In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-02-26, pirmadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2016-11-30 13:55
Sąjūdiečiai apgailestauja, kad šie metai nebuvo paskelbti Gedimino metais
Vilnius, lapkričio 30 d. (ELTA). Sąjūdiečiai apgailestauja, kad šie metai - 2016-ieji, nebuvo paskelbti Gedimino metais ir valstybiniu mastu garbingai nepaminėtas, kaip jie teigia, Lietuvos Karaliaus Gedimino valdymo pradžios 700 metų jubiliejus.

Anot Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos, jie ne kartą stengėsi atkreipti dėmesį į tai, kad 2016 metais nebuvo numatyta jokio valstybės lygio renginio tinkamai ir garbingai paminėti Lietuvos Karaliaus Gedimino valdymo pradžios 1316 m. 700 metų jubiliejų. Jų teigimu, Seimas 2016 metus paskelbė Prezidento Kazio Griniaus atminimo metais, Bibliotekų metais, Vietos bendruomenių metais, Kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno metais, Saulės mūšio metais, daugelio renginių globėjais buvo aukščiausi šalies vadovai, tačiau neatsirado iniciatyvų 2016 metus paskelbti Gedimino metais ir valstybiniu mastu garbingai paminėti Lietuvos Karaliaus Gedimino valdymo pradžios (1316-1341 m.) 700 metų jubiliejų.

"Gedimino valdymo 700 jubiliejus pakankamai svarbus, juo labiau, kad prisiminus Nepriklausomos Lietuvos prieš karą vykusį labai įspūdingą, garbingą Vytauto Didžiojo 500 metų mirties paminėjimą. Gediminas - mūsų valstybės puoselėtojas, kūrėjas, be abejo, labai puikus diplomatas, pakvietęs nemažai kitų užsienio šalių įvairių atstovų, kad būtų sustiprinta Lietuvos valstybės ekonominė galia, jau nekalbant apie jo laimėtus mūšius prieš nuolatinius Lietuvos priešus iš Vakarų - kryžiuočius, taip pat žemių prisijungimą prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. Juo labiau, būdamas puikus diplomatas tikrai įnešė didelį indėlį į Lietuvos valstybės stiprinimą", - trečiadienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje sakė Lietuvos Sąjūdžio pirmininkas 2001-2013 metais Rytas Kupčinskas.

Pasak jo, istorinės datos, įvykiai ir asmenys, kurie įnešė didelį indėlį, kad būtų atkurta nepriklausoma Lietuvis valstybė, turi būti tinkamai bei garbingai paminėti visos tautos, bet yra ignoruojami.

Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas Leonas Kerosierius Gediminą vadino vienu iš didžiausių ir žymiausių Lietuvos valdovų, kurio ir jo dinastijos dėka mūsų šalis tapo karalyste, ir neslėpė apmaudo dėl valstybinės šventės nebuvimo, kad valdžios institucijos nepanoro šių metų paskelbti Gedimino metais. Tai prelegentai siejo su paprasčiausiu nenoru.

"Lietuva yra karalystė, karalystės statusas niekada nebuvo panaikintas, jisai yra kaip Dievo duotas statusas ir jisai yra ir bus, Lietuva buvo, yra ir bus karalystė. Lietuvos valdovai buvo, yra ir bus karaliai, kitaip nenumato jokie įstatymai, todėl mes šiandien susirinkome, atvirai pasakysiu, kaip gedulo dieną išreikšti nuomonę, kad Lietuvoje neatsirado Lietuvos aukščiausių pareigūnų nuostatos, pageidavimų ir nuomonės, kad būtų šie metai skelbti Gedimino metais, kaip kad priimta yra skelbti kai kuriuos metus ypatingai nusipelniusių žmonių vardais ir paminėjimais", - kalbėjo L. Kerosierius.

"Jau metų pradžioje atkreipėme dėmesį, kad šie metai turėtų būti Gedimino metai. (...) Kurį laiką dar laukėme, pasirodo, jokių iniciatyvų nėra. Net ankstesniais jubiliejiniais laikais, kai buvo Gedimino jubiliejus, ir tai buvo išleistas pašto ženklas, vokai, bet šį kartą - visiška tyla. Štai kas nustebino, dėl to ir dabar negaliu suprasti kame reikalas? Šitiek institucijų, (...) tylu, niekas neparodė iniciatyvos, kad reikia paminėti šiemet Gedimino metus", - dėstė Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininko pavaduotojas istorinės grupės vadovas Gediminas Adomaitis.

Jis akcentavo, kad Lietuvos Karaliaus Gedimino valdymo pradžios 700 metų jubiliejus turi būti valstybinis renginys, visuotinė žmonių šventė, panašiai kaip yra Anglijoje tautai švenčiant karalienės Elžbietos gimtadienį.

"Mes ne to norime ir prašome mes ne kažkokios konferencijos, kur susirinkę keli istorikai pasakos apie Gediminaičių dinastiją ar Europos monarchijas, paskaitys pranešimą. Mes norime, kad valstybės mastu būtų paminėta didžiausia Lietuvos istorijos asmenybė", - sakė G. Adomaitis.

Reikšdami nerimą dėl Lietuvos Karaliaus Gedimino valdymo pradžios jubiliejaus minėjimo, sąjūdiečiai kreipėsi į šalies vadovus, Pasaulio lietuvių bendruomenę, Seimo narius, atsakingas institucijas ir šalies žmones. Sąjūdiečiai savo iniciatyva Karaliaus Gedimino metus paskelbė nuo trečiadienio, lapkričio 30 d., kai minima Mažosios Lietuvos prisijungimo prie didžiosios Lietuvos akto diena, iki kitų metų kovo ir visus kviečia juos švęsti.
Kitos konferencijos
2011-07-27 14:54
M. Golovatovo paleidimas atskleidė vakarietiškos teisės dvilypumus
2011-07-15 13:56
Lenkakalbis lietuvis: mes visi priklausome Lietuvos tautai
2011-06-30 13:56
Visuomenės veikėjai sunerimo dėl alkoholio reklamos draudimo atšaukimo planų
2011-06-16 14:51
Išeivijos mokslininkės atradimai gali išjudinti ir lietuvių proistorės tyrinėtojus
2011-06-15 12:10
Aiškintis "Vilniaus energijos" akcijų perleidimo aplinkybes bus prašoma prokurorų ir Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje
2011-06-14 15:15
Valstybinės šventės reikalingos tautos istorinei atminčiai, bet jas žlugdo rutina
2011-06-09 12:48
Skaidrioms įmonėms - pelno mokesčio lengvatos ir pirmenybė viešuosiuose pirkimuose
2011-06-03 12:29
Bus siekiama, kad gyvų kiaulių eksporto apribojimai būtų taikomi tik Kauno apskričiai
2011-06-02 11:23
D. Arlauskas: mažų atlyginimų ir aukštų kainų priežastis - konkurencijos nebuvimas ir oligopolinės sistemos
2011-05-26 18:41
Lietuva Europos Sąjungoje: kas merginą vaišina, tas ją ir šokdina
««  21 | 22 | 23 | 24 | 25  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.