ELTA

Nematoma išmaniosios TV pusė: kaip filmai ir serialai pasiekia jūsų ekraną

2020-08-28
10:03
Puodelis arbatos, patogi sofa ir nuotolinio valdymo pultas – dažnai tik tiek užtenka, norint pailsėti nuo dienos darbų. Bet ar kada susimąstėte, kaip veikia išmanioji televizija ir kas nutinka jums paspaudus mygtuką TV pultelyje?

Prie jūsų televizoriaus prijungtas išmaniosios televizijos priedėlis iš esmės yra tik grotuvo funkciją atliekantis minikompiuteris. Jums išsirinkus norimą filmą ar serialą, jis kreipiasi į paslaugos tiekėjo serverius, kurie ir atlieka visą transliavimo darbą.

Kad viskas vyktų sklandžiai ir žmogus pamatytų tai, ką išsirinko, yra atsakinga „Video On Demand“ (VOD) platforma – vaizdžiai išvertus, tai reiškia „žiūriu kada noriu“.

Tūkstančių kompiuterių pajėgumai

„Išmaniosios „Telia TV“ televizijos VOD platforma veikia „Linux“ operacinės sistemos pagrindu ir išsiskiria aukštu pasiekiamumu. Visas turinys turi dvi ar net tris kopijas, laikomas skirtingose lokacijose, taigi net jei įvyktų disko ar serverio gedimas, žiūrovas to net nepastebėtų ir galėtų toliau žiūrėti savo pasirinktą turinį“, – sako Gediminas Mickevičius, „Telia Global Services Lithuania“ TV operacijų padalinio vadovas.

Visas „Telia TV“ turinys – dešimtys tūkstančių filmų, serialų, dviejų savaičių TV įrašai, išskirtinis HBO turinys ir kiti įrašai – užima apie 5 petabaitus duomenų. Šiuolaikinių kompiuterių vidinė atmintis standartiškai siekia 1 terabaitą (TB), taigi tai sudarytų apie 5 tūkstančius tokių kompiuterių, pilnai užpildytų vaizdo įrašais.

Piko metu, rudens ar žiemos vakarais, „Telia TV“ žiūrovai visoje Lietuvoje generuoja maždaug 900 gigabitų per sekundę srautą. Jei namuose turėtumėte tokios spartos internetą, minėtą 1 TB talpos kompiuterio kietąjį diską pilnai užpildytumėte vos per 10 sekundžių. Žinoma, jei jis pats būtų pajėgus tokia sparta duomenis įrašyti.

Beje, VOD yra kuo tikriausia laiko mašina, leidžianti pamatyti ne tik praeitį, atsukant jau rodytus TV įrašus, bet ir ateitį. Sutarus su turinio tiekėjais, VOD platformų klientams gali būti siūloma serialus ar filmus pamatyti iš anksto. Pavyzdžiui, prieš kurį laiką lietuviško serialo „Moterys meluoja geriau“ serijas „Telia TV“ platformoje buvo galima išvysti visa savaite anksčiau nei jos pasirodydavo tradicinės televizijos eteryje.

Filmus apdoroja „programinės girnos“

Pačius filmus ir serialus juos sukūrusios studijos ar platinantys turinio paslaugų teikėjai retransliuotojams atsiunčia skaitmeniniu būdu. Tačiau tam, kad šis turinys taptų prieinamas žiūrovams, dar reikia įdėti daug darbo. Ir tai, ką jūs išmaniosios TV platformoje matote kaip vieną turinio vienetą – pavyzdžiui, filmą – sudaro anaiptol ne vienas failas.

Anot G. Mickevičiaus, du pagrindiniai uždaviniai yra paties videoįrašo apdorojimas, parengimas žiūrėjimui, ir metaduomenų sutvarkymas. „Specialios taikomosios programos nuskaito pagrindinius vaizdo failo parametrus – garso, vaizdo takelius, jų kokybę, subtitrus ir daugelį kitų. Tuomet sukuriami ir išsaugomi du įrašo formatai, skirti išmaniajai interneto televizijai: aukštos raiškos (HD), kurį mato šviesolaidinį internetą ir naujus televizorius turintys žiūrovai, ir standartinės raiškos (SD), skirtą kitiems žiūrovams. Lygiagrečiai paruošiami metaduomenys – tai įvairūs papildomi įrašui priskiriami duomenys, tokie kaip filmo pavadinimas, aprašymas, jo išleidimo metai, formatai, galimos garso ir subtitrų kalbos bei kita“, – paaiškina TV operacijų padalinio vadovas.

Visą šį darbą automatiškai atlieka kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ specialistų sukurtos specialios taikomosios programos. Reikalingai informacijai nugulus į jai skirtas vietas, atliekama duomenų patikra: ar su videofailu gauta informacija atitinka metaduomenyse išsaugotą informaciją. Jei viskas teisinga, turinys išpublikuojamas ir tampa pasiekiamas žiūrovams.

Pasitaiko ir neatitikimų – pavyzdžiui, kartais filmas pristatomas tik su vienu garso takeliu arba be subtitrų. Tokiais atvejais kreipiamasi į turinio tiekėjus, kad šie ištaisytų spragas, o gauti papildomi failai kartoja „programinių girnų“ kelią.

Automatizuoja ką tik gali

Kadangi dauguma procesų yra automatizuoti, visa tai vyksta greitai ir sklandžiai.

„Jei tokį turinio kiekį reikėtų apdoroti rankiniu būdu, reikėtų labai daug darbuotojų, o ir klaidų tikimybė išaugtų. Taigi automatizacija yra esminė mūsų darbo dalis. Kartu ir įdomioji – automatizuoti siekiame ne tik pačius mechanizmus, bet ir jų stebėseną, o taip pat ir stebėsenos stebėseną. Tai leidžia iki minimumo sumažinti klaidų skaičių ir praktiškai visus neatitikimus pastebime patys, kol tai dar nepasiekė žiūrovų“, – sako G. Mickevičius.

Šioje žiūrovams nematomoje išmaniosios TV „virtuvėje“ verda ir intrigos. Antai pernai, per garsiojo HBO serialo „Sostų karai“ 8-ojo sezono premjerą, „Telia“ kolegos Baltijos ir Šiaurės šalyse surengė vidines lenktynes, kurios šalies žiūrovai galės pirmieji pamatyti pirmą šio sezono seriją.

HBO nustatytu laiku JAV atvėrus platformą failų atsisiuntimui į vietinius HBO biurus, vaizdo įrašą ir metaduomenis vienu metu į vietinius serverius pradėjo siųsti ir „Telia“ specialistai. „Pasirūpinome, kad tiek duomenų siuntimas, tiek jau nupasakotas duomenų apdorojimo procesas vyktų maksimaliu greičiu. Spėkite, kas laimėjo?“ – intriguoja „Telia Global Services Lithuania“ ekspertas.


Daugiau informacijos:

Dominykas Maisiejus
„Telia Global Services Lithuania“ komunikacijos verslo partneris
El. paštas: dominykas.maisiejus@teliacompany.com
Tel. +37061987921
Atsisiųsti
Dėmesio! Už šią informaciją ELTA neatsako. Už tai atsako ją publikavęs klientas.
Dalintis