In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2018-02-23, penktadienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2017-06-01 12:37
Grupės TALKA atstovai: vardas ir pavardė pagrindiniame paso puslapyje - tik valstybine kalba
Vilnius, birželio 1 d. (ELTA). Ketvirtadienį Lietuvos naujienų agentūros ELTA spaudos konferencijų salėje buvo surengta spaudos konferencija „Lietuvių kalba - politinio blogio akivaizdoje!".

Spaudos konferencijoje dalyvavo piliečių iniciatyvinės grupės „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą" nariai - kalbininkas, hab. dr. Kazimieras Garšva, internetinio dienraščio „Alkas.lt" vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas ir filosofė, Baltijos instituto prezidentė dr. Lilijana Astra.

Iniciatyvinės grupė atstovai priminė, kad 2015 m. Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK) užregistruota piliečių iniciatyvinė grupė surinko daugiau nei 69 000 piliečių parašų, kurie VRK buvo pripažinti galiojančiais, o Seimas įpareigotas svarstyti TALKOS projektą. Jo esmė - leisti to pageidaujančių piliečių vardus ir pavardes ne valstybine kalba rašyti paso papildomų įrašų skyriuje arba kitoje tapatybės kortelės pusėje, pagrindiniame paso puslapyje ir valstybės duomenų bazėse paliekant įrašus tik valstybine kalba.

Tačiau viskas vyksta ne ta linkme, kaip vylėsi grupė TALKA.

„Kodėl Lietuvos politikai sukūrė tokį precedentą, kai bando keisti lietuvių kalbos rašybą? Aš tai vertinu kaip politinę korupciją", - sakė L. Astra.

Lietuvių kalba, lietuviška rašyba, anot jos, - konstitucinėje galioje, ir štai jau kuris laikas grupė politikų bando privatizuoti konstitucinę galią. L. Astra tai pavadino politine korupcija.

„Šnekame apie dvi įstatymų grupes. Lietuvoje gyvenantiems užsieniečiams arba už užsieniečio ištekėjusioms lietuvėms vardą ir pavardę užsienio kalba siūloma rašyti ne pagrindiniame paso puslapyje, pagrindiniame paliekant įrašus tik valstybine - lietuvių - kalba. Kitas įstatymas siūlo rašyti pagrindiniame puslapyje. Pirmajam projektui buvo pritarta Seime po pateikimo, tačiau tolesnis jo svarstymas sustojo.

Kadenciją baigusios Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) išvada dėl asmenvardžių rašybos projektų buvo nepakankamai profesionali, nepagrįsta. Maždaug 10 mokslo daktarų, nepasitarę su juos delegavusiomis institucijomis ir tauta, negali naikinti ar koreguoti lietuvių kalbos rašybos išvadų, kurias rengė per 100 aukštesnės kvalifikacijos profesorių ir habilituotų daktarų", - pastebėjo K. Garšva.

K. Garšva priminė, kad jau 1901 m. lietuvių literatūrinės kalbos normintojas Jonas Jablonskis paskelbė, jog vienam garsui lietuvių kalboje yra viena raidė ir ji tariama taip, kaip parašyta. Tokią rašybą patvirtino ir giminiškos latvių kalbos specialistai.

„Jau daugelį metų Lenkijos politikams darant spaudimą Lietuvoje bandoma priimti įstatymų pataisas, kuriomis būtų įteisintas asmenvardžių rašymas nevalstybine kalba Lietuvos Respublikos piliečių pasuose. Tai pažeidžia Lietuvos Konstituciją. Įstatymo projekte bandoma keisti ir griauti valstybinės lietuvių kalbos ir jos rašybos sistemą. Prie 32 lietuviškų raidžių siūloma pridėti iš viso apie 150 svetimų raidžių", - kalbėjo J. Vaiškūnas.

K. Garšva prisiminė, kad viskas prasidėjo dar 1989 m. organizuojant lenkų autonomiją. Jis buvęs tų įvykių liudininkas. Jau tada buvo teigta, kad vardus, pavardes, vietovardžius reikia rašyti lenkų kalba. Buvo siekiama, kad Lietuvoje būtų trys valstybinės kalbos - lietuvių, rusų ir lenkų. Viso to tikslas - noras pagerinti santykius su Lenkija.

Didžiausios diskusijos kyla dėl leidimo rašyti „w" raidę. Bet lenkų abėcėlėje, anot K. Garšvos, - net 12 lietuvių kalbos abėcėlei svetimų raidžių.

„Priimtas Kalbos komisijos sprendimas, kad dalį vardų užsieniečiams leisti rašyti sava kalba, yra nepagrįstas", - sakė K. Garšva.

Piliečių „TALKA už valstybinę kalbą" iniciatyvinės grupės atstovai dar kartą paragino atmesti siūlymą rašyti vardus ir pavardes nevalstybine kalba vietoje valstybinės kalbos pagrindiniame paso puslapyje.
Kitos konferencijos
2011-07-27 14:54
M. Golovatovo paleidimas atskleidė vakarietiškos teisės dvilypumus
2011-07-15 13:56
Lenkakalbis lietuvis: mes visi priklausome Lietuvos tautai
2011-06-30 13:56
Visuomenės veikėjai sunerimo dėl alkoholio reklamos draudimo atšaukimo planų
2011-06-16 14:51
Išeivijos mokslininkės atradimai gali išjudinti ir lietuvių proistorės tyrinėtojus
2011-06-15 12:10
Aiškintis "Vilniaus energijos" akcijų perleidimo aplinkybes bus prašoma prokurorų ir Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje
2011-06-14 15:15
Valstybinės šventės reikalingos tautos istorinei atminčiai, bet jas žlugdo rutina
2011-06-09 12:48
Skaidrioms įmonėms - pelno mokesčio lengvatos ir pirmenybė viešuosiuose pirkimuose
2011-06-03 12:29
Bus siekiama, kad gyvų kiaulių eksporto apribojimai būtų taikomi tik Kauno apskričiai
2011-06-02 11:23
D. Arlauskas: mažų atlyginimų ir aukštų kainų priežastis - konkurencijos nebuvimas ir oligopolinės sistemos
2011-05-26 18:41
Lietuva Europos Sąjungoje: kas merginą vaišina, tas ją ir šokdina
««  21 | 22 | 23 | 24 | 25  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.