Sėkmingai užbaigtas pirmasis Taivano ir Lietuvos bendradarbiavimo puslaidininkių lustų srityje etapas. Abi pusės toliau tęs kitų dviejų etapų išsamaus planavimo ir įgyvendinimo darbus.
2023 m. lapkričio 21 d. Vilniuje vykusiame suinteresuotųjų šalių susitikime Taivaniečių atstovybės Lietuvoje atstovas ir vadovas Eric Huang pasveikino Taivano pramoninių technologijų tyrimų institutą (ITRI) ir „Teltonikos“ įmonių grupė, kurie yra Taivano ir Lietuvos bendradarbiavimo puslaidininkių lustų srityje partneriai, sėkmingai užbaigus pirmąjį projekto etapą.
Susitikime taip pat dalyvavo aukšto rango Lietuvos pareigūnai, tarp jų Užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos viceministras Karolis Žemaitis. Jie išklausė informaciją apie projekto eigą iš projekto partnerių, atstovaujamų ITRI viceprezidento Dr. Chih-I Wu, 9 ekspertų iš Taivano ir „Teltonikos“ įmonių grupės įkūrėjo ir prezidento Arvydo Paukščio.
„Džiaugiuosi žinodamas, kad itin sudėtinga galimybių analizė dėl Lietuvos puslaidininkių lustų pramonės plėtros per „Teltoniką“ buvo sėkmingai užbaigta“, – sakė E. Huang.
Pasak ITRI ir „Teltonika“ atstovų, atsižvelgiant į pačios įmonės ir Lietuvos privalumus, visapusiškai išnagrinėtos galimybės ir ITRI strateginės pramoninės rekomendacijos „Teltonikai“ dėl puslaidininkių lustų projektavimo, gamybos, pakavimo ir testavimo bei galios modulių gamybos. Kituose dviejuose etapuose ITRI toliau bendradarbiaus su „Teltonika“ rengiant išsamius planus, pagal kuriuos „Teltonika“ galės investuoti į labiausiai jos pranašumus ir pajėgumus atitinkančias alternatyvas, kurios bus parengtos padedant ITRI per ateinančius dvejus trejus metus.
Įmonių grupės „Teltonika“ įkūrėjas ir prezidentas A. Paukštys susitikime teigė, jog tinkamai įgyvendinus bendradarbiavimą, „Teltonika“ vertintų galimybę pradiniame etape investuoti iki 500 mln. eurų į maždaug 50 tūkst. kvadratinių metrų ploto puslaidininkių gamyklas Lietuvoje ir sukurti 1000 naujų darbo vietų.
Atsižvelgdami į ambicingą „Teltonikos“ planą įsitraukti į giliųjų technologijų (angl. „deeptech“) pramonę Lietuvoje, ITRI teiks strategines konsultacijas ir techninę pagalbą „Teltonikai“ rengiant tikslingus ir išsamius planus, taip pat juos įgyvendinant ir atliekant reikalingus koregavimus kituose dviejuose bendradarbiavimo etapuose.
Savo įžanginėje kalboje E. Huang teigė, kad „puslaidininkių prekių vertė šiandien yra didesnė nei naftos. Puslaidininkiai yra naujoji XXI a. nafta bei beveik visų šiuolaikinių inovacijų ir technologinės pažangos pagrindas, nesvarbu, ar tai būtų dirbtinis intelektas, elektrinės transporto priemonės, ar pažangūs gynybos ginklai.“
Neseniai paskelbtoje Europos Vadovų Tarybos ataskaitoje dėl ES lustų pramonės politikos teigiama, kad lustai arba puslaidininkiai yra šiuolaikinių technologijų DNR. Apskaičiuota, kad 2022 m. puslaidininkių pramonės vertė sieks 640 mlrd. JAV dolerių, o lustų paklausa 2022-2030 m. turėtų padvigubėti. Puslaidininkiai naudojami kasdieniame gyvenime, pavyzdžiui, išmaniuosiuose telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose, mokėjimo kortelėse, žaidimų konsolėse ir mikrobangų krosnelėse; kritinės svarbos įrenginiuose, pavyzdžiui, automobiliuose, lėktuvuose ir medicinos diagnostikos įrangoje; ir svarbiausioje infrastruktūroje, apimančiose energetiką, gynybą, mobilumą, duomenis ir ryšius.
Taivane pagaminama daugiau kaip 60 proc. pasaulio puslaidininkių. Daugiau kaip 90 proc. pažangiausių puslaidininkių taip pat gaminama Taivane. Susitikime E. Huang pabrėžė, kad puslaidininkiai yra ne tik aukštosios technologijos. Iš tikrųjų tai yra „gilioji technologija“, kuri keičia pasaulio ekonomiką ir saugumą. „Todėl Taivano ir Lietuvos bendradarbiavimas neįmanomas be dvišalių įsipareigojimų mūsų santykiams, grindžiamiems bendromis demokratijos ir laisvės vertybėmis“.
Taivano sėkmės istorija puslaidininkių pramonėje prasidėjo prieš 50 metų sukūrus ITRI, kuris įkūrė TSMC – didžiausią pasaulyje puslaidininkių gamintoją, kurio metinės pajamos 2022 m. siekė 75 mlrd. JAV dolerių – ir daugelį kitų Taivane įsikūrusių pasaulinių technologijų milžinų. „ITRI kaip partnerio dalyvavimas bendradarbiaujant puslaidininkių srityje rodo tvirtą Taivano įsipareigojimą kurti bendrą, klestinčią ateitį“, – sakė E. Huang.
Be šio projekto, 2023 m. Taivaniečių atstovybė Lietuvoje, bendradarbiaudama su pirmaujančiais Lietuvos universitetais, taip pat išsiuntė apie 30 Lietuvos studentų ir inžinierių į Taivaną studijuoti trumpalaikėse puslaidininkių mokymo programose, siekiant padidinti Lietuvos studentų susidomėjimą ir šios technologijos supratimą. Lietuvos studentams, magistrantams ir doktorantams, taip pat buvo skirtos stipendijos studijuoti puslaidininkių technologijas Taivane. Transformacinės giliosios technologijos reikalauja ilgalaikių ir nuolatinių investicijų į talentus, kurie yra puslaidininkių pramonės pagrindas.
Pranešimą spaudai parengė Taivaniečių atstovybė Lietuvoje.