2023 m. lapkričio 22 d. pranešimas žiniasklaidai
Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius bendrame Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų posėdyje pristatė 2024 m. EK darbo programą, kurios pagalba Komisija, vadovaudamasi šūkiu „Rezultatai šiandien ir pasiruošimas rytdienai“, imsis iniciatyvų, skirtų siekti užsibrėžtų stipresnės bei atsparesnės Sąjungos tikslų ir pasirengti rytojaus iššūkiams.
Komitetų nariai domėjosi tolimesnėmis Europos Sąjungos (ES) plėtros perspektyvomis, ypač dėl Ukrainos ir Moldovos narystės ES. Teirautasi dėl būsimos direktyvos „Dėl Žiniasklaidos laisvės akto“ ir Europos politinių partijų statuto. Kita tema, dominusi komitetų narius, – gynyba ir atgrasymas bei atitinkamas finansavimas. Seimo nariai aiškinosi, ar yra perspektyvų, kilus poreikiui, EK daryti išimtį savo finansavimo planuose.
Detaliau aptardamas konkrečias iniciatyvas, EK narys minėjo, kad Komisija pradės procesą, skirtą identifikuoti 2040 m. klimato tikslus. Komisija pateiks Europos vėjo jėgainių paketą ir priims iniciatyvą dėl vandens atsparumo. Taip pat numatyta iniciatyva, skirta nustatyti ir įvertinti, kaip geriausiai valdyti klimato riziką visose ES politikos srityse.
Pasak V. Sinkevičiaus, kosmoso pramonė tampa vis svarbesnė Žemės stebėjimui ir šiuolaikiniams susietiems produktams bei paslaugoms, taip pat gynybai ir saugumui. Dėl to 2024 m. Komisija pasiūlys Europos kosmoso inciatyvą, kurioje bus nustatytos taisyklės dėl kosminio eismo valdymo ir dėl ypatingos svarbos kosmoso infrastruktūros saugumo. Kartu su tarptautiniais partneriais EK stengsis sustiprinti pasaulinį dirbtinio intelekto valdymą ir dėl to planuoja atverti savo didelio našumo kompiuterius etiškiems ir atsakingiems dirbtinio intelekto startuoliams, kad palengvintų Europos inovacijų plėtrą.
EK narys pabrėžė, kad kitais metais pagrindinė ES tema bus konkurencingumas. Pasak jo, ES yra patogioje pozicijoje tarp JAV ir Kinijos, tačiau iššūkių vis dėlto netrūks.
Aukštojo mokslo srityje V. Sinkevičius pristatė būsimą bendro Europos mokslinio laipsnio planą, kuris prisidėtų prie Europos švietimo erdvės kūrimo. Ją papildys rekomendacijos dėl aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo ir patrauklios akademinės karjeros.
V. Sinkevičius atkreipė dėmesį, kad Komisija dės visas pastangas užbaigti naująjį Migracijos ir prieglobsčio paktą iki šio ES Tarybai pirmininkaujančio trejeto ciklo pabaigos. Taip pat numatyta toliau imtis veiksmų, kad ES galėtų efektyviai reaguoti į naujus migracijos iššūkius.
EK kasmet priima savo darbo programą. Joje nustato pagrindines iniciatyvas, kurias ketina įgyvendinti per ateinančius metus. EK darbo programos pristatymas yra vienas etapų, nustatant Seimo kitų metų prioritetus pagal EK darbo programą.
EK 2024 m. darbo programa toliau bus svarstoma Seimo komitetuose – komitetai išskirs svarbiausius klausimus pagal savo veiklos kryptis, taip įsipareigodami aktyviai dalyvauti rengiant atitinkamas Lietuvos Respublikos pozicijas.
Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetai specializuotų komitetų išvadų pagrindu patvirtins Seimo prioritetus pagal 2024 m. EK darbo programą. Seimo prioritetai, siekiant konstruktyvaus darbo aktualiausiais Lietuvai klausimais, bus išsiųsti Lietuvos Vyriausybei, ES institucijoms.
Daugiau informacijos:
Seimo Europos reikalų komiteto biuro patarėja
Simona Jankauskaitė, tel. (8 5) 209 6847