ELTA

EP ragina A. Lukašenką pasitraukti, reikalauja atidėti Astravo AE įjungimą

2020-10-21
20:28


 
Europos Parlamento sesijos naujienos2020-10-21


Europos Parlamentas (EP) trečiadienį priėmė rekomendacijas ES Tarybai dėl atnaujintų ES ir Baltarusijos santykių, kurias parengė Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą).
 
Rekomendacijoms pritarė 602 EP nariai, nepritarė ir susilaikė po 44.
 
Parlamentas tvirtai remia ES ir jos valstybių sprendimą nebelaikyti Aliaksandro Lukašenkos teisėtu Baltarusijos prezidentu, smerkia jo „pasiskelbimą Baltarusijos prezidentu per 2020 m. rugsėjo 23 d. slapta surengtą neteisėtą inauguracijos ceremoniją“ ir ragina jį „taikiai atsistatydinti“.
 
Kartu europarlamentarai pažymi, jog Sviatlana Cichanouskaja, kuri, pasak nepriklausomų visuomenės apklausų, surinko daugiau kaip pusę rinkėjų balsų, „Baltarusijos gyventojų akimis yra išrinktoji prezidentė“. Parlamentas smerkia Rusijos sprendimą įtraukti ją į tarpvalstybinį ieškomų asmenų sąrašą.
 
EP ragina šalies valdžią besąlygiškai paleisti visus politinius kalinius, užmegzti dialogą su Koordinavimo taryba, kuri yra teisėta Baltarusijos tautos atstovė, bei sutarti nedelsiant surengti laisvus ir teisingus rinkimus, po kurių prasidėtų „skaidrus ir įtraukus konstitucinės reformos procesas“.
 
ES Taryba raginama įgyvendinti sutartas sankcijas asmenims, prisidėjusiems prie represijų ir rinkimų klastojimo, įskaitant ir A. Lukašenką. Siūloma apsvarstyti ir galimybę taikyti sankcijas tam tikriems sektoriams, kurios nepakenktų šalies žmonėms ilguoju laikotarpiu.
 
Parlamentas ragina ES įsipareigoti užtikrinti Baltarusijos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, taip pat griežtai atmesti bet kokį Rusijos ir kitų šalių kišimąsi į šios šalies reikalus, įskaitant žiniasklaidą ir saugumo struktūras.
 
ES turėtų „rimtai susirūpinti“ Astravo AE problema ir reikalauti atidėti jos veikimo pradžią tol, kol bus įgyvendintos visos tarptautinės branduolinės saugos rekomendacijos ir pasibaigs nestabili situacija Baltarusijoje, pažymi europarlamentarai. Jie siūlo „remti pastangas užtikrinti Europos solidarumą“, kad būtų uždraustas Astravo AE pagamintos energijos importas į ES rinką.
 
Parlamentas smerkia Baltarusijos valdžios reikalavimą atšaukti Lietuvos ir Lenkijos ambasadorius bei sumažinti jų ambasadų darbuotojų skaičių. Kartu pažymima, jog karinės pratybos prie Lietuvos ir Lenkijos sienų, kurias lydi priešiška informacijos kampanija, „be reikalo didina įtampą ir nepasitikėjimą“, taip pat „kelia tiesioginę grėsmę ES ir jos valstybėms narėms“.
 
EP siūlo remti nepriklausomą demokratinės Baltarusijos informacijos centrą Briuselyje ir kitose sostinėse, taip pat palaiko iniciatyvą įsteigti Baltarusijai skirtą buvusių valstybių ar vyriausybių vadovų misiją, kuri padėtų sustabdyti smurtą, paskatinti politinį dialogą ir išlaisvinti politinius kalinius. Savo ruožtu europarlamentarai ragina neteikti jokio ES finansavimo Baltarusijos režimo kontroliuojamiems projektams, o kartu remti šalies pilietinę visuomenę nevalstybiniais kanalais.
 
Lietuvoje išrinktų EP narių nuomonės. Pranešėjas P. Auštrevičius sesijoje kalbėjo: „Baltarusijos žmonės kovoja už savo laisvę, už teisę į laisvus ir sąžiningus rinkimus ir teisę spręsti klausimus, nulemiančius jų šalies ateitį. Jie siekia išsivaduoti iš 26 metus trunkančios A. Lukašenkos diktatūros. Jų drąsūs ir įkvepiantys veiksmai reikalauja trijų paprastų veiksmų iš mūsų pusės: solidarumo, paramos ir sankcijų. Kartu su kolegomis užtikrinome, kad ši rekomendacinė ataskaita Tarybai, Komisijai ir vyriausiajam įgaliotiniui atitinkamai kreiptų ES politiką Baltarusijos atžvilgiu. <...> Baltarusija yra mūsų artimiausioje kaimynystėje, jos žmonės dalijasi europinėmis vertybėmis ir siekia tų pačių laisvių bei piliečių teisių kaip ir ES piliečiai. ES negali būti pasyvi stebėtoja. Daugelį metų mes rėmėme žmogaus teisių gynėjus ir demokratinę pilietinę visuomenę Baltarusijoje. Dabar, kai ji jau nebėra paraštėse, kai dešimtys tūkstančių baltarusių žygiuoja gatvėmis reikalaudami demokratinių pokyčių, jie turėtų jausti ES ir jos piliečių solidarumą bei paramą.“
 
Europos liaudies partijos vardu kalbėjęs Andrius Kubilius pasiūlė tris idėjas, kaip EP galėtų padėti Baltarusijos žmonėms: „Pirma, nedelsdami Parlamento vadovybės sprendimu sukurkime Baltarusijai skirtą aukšto lygio buvusių prezidentų ir ministrų pirmininkų misiją, panašią į Kwaśniewskio-Coxo misiją Ukrainoje. Tokiu būdu galime įtvirtinti savo pozicijas ES ir padidinti spaudimą ne tik A. Lukašenkai, bet ir V. Putinui. Antra, sujunkime pastangas su S. Cichanouskajos štabu ir padėkime jam įsteigti informacijos centrus čia, Briuselyje, o vėliau gal ir kitose sostinėse. Trečia, pasitelkę demokratiją palaikančius fondus įsteikime specialų tarptautinio OMON nusikaltimų tyrimo centrą, turintį įgaliojimus rinkti įrodymus ir padėti teisinėmis žiniomis pradedant baudžiamąsias bylas. Tai tik kelios idėjos, ką galime padaryti. Mes ir visa ES galime nuveikti daug daugiau!“
 
 
Išsamiau:

S. Cichanouskajos kalba EP Užsienio reikalų komiteto posėdyje (2020 09 21)
Apie ES ir Baltarusijos santykius
EP delegacija ryšiams su Baltarusija
 

Robertas PogorelisEP ryšių su žiniasklaida administratorius 
+ 370 5 212 1530
+ 370 689 53306
robertas.pogorelis@europarl.europa.eu
  Dovaidas PabiržisEP ryšių su žiniasklaida administratorius
+ 370 5 2120766
+ 370 685 51121
dovaidas.pabirzis@europarl.europa.eu

 
 
 
Nebenoriu gauti jokių Europos Parlamento pranešimų
Dėmesio! Už šią informaciją ELTA neatsako. Už tai atsako ją publikavęs klientas.
Dalintis