In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-12-15, Šeštadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2016-10-19 13:20
Į kovą su ŽIV ir AIDS stoja ne valstybė, o nevyriausybinės organizacijos
Vilnius, spalio, 19 d. (ELTA). Į infekuotuosius ŽIV ir sergančiuosius AIDS valstybė žiūri aplaidžiai. Lietuvoje užsikrėtusiųjų ŽIV didėja greičiausiai pasaulyje, mes lygiuojamės į Rytų, Azijos valstybes - gyvename padidintos rizikos šalyje. Į kovą su ŽIV ir AIDS Lietuvoje jau daug metų stoja ne valstybė, o nevyriausybinės organizacijos.

ŽIV - tai žmogaus imunodeficito virusas, kuris, patekęs į organizmą, pažeidžia žmogaus imuninę sistemą, saugančią nuo infekcijų. Užsikrėsti ŽIV galima tik lytinių santykių metu ir per kraują (pavyzdžiui, vartojant švirkščiamuosius narkotikus). Taip pat infekuota motina gali užkrėsti kūdikį gimdymo metu ar žindant. Svarbiausia - laiku diagnozuoti šią infekciją, t. y. atlikti ŽIV testą.

Su infekuotaisiais ŽIV dirbančios nevyriausybinės organizacijos mato didelių spragų valstybinėje ŽIV valdymo strategijoje. Tam pritaria ir 90 proc. visuomenės nuomonės apklausoje dalyvavusių gyventojų, teigiančių, kad ŽIV paplitimas šalyje kelia grėsmę. Tyrimą, kurio tikslas - ištirti Lietuvos gyventojų nuomonę apie ŽIV, rugpjūtį atliko "Sprinter tyrimai".

Šie klausimai ir buvo gvildenami Eltoje surengtoje spaudos konferencijoje.

Su kokiais darbais ir iššūkiais susiduria nevyriausybinės organizacijos?

"90-90-90" - tai labai ambicingas Jungtinių Tautų tikslas stabilizuoti AIDS epidemiją pasauliniu mastu. Ką reiškia tie skaičiai? Pasauliniu mastu iki 2020 metų siekiama, kad 90 proc. infekuotųjų ŽIV būtų identifikuoti, kad infekcija jiems būtų diagnozuota. Kad 90 proc. infekuotųjų gydytųsi, būtų sveikatos įstaigų žinioje ir kad 90 proc. infekuotųjų visiškai kontroliuotų ligą, t. y. vartotų tinkamus vaistus, kad nesusirgtų AIDS", - paaiškino ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos "Demetra" vadovė Svetlana Kulšis.

Anot S. Kulšis, iš asmenų, žinančių, kad yra infekuoti ŽIV, tik 25 proc. yra gydomi. Kiti duomenys nėra renkami.

"Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurioje ŽIV tyrimas yra mokamas. Noriu atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje iki šiol nefinansuojami greitieji ŽIV testai. Išsitirti nemokamai ir anonimiškai dėl ŽIV padeda nevyriausybinės organizacijos. Valstybės lėšomis tiriami tik kraujo donorai, nuteistieji ir nėščiosios", - pasakojo S. Kulšis.

Ji priminė, kad su neseniai mirusiu sveikatos apsaugos ministru Juru Požela "Demetros" darbuotojai buvo susitikę birželį. "Tai - pirmasis sveikatos apsaugos ministras, kuris viešai pasidarė ŽIV testą. Pirmasis ministras, kuris palaikė mūsų veiklą. Iš kitų sulaukdavome pasipriešinimo. Planavome su juo dar kartą susitikti ir pasikalbėti apie ŽIV tyrimus. Kad jie būtų anonimiški, nemokami, kad būtų priskirti medicininių paslaugų krepšeliui. Mes dirbame ta linkme, bet norime, kad ir valstybinės organizacijos į tai atsižvelgtų", - savo nuomonę išsakė S. Kulšis.

"Demetros" pastangomis bene nuo 2012 m. kiekvieną vasarą į didžiuosius šalies miestus išvažiuoja vadinamasis saugaus gyvenimo karavanas, kur anonimiškai galima pasitikrinti dėl ŽIV, gauti nemokamų prezervatyvų. Greituosius ŽIV testus "Demetra" atlieka ne valstybės, o užsienio rėmėjų lėšomis. Rezultatai? Per tuos metus karavane dėl ŽIV pasitikrino 60 tūkst. asmenų, iš jų 1 500 testų buvo teigiami.

"Lietuvoje tie "90-90-90" rezultatai nėra pasiekti, nes tai - stigmos problema. Norėdami šių tikslų pasiekti, ŽIV diagnozės nustatymą turime padaryti prieinamą visiems žmonėms. Bet ir patys žmonės turi norėti tirtis. Kai kurie nenori tikrintis, nes nesijaučia saugūs. Tie, kurie gydomi, būgštauja, kad juos pažįstami pastebės poliklinikoje. Šiuos žmones, be kita ko, mes vertiname ir moraliniu aspektu. Tad ką kalbėti apie saugią aplinką?", - sakė medicinos 6-ojo kurso studentas Rytis Kalinauskas.

Koks yra valstybės požiūris į ŽIV ir AIDS? Anot koalicijos "Galiu gyventi" vadovės Jurgitos Poškevičiūtės, pasaulis jau seniai žino, kaip valdyti ŽIV infekciją ir AIDS ligą. Jau seniai tai nėra mirtiną nuosprendį nešanti liga. Ją galima valdyti ir gyventi pilnavertį gyvenimą.

"Tačiau mūsų valstybės planuojami veiksmai neatitinka realios situacijos. Lietuva pagal savo rodiklius labiau lygiuojasi į Rytų valstybes. Lietuvoje užsikrėtusiųjų ŽIV didėja greičiausiai pasaulyje. Mes lygiuojamės į Rytų, Azijos valstybes - gyvename padidintos rizikos šalyje. Plano, kaip taikyti "90-90-90" politiką, valstybė neturi", - kalbėjo J. Poškevičiūtė.

Anot jos, viena didžiausių problemų su ŽIV - laisvės atėmimo vietose. Testavimas ten vyksta, bet su gydymu - blogai. Pavyzdžiui, vienas nuteistasis jau du mėnesius negauna antiretrovirusinio gydymo.
Kitos konferencijos
2018-12-10 13:03
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-10 11:42
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-05 11:51
Tyrimas: dėl pakelto alkoholio akcizo Lietuva rizikuoja prarasti iki 54 mln. eurų
2018-11-19 12:01
Mokslininkai suskaičiavo, kiek mes visi sumokėjome už alkoholio sukeltas žalas
2018-11-06 11:57
Tyrimas: geriančių tėvų vaikai gyvena 20 metų trumpiau
2018-05-21 17:47
Pasaulio fitneso federacija pasakojo apie nuveiktus darbus ir ateities planus
2018-04-24 11:36
Žemdirbiai: B. Markausko darbas mus tenkina
2018-03-16 14:14
Veiksmingiausia pagalba susirgus - Gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
2018-03-09 14:35
Tautininkai žygiuos skanduodami "Lietuva lietuviams", leidimą eitynėms gavo iškart
2018-03-05 18:29
Rusija - kaip pasiutęs žvėris, teigia Krymo totoriai, V. Putino režimo kaliniai
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.