In English По-русски
Konferencijų salė Įvykusios konferencijos TOP Apie KontaktaiDĖMESIO! BENDROVĖS ATSKYRIMO SĄLYGOS
Elta
2019 02 17, sekmadienis
Registracija
Greita paieška       
Eltos gidas
TV programos
Mano ELTA:        Prisijungti Naujienos:
PRANEŠIMAI SPAUDAI
Grįžti į titulinį puslapį Išsaugoti Atspausdinti
Grįžti į pranešimų sąrąšą POLITIKA ŪKIS TEISĖTVARKA KULTŪRA SPORTAS VISKAS
ELTA už šio pranešimo turinį ir kalbą neatsako.
2009-05-24 11:52
LITERATŲ GATVĖS PROJEKTAS
Labas,
Šį ketvirtadienį, gegužės 28d., Vilniaus senamiesčio mažoje jaukioje Literatų gatvėje vyks Literatų gatvės projekto pristatymo renginys. Gatvės sienose įmontuota apie 100 keramikos, metalo, stiklo darbų, kuriuos sukūrė Lietuvos dailininkai- meno kūriniai skirti lietuvių kilmės arba su Lietuva susietiems literatams.
Renginys bus gražus.
Labai kviečiu
Išsamesnė informacije prisegimuose ir kuriamoje svetainėje Eglė Vertelkaitė
+370 686 94317

www.literatugatve.lt

Aidas Marčėnas
Literatų gatvė

Prieš lietuvių kalbos abitūros
egzaminą, menu, su klasiokais
literatų gatvėje dūros
prisirūkę ir po pedesioką

padarę iš baimės, kol mąstėm
temas, kurios gal ir gali
būti nuleistos - iškąskit,
laisvą renkuosi, pro šalį

štai jau trečią dešimtmetį teka
ir užtikrina tvirtą trajaką
talentas, kad ir ne ovič

bet mane mažutėlį įpieš gal
gatvėje literatų, gdzie mieszkal
Mickiewicz I Jakimowicz


Šis poeto, eseisto ir literatūros kritiko eilėraštis tapo iniciacija ir leitmotyvu Literatų gatvės projektui.
Pernai, rugsėjo 20 d. Vilniuje, labai mažoje, kamerinėje senamiesčio Literatų gatvėje skambant Mariaus Salyno garsinei instaliacijai, kuri buvo skirta trims lietuvių poetams - Adomui Mickevičiui, Liudvikui Jakimavičiui ir Aidui Marčėnui bei trinksint būgnų muzikai, kurią atliko Viktoras Mogilo - Žano su draugais, buvo atidengtos menininkų sukurtos keramikinės, metalinės, medinės ir pan. plokštelės ar objektėliai, skirti lietuvių kilmės literatams,- taip tik geografinę miesto vietą nužyminčią Literatų gatvę paverčiant beveik sakralizuotu objektu, skirtu literatams. Renginio metu poeziją skaitė A.A. Jonynas.
Kaip žurnale LITERATŪRA IR MENAS- 2009m. spalio 03 d. nr. 36- rašo dailės kritikė Kristina Stančienė, kad "geografinė erdvė ir gatvės pavadinimas tapo atspirties tašku, prisimenant ir tuos žodžio meno kūrėjus, kurie Literatų gatvėje galbūt niekuomet ir nesilankė, o tėra susieti bendro kūrybinio cecho vardu”, juolab, kad didelė dalis kūrinių skirti jau seniai mirusiems literatams. Norėta išlaikyti lietuviškąjį kontekstą ir jį interpretuoti, kad lyg ir niekam nekiltų abejonių, kad ir O. Milašius, ir A. Mickevičius priklauso lietuviškai kultūrai. .
Kad nesugadinti senos, kamerinės gatvės atmosferos ir specifiškumo, ribojamas kuriamų darbų formatas- max 33,3 X 33,3 cm, kad savo masyvumu ir dydžiu neužgožtų dabartinio gatvės jaukumo ir autentiškumo. Darbai turi natūraliai įsilieti į subtilią gatvės aplinką, nebūti pernelyg "triukšmingi”, užgožiantys vienas kitą. Geriausiai būtų, jei praeivis, netyčia atsidūręs Literatų gatvėje, lyg iš pasalų užkluptų eksponatus, būtų priverstas tyrinėti, ieškoti gatvės užkampiuose pasislėpusių kūrinių, įdomių savo meniškumu ar literato personalijos pasirinkimu bei traktavimu.
Šiais metais sukurta ir į Literatų gatvės sieną bus įmontuota apie 100 medžio, keramikos, vario, cinko, stiklo ir kt. plokštelių bei objektėlių. Siena bus atremontuota, pertinkuota, o darbai nišelėse įmontuoti į ją.
Dar bus pora informacinių plokščių, kuriose įrašyti šio projekto rėmėjai, atlikėjai menininkai ir literatai, kuriems yra sukurti darbai. Bus pakabinti keli žibintai, nes dabar tamsiu paros metu eksponatus galima rasti tik žinant tikslią jų buvimo vietą.
Manome, kad Literatų gatvė taps neabejotinai viena iš įdomesnių, savitesnių vietų Vilniaus mieste, bus lankoma turistų ir mėgiama vilniečių, gal net taps poetų renginių vieta. Kodėl gi čia neperskaityti bent kelių eilėraščių, skirtų ”Poezijos pavasariui”, ar nesurengti panašaus, literatūrai skirto, renginio.
Dar kartą cituojant A. Marčėno eilėraštį ir meno kritikę K. Stančienę, "& bet mane mažutėlį įpieš gal gatvėje literatų, gdzie mieszkal Mickiewicz i Jakimovicz,” norisi šiais, gal ir kitais metais gražiai ir sklandžiai tęsti šį projektą, įpiešti dar daugiau garsių veidų, pavardžių, eilučių.
Literatų gatvės projekto pristatymas- renginys įvyks 2009m. gegužės 28d, kuris prasidės literatų eisena nuo rašytojų sąjungos iki Literatų gatvės 17val ir tęsis šioje gatvėje, renginį ves Mindaugas Stasiulis, Andriaus Pulkauninko kinetinė grupė teatralizuotai atidegs literatams skirtą sieną, dainuojamąją poeziją atliks Domantas Razauskas
Projekto rėmėjai - "SENAMIESČIO ROTARI” KLUBAS,
UAB "FERMENTAS”,
VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖ,
VŠĮ "MODERNAUS MENO CENTRAS”
Renginio draugai- "SINTEZIJA”
Projekto kuratorė Eglė Vertelkaitė
+37068694317
egle.vertelkaite@gmail.com

© 2018, Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Visos teisės saugomos. Platinti, kopijuoti be Eltos sutikimo draudžiama. El. paštas: zinios@elta.lt.