2023 m. lapkričio 16 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Lapkričio 16 d., ketvirtadienį, įvyko vienas iš visą šią savaitę vykstančių Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos sesijos posėdžių, kurio tikslas – Lietuvos diasporos patirties dalijimasis su kolegomis iš Ukrainos. Posėdį atidarė komisijos ko-pirmininkai Dalia Asanavičiūtė ir Jonas Bružas.
„Pastebime, kad būtent Lietuvos institucijų ir diasporos ryšys yra ypatingas, ir iš mūsų gerosios praktikos semiasi ne viena valstybė. Esame išvystę bendradarbiavimo ir paramos formatus, rengiami nuolatiniai susitikimai su diasporos atstovais, užsienio lietuviai įtraukiami į valstybės kūrimą ir gyvenimą. Pavyzdžiu šioje srityje galime būti ir Ukrainai, todėl šios dienos susitikimas ir gerosios patirties pasidalijimas yra itin svarbus Ukrainos institucijoms, dirbančioms su diaspora, bei ukrainiečiams, gyvenantiems Lietuvoje ir kitose pasaulio valstybėse, kurie turėjo palikti savo šalį dėl Rusijos pradėto karo. Džiaugiuosi, kad galime susivienyti tokių aplinkybių akivaizdoje ir dalytis patirtimi“, – kalbėjo D. Asanavičiūtė.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados vicepirmininkė Olena Kondratiuk buvo pirmoji aukščiausio lygio Ukrainos pareigūnė, viešėjusi Lietuvoje prasidėjus Rusijos pilno masto karinei invazijai į Ukrainą 2022 m. vasario 24 d. Parlamentarė sveikinimo kalbą (nuotoliu) pradėjo padėka Lietuvai ir visiems lietuviams – už nepailstamą pagalbą Ukrainai. „Nuo pirmųjų Rusijos invazijos dienų jūs apsijungėte, kad padėtumėte Ukrainai ir mūsų ginkluotosioms pajėgoms sulaikyti priešą, kartu rinkote lėšas, tiesiogiai teikėte ir teikiate mums būtiną karinę, humanitarinę, savanorišką pagalbą“, – pasaulio lietuviams dėkojo O. Kondratiuk. Vicepirmininkė taip pat paminėjo, kad vienas didžiausių iššūkių Ukrainai po karo bus prikviesti sugrįžti tūkstančius Ukrainos piliečių namo, todėl šis posėdis yra labai aktualus Ukrainos institucijoms ir diasporai.
Posėdyje pasaulio lietuvių organizacijų atstovai pabrėžė, kad Lietuvos diasporai Ukrainos pergalės siekis yra svarbiausias prioritetas šiuo metu, todėl didžiausia parama keliauja Ukrainai – paramą renkančioms Lietuvos ir tarptautinėms organizacijoms bei lietuviams, gyvenantiems Ukrainoje.
„Pirmiausia, nuo karo pradžios raginame visas pasaulio lietuvių bendruomenes finansiškai remti Ukrainą, antra – svarbi humanitarinė pagalba. Vokietijoje, kur gyvenu, yra be galo daug moterų ukrainiečių su vaikais, jiems reikalinga pagalba, parama. Ir trečia – labai svarbi politinė parama. Lietuvių bendruomenės aktyvistai organizavo ir iki šiol organizuoja mitingus, aktyviai dalyvauja“, – pabrėžė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.
Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos (PLJS) valdybos narys Antanas Paukštis ne tik pristatė organizacijos veiklą, bet ir perskaitė Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos priimtą rezoliuciją „Dėl paramos Ukrainai ir pilietinio atsparumo stiprinimo“, kurioje PLJS išreiškia palaikymą Ukrainai ir skatina Lietuvos institucijas įtraukti diasporą ir diasporos jaunimą į nacionalinę gynybą.
Organizacijos veiklą pristatė ir „Global Lithuanian Leaders“ vadovė Marija Šaraitė, o institucijų bendradarbiavimo patirtimi pasidalijo užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento direktorė Lina Žukauskaitė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Užsienio lietuvių skyriaus vedėja Virginija Rinkevičienė. Balsavimo galimybes užsienyje bei jau praėjusiuose Seimo rinkimuose pradėjusią veikti Pasaulio lietuvių apygardą pristatė posėdyje dalyvavusi Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Lina Petronienė.
Posėdyje patirties sėmėsi ir ja dalijosi Ukrainos atstovai: Ukrainos centrinės rinkimų komisijos narys, Darbo grupės dėl pasiūlymų organizuoti balsavimo galimybes rinkėjams užsienyje pirmininkas Serhijus Postivyius, Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininkė Natalija Šertvytienė, Ukrainos jaunimo atstovai Ihoris Lameko ir Pavlo Jehorenkovas.
„Lietuvos diaspora yra unikalus ir tikras pavyzdys, kaip susivienyti, kaip formuoti tam tikras bendruomenes. Mes, ukrainiečiai, turime ko pasimokyti iš jūsų, ir nuoširdžiai tikiu, kad ir mes galime kuo nors pasidalyti, jog bendrai susivieniję, tęstume bendrą kovą su priešu“, – sakė Ukrainos Aukščiausiosios Rados Tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupės pirmininkė Julia Ovčynykova. Ji pabrėžė Lietuvos bendruomenės pagalbos svarbą Ukrainai ir ukrainiečiams bei pastebėjo, kad pasaulio bendruomenės yra vienybės ir bendradarbiavimo oazės, todėl labai svarbu Ukrainos ir Lietuvos diasporoms išlikti savo valstybių advokatais užsienyje.
Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos ko-pirmininkai Dalia Asanavičiūtė ir Jonas Bružas, užbaigdami neįprastą komisijos posėdį, išreiškė tikėjimą dėl posėdžio naudos abiem pusėms, taip pat viltį, kad mūsų valstybių institucijos ir diasporos atstovai ne tik toliau vieningai dirbs Ukrainos laisvės siekiui, bet ir tęs bendradarbiavimą kitose reikšmingose srityse.
Posėdžio „Vilnius – Ukrainos diasporos vienijimo centras“ metu taip pat kalbėjo Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta; dalyvavo užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas, kultūros viceministras Albinas Vilčinskas ir Lietuvos Respublikos ambasadorius Ukrainoje Valdemaras Sarapinas.
Posėdžio įrašą bus galima peržiūrėti Seimo Youtube kanale „Atviras Seimas“ lietuvių ir ukrainiečių kalbomis.
Pridedamos Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Viktoriia Chorna).
Kontaktams:
Elena Narkevičiūtė,
Seimo narės Dalios Asanavičiūtės patarėja
El. p elena.narkeviciute@gmail.com
Mob. 8 691 66 338