No Baners Found
 
2019 04 21, sekmadienis
Grįžti į titulinį puslapį
Prezidento Prezidento Savivaldybių Savivaldybių

Naujienos Naujienos
Paieška
Ieškoti Ieškoti
Visos naujienos
2002 metų
Gruodžio mėn.
Gruodžio mėn.
Lapkričio mėn.
Lapkričio mėn.
Spalio mėn.
Spalio mėn.
Rugsėjo mėn.
Rugsėjo mėn.
Naujiena
2003-02-26 10:39
Lietuvos Respublikos Prezidento R. Pakso biografija

Vilnius, vasario 26 d. (ELTA). Rolandas Paksas gimė 1956 metų birželio 10 dieną Žemaitijos sostinėje Telšiuose. Yra vienturtis sūnus. Jo paties žodžiais tariant, augo toks užsispyręs, kad tėvai nepajėgė išlepinti. Dvejų metukų R. Paksas kalbėjo žemaitiškai, penkerių - pažinojo lietuviškas raides. Telšių Žemaitės vidurinę mokyklą baigė ne kaip pirmūnas, bet gerais pažymiais.

Nuo mažumės mėgo sportuoti, muzikuoti, bet užvis labiau - spoksoti į skraidančius daiktus - sklandytuvus, lėktuvėlius.

"Jeigu būčiau gimęs vėliau - būčiau svajojęs tapti kosmonautu, bet tais laikais svajojau tik apie lėktuvo pilotavimą. Kad įsitikinčiau, jog tikrai nebijau aukščio, 16 metų pirmą kartą šokau su parašiutu. Parašiutas pasitaikė geras, nusileidau laimingai", - kalbėjo būsimasis Prezidentas apie norą vėl ir vėl kilti į viršų, kuris jo neapleidžia visą gyvenimą.

Anksti palikęs jaukų tėvų prieglobstį, R. Paksas išvyko į sostinę studijuoti. Dangiškų specialybių tuomet nebuvo, tad jaunas žemaitis nusprendė tapti inžinieriumi statybininku.

1979 metais baigęs tuometinį Vilniaus inžinerinį statybos institutą (dabar -

Vilniaus Gedimino technikos universitetas) nenurimo. Dar įveikė ir Leningrado (Sankt Peterburgo) civilinės aviacijos akademiją.

Didžiojoje Tarybų Sąjungos aviacijoje R. Paksas dirbti negalėjo, nes buvo represuotų šeimos narių palikuonis. Tapo lakūnu sportininku.

1985-1992 metais R. Paksas vadovavo S. Dariaus ir S. Girėno aeroklubui, buvo Savanoriškosios krašto apsaugos aviacijos junginio vadas.

R. Paksas daug kartų tapo Lietuvos ir du kartus - buvusios Tarybų Sąjungos akrobatinio skraidymo čempionu.

R. Paksui pravertė abi specialybės - buvo ir lakūnas instruktorius, Vilniaus aeroklubo viršininkas, ir statybos firmos vadovas. 1992-1997 metais jis vadovavo statybos bendrovei "Restako".

Į politiką įsitraukė 1997 metais. Pradėjo šią veiklą Vilniaus miesto tarybos nariu, kai per Savivaldybių rinkimus į sostinės Tarybą buvo išrinktas pagal Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) sąrašą. Tapo Vilniaus miesto meru, vadovavo Lietuvos savivaldybių asociacijai.

1999 metų gegužės mėnesį R. Paksas atsistatydino iš mero pareigų, prieš tai sutikęs tapti konservatorių Vyriausybės Premjeru. Paskirtas Lietuvos Respublikos Ministru Pirmininku - devintosios nuo Nepriklausomybės atkūrimo Vyriausybės vadovu, R. Paksas buvo išrinktas ir į vieną aukščiausių Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) postų - partijos valdybos pirmininku vietoj pasitraukusio ekspremjero Gedimino Vagnoriaus.

Tačiau konstruktyvus darbas Vyriausybėje ir Tėvynės sąjungoje tęsėsi vos penkis mėnesius. Jis baigėsi Premjerui atsisakius pasirašyti Lietuvai nepalankias sutartis su JAV kompanija "Williams International" dėl "Mažeikių naftos" akcijų pardavimo. Tuomet R. Paksas tapo nepageidaujamas ir Konservatorių partijoje. Jis atsistatydino iš partijos valdybos pirmininko pareigų ir lapkričio mėnesį pasitraukė iš pačios Konservatorių partijos.

Atsistatydinęs iš Vyriausybės vadovo posto, R. Paksas dirbo Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus patarėju, įgaliotuoju atstovu specialiesiems pavedimams.

Likusį be partijos ir aukšto valstybinio posto R. Paksą ir jo bendražygius pakvietė tuomet neįtakinga Eugenijaus Gentvilo vadovaujama Liberalų sąjunga. R. Paksui buvo pasiūlytas Lietuvos liberalų sąjungos pirmininko postas. 1999 metų gruodžio mėnesį jis ir buvo išrinktas Liberalų sąjungos vadovu.

Per 2000 metų kovą vykusius Savivaldybių tarybų rinkimus pirmasis Liberalų sąjungos sąraše buvęs R. Paksas vėl išrenkamas į Vilniaus miesto tarybą. Balandžio pradžioje jis antrąkart tampa sostinės meru.

Tų pačių metų spalio 8-ąją vykusiuose Seimo rinkimuose Antakalnio vienmandatėje rinkimų apygardoje R. Paksas išrinktas Lietuvos Respublikos Seimo nariu.

Spalio 26 dieną Seimas pritarė Prezidento pateiktai R. Pakso kandidatūrai skirti jį vienuoliktosios Vyriausybės vadovu.

Antrasis R. Pakso premjeravimo laikotarpis po septynių mėnesių taip pat baigėsi atsistatydinimu. 2001-ųjų birželį žlugus Prezidento V. Adamkaus inicijuotai Naujosios politikos koalicijai, R. Paksas buvo apkaltintas nesugebėjimu dirbti komandoje, partnerystės su socialliberalais griovimu. Jis atsistatydino iš Ministro Pirmininko pareigų. Netrukus neteko ir liberalų paramos bei sąjungos vadovo posto. Kartu su savo šalininkais R. Paksas pasitraukė iš Liberalų frakcijos Seime bei tapo savo suburtos Nepriklausomos frakcijos nariu (dabar - Liberalų demokratų frakcija).

2002-ųjų kovą R. Paksas su bendraminčiais įkūrė Liberalų demokratų partiją ir buvo išrinktas jos pirmininku.

Nuo 1999 m. spalio iki 2002 m. rugsėjo R. Paksas - Vilniaus klubo prezidentas, vienas Vilniaus klubo steigėjų. Nuo 2002 m. rugsėjo - Vilniaus klubo garbės prezidentas.

46-erių metų politikas per 2003 metų sausio 5-ąją vykusį Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų antrąjį turą išrinktas septintuoju nuo Lietuvos nepriklausomos valstybės sukūrimo 1918 metais ir trečiuoju nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais Prezidentu. Antrajame rinkimų ture R. Paksas gavo 54,15 proc. rinkėjų balsų. Jo varžovas, kadenciją baigęs Prezidentas V. Adamkus - 44,83 proc. balsų.

Dar prieš rinkimus atsakydamas į Eltos klausimą R. Paksas sakė, kad jo sprendimą kovoti dėl Prezidento posto skatinęs spartesnių permainų Lietuvoje siekis, noras gyvenimą keisti į gerą, žmonėms grąžinti viltį ir tikėjimą ateitimi, šeima ir valstybe.

Pasak R. Pakso, pats svarbiausias jo per gyvenimą įgytas turtas - žmona Laima, dukra Inga ir sūnus Mindaugas. Žmona - ekonomistė. Dukra - Lietuvos teisės universiteto ir Tarptautinio verslo mokyklos studentė. Sūnus - Vilniaus miesto T. Liubertienės pagrindinės mokyklos moksleivis.

R. Pakso pomėgiai - akrobatinis skraidymas, motociklai, lauko tenisas.

Jis moka anglų, rusų kalbas, susišneka ir žemaitiškai.

Eltos vyriausioji redaktorė Jūratė Valančiūtė

 

Eltos naujienų prenumerata www.elta.lt
No Baners Found

Dėl reklamos prašome kreiptis el.paštu: manager@elta.lt , tel.: (370 5) 2626030

Platinti, kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama, © 2002. Visos teisės saugomos.
Sprendimas: Linkarta