2023 m. lapkričio 16 d. pranešimas žiniasklaidai
Lapkričio 17 d., penktadienį, 10 val. Seimo Konstitucijos salėje (I rūmai) Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Vilniaus skyrius kartu su Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija organizuoja mokslinę-praktinę konferenciją „Rezistencijos ir tremčių fenomeno vertinimas šiandienos Lietuvos atminties kultūroje“. Konferencija organizuojama prisimenant Lietuvos gyventojų pokario trėmimus ir partizanų kovą už laisvę – vieną iš įdomiausių reiškinių Europos pokario istorijoje – ginkluotą rezistenciją, siekiant moksliškai aktualizuoti nukentėjusiųjų nuo komunistinės agresijos problemos teorinį, praktinį diskursą bei naujai įvertinti ne tik lietuvių tautos rezistencijos ir tremčių išgyvenimus, bet ir karo Ukrainoje akivaizdoje besikeičiantį Vakarų pasaulio požiūrį į grėsmes demokratiniam pasauliui.
Pagrindinis konferencijos uždavinys – atskleisti šiandien besikeičiantį sovietinių represijų, okupacijos vertinimą, kuris, žvelgiant į ateitį, galėtų tapti pagrindu nagrinėjant krizines istorinės atminties temas ir numatant desovietizacijos raidos kryptis bei sąvokas.
Konferencijoje dalyvaus įvairių sričių ekspertai – istorikai, teisininkai, taip pat visuomenininkai ir politikai, skirtingais pjūviais nagrinėsiantys tremčių ir ginkluotos rezistencijos istorijos, atminties ir teisinio vertinimo aspektus.
Pranešimą skaitys teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė – Daugirdė, kuriame aptars baudžiamosios atsakomybės už tarptautinius nusikaltimus svarba praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Istorikė dr. Monika Rogers išsamiai pažvelgs į tremtinio sąvokos sovietinės okupacijos kaitą ir sampratas teisiniais, socialiniais aspektais. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovas Ronaldas Račinskas į desovietizacijos procesus pažvelgs iš Lietuvos – nacionalinės perspektyvos ir tarptautiniu požiūriu. Federalinio komunistinės diktatūros tyrimo fondo Vokietijoje atstovė Lena Ens skaitys pranešimą „Atmintis kaip pareiga: „Inter-Asso“ požiūris“.
Konferencijoje dalyvaus buvusių politinių kalinių ir komunizmo aukų asociacijos „Inter-Asso“ atstovai, Europos atminties ir sąžinės platformos atstovai.
Konferencijos pabaigoje diskutuojant bus priimta rezoliucija, kaip įžanginis 2024 metais Lietuvoje organizuojamo „Inter-Asso“ kongreso dokumentas.
Konferencijos metu bus pristatomos ir dvi parodos skirtingose erdvėse: tarptautinė paroda „Europos atminties ir sąžinės platformos „Europos gulagas“ ekspozicija bei tarptautinio ekslibrisų konkurso darbų, skirtų Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos įkūrimo 35 metų sukakčiai, paroda.
Prieš renginį 9 val. Seimo Spaudos konferencijų salėje vyks spaudos konferencija, kurioje dalyvaus Seimo narė, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, LGGRTC generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys, VILNIUS TECH profesorius, LPKTS Vilniaus skyriaus pirmininkas dr. Jonas Jakaitis, Europos Parlamento narė Rasa Juknevičienė, teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė – Daugirdė.