In In English По-русски По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos
| Apie mus TOP 10 Kontaktai
Elta
2019-03-19, antradienis
Registracija
Greita paieska detali paieska
Eltos gidai
Arhyvai
Mano ELTA:        atsijungti Naujienos
ĮVYKUSIOS KONFERENCIJOS
Į titulinį Spausdinti
2018-03-05 16:16
Po ketverių metų okupacijos tiesiogines represijas patiria visa Krymo totorių bendruomenė
Vilnius, kovo 5 d. (ELTA). Politinės represijos, draudžiamų knygų sąrašas, žmogaus teisių pažeidimai, žmonių pagrobimai yra tik kelios priemonės, kurių okupuotame Kryme griebiasi Rusijos valdžia. Anot Lietuvos totorių bendruomenių pirmininko profesoriaus Ado Jakubausko, Rusija nesiskaito net su tuo, kad Krymo totoriai niekados nenaudojo prievartos ir siekė išvengti kraujo praliejimo prieš ketverius metus atėjus okupantams.

Po spaudos konferencijos, kurioje Medžliso pirmininko pavaduotojai Achtemas Chiygozas ir Ilmi Umerovas, pristatė situaciją Rusijos okupuotame Kryme, naujienų agentūrai ELTA duotame interviu A. Jakubauskas teigė, kad Krymo totoriai patiria tikras represijas ir realų Rusijos valdžios susidorojimą.

A. Jakubauskas tai, kad Rusija uždraudė Krymo totorių tautinį parlamentą Medžlisą, paskelbdama jį teroristine organizacija, pavadino tikru paradoksu, nes, teigė profesorius, Krymo totoriai, reikalaudami politinių teisių, niekados nenaudojo prievartos. Anot jo, totoriai rėmėsi neprievartinio priešinimosi filosofija, kurią propagavo Mahatma Gandhis.

Profesorius akcentavo, kad tiek taikaus pasipriešinimo filosofija, tiek Krymo totorių lyderių elgesys labai prisidėjo prie to, kad Rusijai okupuojant Krymą nebūtų pralietas kraujas ir neįsiliepsnotų tiesioginė konfrontacija.

Tačiau, atkreipė dėmesį A. Jakubauskas, tai nesutrukdė Rusijai apkaltinti A. Chiygozo ir I. Umerovo tariamais nusikaltimais.

"A. Chiygozas buvo vienas iš tų, kuris bandė sureguliuoti arba sureguliavo, kad neįvyktų etniniai susirėmimai tarp rusų ir Krymo totorių, ar rusų ir ukrainiečių. Tačiau šį žmogų, kuris praktiškai padėjo išvairuoti situaciją, kad nebūtų pralietas kraujas, Rusija apkaltino neramumų kurstymu, areštavo ir, skyrus 8 metus kalėjimo, įkalintą išlaikė pusantrų metų. Tik įsikišus Turkijos vadovui Recepui Tayyipui Erdoganui, jis buvo paleistas", - kalbėjo A. Jakubauskas, pabrėždamas, kad, akivaizdu, tik geopolitiniai interesai privertė Rusiją priimti šį sprendimą.

A. Jakubauskas aiškino, kad svarbų vaidmenį, išlaisvinant Krymo totorių tautinio parlamento Medžliso pirmininko pavaduotojus, suvaidino Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji, akcentavo A. Jakubauskas, labai garsiai kalbėjo ir prisidėjo, kad į šį klausimą įsikištu ir tarptautinė bendruomenė.

Tačiau, profesorius pabrėžė, kad du Lietuvoje viešintys Medžliso nariai yra tik smaigalio viršūnė, ir teigė, kad tiesiogines represijas patiria visa Krymo totorių bendruomenė.

Nepaisant to, kad Medžliso nariai paleisti į laisvę, Krymo totorių situacija okupuotame Kryme yra nepavydėtina ir prasilenkianti su žmogaus teisėmis.

Krymo totorių politinė veikla yra draudžiama. Medžlisui siekiama "prisiūti" kriminalinės veiklos atspalvius. Rusija siekia parodyti, kad kovoja ne su totorių politiniu pasipriešinimu, bet su kriminaliniais nusikaltėliais. Tačiau, realias represijas patiria visa visuomenė, netgi vaikai, kuriems mokyklose brukamas Rusijos valdžios propaganda persmelktas mokymas.

Profesorius pasakojo, kad per ketverius okupacijos metus Krymą paliko apie 40 tūkst. žmonių, dauguma iš jų yra Krymo totoriai, o per visą laikotarpį be žinios dingo arba buvo nužudyti apie 20 Krymo totorių.

Tuo tarpu mažiausiai 200 tūkstančių žmonių, iki tol neturėjusių jokių sąsajų su Krymu, buvo atkelta į pusiasalį. Daugiausia jų atkelta į Sevastopolį, kuriame yra karinė Rusijos bazė. "Akivaizdu, kad atkeliamų žmonių atranka buvo vykdoma atrenkant agresyvią valdžios politiką palaikančius rusus", - kalbėjo A. Jakubauskas.

Tačiau, profesorius atkreipė dėmesį, kad nukentėjo ne tik Krymo totoriai. Nukentėjusių žmonių, anot jo, nepaisant žmonių tautybės, yra virš 200.

"Šiuo metu bandoma įbauginti žmones, atliekant kratas vakarais ir naktimis. Pareigūnai įsiveržia į butus, išlaužia duris. Netgi yra draudžiamų knygų sąrašas. Į šį sąrašą patenkanti literatūra, kuri randama namuose, yra skelbiama ekstremistine. Neduok Dieve kažkokios knygos iš to sąrašo yra atrandamos atliekant kratą", - situaciją Kryme apibrėžė A. Jakubauskas, pridurdamas, kad taip siekiama skatinti Krymo totorius, ypač pasisakančius prieš okupaciją, pasitraukti iš Krymo.

Pavyzdžiui, kalbėjo A. Jakubauskas, iškart po 2016 metais Vilniuje įvykusio Krymo totorių kongreso, dingo vienas iš kongreso narių Ervinas Ibrahimovas. Jo likimas neaiškus iki šiol.

Visgi, Rusijos okupacijos ekonomines pasekmes, kalbėjo A. Jakubauskas, akivaizdžiai patiria visi Krymo pusiasalyje gyvenantys žmonės. Lyginant dabartinę ekonominę situaciją su situacija, buvusia iki Krymo okupacijos, žmonės gyvena kur kas skurdžiau.

Profesorius teigė, kad nepagelbėjo ir Krymui skirtos Rusijos dotacijos, nes stipriai nuvertėjo valiuta. Ekonominės situacijos keblumą atspindi ir tai, kad sunyko svarbus Krymo pragyvenimo šaltinis - turizmas. Pasak A. Jakubausko, į pusiasalį ilsėtis kol kas važiuoja daugiausia Rusijos valdžios valdininkai ir , turbūt, ne visada savo noru. "Rusija, matyt, davė nurodymą parodyti, kad Krymas gyvas", - kalbėjo profesorius.

Pirmadienį Krymo totorių tautinio parlamento Medžliso pirmininko pavaduotojai A. Chiygozas ir I. Umerovas susitiko su aukščiausiais Lietuvos vadovais. Aneksavus Krymą abu Medžliso nariai dėl savo politinės veiklos buvo persekiojami ir įkalinti. Pernai spalio mėnesį, tarpininkaujant Turkijos prezidentui, jie buvo išlaisvinti ir savo veiklą tęsia Kijeve.

Po Krymo totorių tautinio parlamento Medžliso pirmininko pavaduotojų A. Chiygozo ir I. Umerovo susitikimų su aukščiausiais Lietuvos vadovais surengtoje konferencijoje buvo aptarta okupuoto Krymo situacija.

Spaudos konferencijoje dalyvavę Medžliso nariai kabėjo apie tai, kad jau ketverius metus Rusija okupuotame Kryme vykdo terorą prieš tuos, kurie nepripažįsta okupantų valdžios jurisdikcijos ir nėra lojalūs Kremliaus valdžiai.

Pirmadienį po susitikimo su Medžliso nariais Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad Lietuva deda visas pastangas, jog informacija apie Rusijos vykdomą ir prieš Krymo totorius nukreiptą priešišką politiką išliktų nuolatiniame tarptautinės bendruomenės dėmesio centre. Pasak Prezidentės, Rusija yra atsakinga už stipriai blogėjančią Krymo totorių padėtį, šiurkščius jų teisių pažeidimus, nuolatinį persekiojimą, prievartinę rusifikaciją, žodžio, spaudos ir religijos laisvės suvaržymus.
Kitos konferencijos
2019-03-13 11:31
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-03-13 10:58
A. Juozaičio komitetas traukiasi iš Europos Parlamento rinkimų
2019-02-28 13:02
Nuo kovo 1-osios įsigalioja nauja tvarka vaistinėse
2019-02-26 11:13
Vilniuje pristatytas analogų neturintis vandens sporto kompleksas
2019-02-18 15:24
V. Radžvilo komitetas pristatė rinkimų programą: J. Lago baiminasi, kad Lietuva taps kaip Vakarų Europa
2019-02-13 11:39
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai kaltina LRT pažeidus Konstituciją ir ketina kreiptis į teismą
2019-01-31 11:27
V. Radžvilas su komitetu dalyvaus EP rinkimuose: sprendimą dalyvauti lėmė politologinė analizė
2019-01-23 12:58
Vilniaus visuomeniniai rinkimų komitetai tvirtina patiriantys diskriminaciją
2018-12-10 13:03
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
2018-12-10 11:42
Visuomeninis judėjimas „Junkis" kandidatu į sostinės merus kelia A. Stasiukyną
 1 | 2 | 3 | 4 | 5  »»
© 2016, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama.