutinės minutės nei Ministrų kabinetas, nei ŠMM netikėjo, kad visos švietimo profesinės sąjungos susivienys ir vienu metu pradės streiką.

"Tiktai supratę, kad mūsų žodžiai nesiskirs nuo darbų, penktadienį į derybas, pasišnekėjimą įsitraukė ir Ministras Pirmininkas, kuris irgi buvo didžiai nustebęs, kad per tiek laiko nei Švietimo ir mokslo ministerija, nei Vyriausybė negalėjo susitarti su mokytojų atstovais. Tiktai penktadienį vakare buvo pateikti "ant popieriaus" išdėstyti Vyriausybės pasiūlymai - galite įvertinti Vyriausybės atstovų pagarbą, atsakomybę, kai streiko išvakarėse pateikiami pasiūlymai ir po to kaltinamos profesinės sąjungos, kad neveda derybų, nenori dialogo", - kalbėjo A. Jurgelevičiaus.

Anot jo, Vyriausybės pateikti pasiūlymai mažai ką turi bendro su iškeltais reikalavimais - esą Vyriausybė abstrakčiai siūlo keisti darbo apmokėjimo tvarką mokytojams, kitaip naudoti neformaliajam ugdymui skirtas lėšas, papildomai apriboti mokyklų vadovų galimybę vesti pamokas ir paruošti planą, kaip bus perkvalifikuojami ir įdarbinami pedagogai, kurie neteks darbo dėl dar vienos švietimo įstaigų pertvarkos, tačiau nekalbama apie mokinio krepšelio ar mokytojų algų didinimą, vaikų skaičiaus mažinimą ikimokyklinio ugdymo grupėse bei klasėse bendrojo lavinimo mokyklose. Kaip užtikrino A. Jurgelevičius, mokyklos pasiryžusios streikuoti tol, kol Vyriausybė ne tik išgirs, bet ir įvykdys reikalavimus. Kita vertus, stiprybės esą suteikia ŠMM pozicija, palaikanti mokytojų reikalavimus, nors pati ministrė Audronė Pitrėnienė procese nedalyvauja.

"Vyriausybei susitarus su Švietimo ir mokslo ministerija, Finansų ministerijai užteks išminties, politinės valios patenkinti mokytojų reikalavimus ir nuo rugsėjo 1 d. iš esmės pradėti kelti darbo užmokestį", - vylėsi A. Jurgelevičius.

Pedagogai reikalauja darbo užmokesčio didinimui nuo rugsėjo 1 dienos rasti 18 mln. eurų. Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Eugenijaus Jesino nuomone, pedagogų reikalaujamos lėšos galėtų būti panaudoti pinigai iš Vyriausybės rezervo, Stabilizavimo fondų. Kol nebus patenkinti reikalavimai, pedagogai žada streikuoti toliau. Lietuva, neskirdama didesnio finansavimo švietimui, nevykdo ES, UNESCO rekomendacijų, Vyriausybės programos, valstybinės švietimo strategijos nuostatų. Skaičiuojama, kad jei mokytojams, kaip jie reikalauja nuo rugsėjo būtų skirtas didesnis finansavimas, darbo užmokestis vidutiniškai padidėtų 1,5 proc., arba realiai 0,5-0,6 proc.

"Vyriausybė niekaip nenori išdrįsti peržiūrėti biudžetą, būtent eiti su tuo projektu į Seimą - tai yra kažkokia patologinė baimė, nes kitų lėšų esą jinai nerandanti. (...) Dabar yra ekstremali situacija. Ko gero, niekas nenuginčys, kad švietimo sistema yra paralyžiuota, tai turėtų imtis kažkokių veiksmų. Yra įvairių programų, reikalinga tik politinė valia, ir ta baimė prieš Seimą yra kažkokia nepaaiškinama", - neabejojo E. Jesinas.

Savo ruožtu Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė prakalbo apie tai, kad nusprendę streikuoti mokytojai patiria psichologinį spaudimą.

"Teisė streikuoti numatyta Konstitucijoje, tačiau jau kai paaiškėjo, kad profsąjungos tikrai pasiryžusios, ne tik pirmininkų, bet ir žmonių valia streikas iš tikrųjų bręsta, bus, susidūrėme su tuo, kad buvo įjungti visi gąsdinimo ir psichologinio poveikio mechanizmai. Pirmiausia praėjusią savaitę visose Lietuvos savivaldybėse buvo pravesti pasitarimai mokyklų direktoriams, po kurių direktoriai grįžo į mokyklas labai pikti ir svaidė žaibus. Jeigu buvo tokių direktorių, kurie pilietiškai suprato, kad mokytojai kovoja už juos, tai kardinaliai pasikeitė jų pozicija. Apie tai byloja vasario 15 d. mitingo metu vicekanclerio (Rimanto Vaitkaus. -ELTA) pasakyti žodžiai žurnalistams, kad "mokyklų, kurios streikuos, direktoriai bus baudžiami baudomis". Tai yra antikonstituciniai pareiškimai, bet jie visuomenei daro labai didelį poveikį. Šiandien vicekancleris R. Vaitkus šių savo žodžių išsižada", - kalbėjo J. Voloskevičienė.

Be to, pasak jos, tarp gimnazijų paskleisti gandai, kad jeigu mokytojai streikuos ir streiku bus kažkas pasiekta, tai nukentės gimnazijos, nes joms bus nuimti vadinamieji "gimnaziniai priedai". J. Voloskevičienės teigimu, savivaldybės iškraipo statistinius duomenimis pateikdamos ŠMM duomenis apie tai, kiek mokyklų streikuoja.

"Konkretus atvejis jau paaiškėjo Kaune, kur 10 val. ministerija turėjo duomenis, kad streikuoja viso labo tik viena mokykla, viena gimnazijai, kai tuo tarpu tų mokyklų yra gerokai daugiau, ir Kaune streikuojančios mokyklos streikuoja 100 proc. visi darbuotojai - ne tiktai mokytojai, bet ir techninis personalas, išskyrus direktorius ir pavaduotojus", - sakė Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė.

Pedagogus vienijančios organizacijos primena, kad panašus streikas 2008-aisiais truko 17 dienų. Jų teigimu, nors, Statistikos departamento duomenimis, 2015 m. trečiajame ketvirtyje vidutinis mokytojo darbo užmokestis 641,1 euro iki mokesčių, arba 503,2 euro "į rankas", realiai šiuo metu vidutinis mokytojo atlyginimas siekia 325 eurus. Nuo 2009 m. švietimo darbuotojai prarado apie 37 proc. darbo užmokesčio, nurodė spaudos konferenciją surengę visų šalies švietimo profesinių sąjungų lyderiai. Jie taip pat tikisi, kad, pirmadienį su Vyriausybe nepavykus rasti kompromiso, prie streiko prisijungs dar daugiau mokyklų.
Kitos konferencijos
2019-03-22 11:36
Prezidento posto siekiantis A. Butė: mane diskriminuoja, o VRK tyli
2019-03-20 17:06
Kelią skinasi iniciatyva surengti referendumą, kad Lietuvoje būtų atsisakyta „sąrašinės" rinkimų sistemos
2019-03-13 11:31
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-03-13 10:58
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-02-28 13:02
Nuo kovo 1-osios įsigalioja nauja tvarka vaistinėse
2019-02-26 11:13
Vilniuje pristatytas analogų neturintis vandens sporto kompleksas
2019-02-18 15:24
V. Radžvilo komitetas pristatė rinkimų programą: J. Lago baiminasi, kad Lietuva taps kaip Vakarų Europa
2019-02-13 11:39
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai kaltina LRT pažeidus Konstituciją ir ketina kreiptis į teismą
2019-01-31 11:27
V. Radžvilas su komitetu dalyvaus EP rinkimuose: sprendimą dalyvauti lėmė politologinė analizė
2019-01-23 12:58
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai tvirtina patiriantys diskriminaciją
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.