ELTA

Psichosocialinė paslauga „Minesota“ bus apmokama privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis

2020-06-11
13:09
2020 m. birželio 11 d. pranešimas žiniasklaidai

Birželio 10 d. Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, Valstybinio psichikos sveikatos centro atstovai pristatė esamą padėtį dėl psichologinės socialinės reabilitacijos programų  vykdant kompleksinį priklausomybės ligų gydymą. Komisija domėjosi, kaip Lietuvoje yra teikiama psichosocialinė paslauga „Minesota“.
Gydymo paslauga „Minesota“, trunkanti 28 dienas, Lietuvoje veikia nuo 1992 m., tačiau iki šiol tiek stacionare, tiek ambulatoriškai teikiama paslauga yra mokama.
Posėdžio metu Sveikatos ministerijos atstovai patikino, kad šiuo metu yra rengiami teisės aktų projektai, kuriuos patvirtinus, būtų numatyta, kad psichosocialinė paslauga „Minesota“ bus apmokama privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.
Komisija dar anksčiau buvo atkreipusi Sveikatos apsaugos ministerijos dėmesį į tai, kad asmenims, sergantiems psichikos ir elgesio sutrikimais dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, esant priklausomybės ar abstinencijos sindromui, gydytojas už gydymosi stacionare laikotarpį išduoda elektroninį pažymėjimą ne ilgesnį kaip 14 kalendorinių dienų ir tik vieną kartą per kalendorinius metus. Moksliniai tyrimai nurodo, kad 14 dienų laikotarpis yra per mažas priklausomybėms, kaip ir kitoms lėtinėms ligoms gydyti, tai yra gana ilgas procesas ir apima kelis gydymo epizodus.
Komisija 2018 m. gegužės 16 d. sprendimu kreipėsi į Vyriausybę, siūlydama didinti nedarbingumo išdavimo laikotarpį.
Šiuo metu yra priimtas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimas, numatantis galimybę apdraustiesiems asmenims, kurie asmens sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose stacionarines priklausomybės ligų gydymo paslaugas, savanoriškai gydosi nuo patologinio potraukio azartiniams lošimams, priklausomybės sindromo vartojant psichoaktyviąsias medžiagas, ligos išmoką iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų gauti 28 kalendorines dienas vieną kartą per kalendorinius metus.
E. Subata informavo, kad šių metų pradžioje užbaigtas stacionarinės „Minesotos“ gydymo paslaugos procedūros unifikavimas, todėl nuo 2020 m. pradžios paslaugos teikiamos pagal unifikuotą metodiką.
Parlamentarai pasidžiaugė, kad Komisijos siekis, kad pacientą pasiektų kuo kokybiškesnės, metodiškai pagrįstos paslaugos, yra įgyvendinamas.
Šiuo metu Lietuvoje „Minesotos“ gydymo paslauga yra teikiama trijuose Respublikinio priklausomybės ligų centro filialuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Vilniuje yra 26 lovos, Kaune – 12 lovų, Klaipėdoje – 16 lovų, viso 54 lovos. 2019 m. buvo 48 lovos (padidėjo Klaipėdoje nuo 10 iki 16). Iš viso gydėsi 584 asmenys, iš jų – 35 proc. moterys. 28 dienų kursą sėkmingai baigia 72 proc. šią paslaugą pradėjusių asmenų Vilniuje ir apie 85 proc. Kaune ir Klaipėdoje.
Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684

Parengė
Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė,
tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt
Dėmesio! Už šią informaciją ELTA neatsako. Už tai atsako ją publikavęs klientas.
Dalintis