lt
lt en ru
Išvalyti filtrą
Šiandien
Rytoj
Atvaizdavimas
Naujienų filtras
Sukurti pranešimą
Visi pranešimai
Politika
Diplomatija
Organizacijos
Parlamentas
Prezidentas
Rinkimai
Saugumas
Seimas
Valdymas
Vyriausybė
Savivalda
Socialiniai klausimai
ELTA tyrimai
Verslas
Aplinka
Ekonomika
Energetika
Finansai
Įmonės
Nekilnojamasis turtas
Susisiekimas
Verslas praneša
Žemės ūkis
Finansinis raštingumas
Švietimas
Bendrasis ugdymas
Aukštasis mokslas
Neformalusis ugdymas
Švietimo politika
Valdymas
Teisėtvarka
Institucijos
Nelaimės
Nusikaltimai
Teisingumas
Tvarkdara
Kultūra
Menas
Mokslas
Pramogos
Įstaigos
Žiniasklaida
Įvairybės
Veidai
Sportas
Sveikata
Tvari Lietuva
Švietimas
Ekonomika
Visuomenė
Aplinka
Regionai
Vilnius
Kaunas
Klaipėda
Šiauliai
Panevėžys
Alytus
Marijampolė
Utena
Telšiai
Tauragė
ELTA - 100 žiniasklaidos veidų ir metų
Pulsas. Europos ritmas
ELTA apklausos
Komentaras
Projektai
Kita
Kalendorius
Politika
Verslas
Finansinis raštingumas
Švietimas
Teisėtvarka
Kultūra
Sportas
Sveikata
Tvari Lietuva
Regionai
ELTA - 100 žiniasklaidos veidų ir metų
Pulsas. Europos ritmas
ELTA apklausos
Komentaras
Projektai
Kita
Atsisiųsti

Energetikos ir darnios plėtros komisija: gaminantys vartotojai – pokyčių variklis, bet sistema turi veikti teisingai visiems

2025 m. birželio 19 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Gaminantys vartotojai – tai vienas svarbiausių Lietuvos energetinės transformacijos variklių. Saulės elektrinių plėtra, decentralizuotas elektros gamybos modelis ir aktyvėjantis bendruomeninis įsitraukimas keičia mūsų požiūrį į energetiką, stiprina šalies atsparumą bei priartina prie klimato neutralumo tikslų. Valstybės energetikos strategijoje numatyta, kad iki 2030 m. Lietuvoje turi būti ne mažiau kaip 300 000 gaminančių ar aktyviųjų vartotojų. Tai ne tik skaičius – tai aiškus kelias į pažangią, išmanią ir nepriklausomą energetikos sistemą.

Tačiau kaip paaiškėjo per Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdį, šios plėtros tempas kelia iššūkius. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pristatė analizę, kurioje įvardyti finansiniai disbalansai: 2024 m. nepriklausomi tiekėjai dėl būtinybės atpirkti perteklinę elektros energiją iš gaminančių vartotojų patyrė apie 15,68 mln. eurų nuostolį. Tuo tarpu gaminančių vartotojų visa sistemoje sukuriama ekonominė nauda, įskaitant mažesnes biržos kainas ir kitus netiesioginius efektus, siekia apie 11 mln. eurų. Skirtumas – beveik 5 mln. eurų – faktiškai tenka tiekėjams, nors naudą gauna visi vartotojai. Taip pat pažymėta, kad Energijos skirstymo operatorius 2024 m. dėl gaminančių vartotojų veiklos garantiniame tiekime patyrė apie 1,7 mln. eurų nuostolių. Augant gaminančių vartotojų skaičiui, šis skaičius neišvengiamai didės.

VERT pirmininkas posėdyje pristatė dvi galimas išeitis. Pirma – skaičiuoti papildomą dedamąją gaminantiems vartotojams, kuri padėtų padengti minėtą skirtumą tarp tiekėjų kaštų ir visos sistemos gaunamos naudos. Tokia dedamoji, anot vertinimų, būtų „nykstamai maža“ – apie 0,5 ct/kWh, arba apie 20 eurų per metus. Ji ne tik nestabdytų plėtros, bet ir simboliškai prisidėtų prie rinkos stabilumo. Antroji alternatyva – vadinamasis „vokiškas modelis“. Jo esmė – tiekėjas superka energiją už nustatytą fiksuotą kainą, o gaminantis vartotojas ją atgauna pagal biržos arba sutartinę kainą. Be to, būtent ši sistema, kaip pažymėjo ekspertai posėdyje, labiausiai skatina investuoti į kaupimo įrenginius – akumuliatorius, kurie taptų neatsiejama lankstumo paslaugų rinkos dalimi. Galbūt jau po dvejų metų, kai šie kaupikliai aktyviai dalyvaus elektros rinkoje, gaminančių vartotojų plėtra nebekels papildomų nuostolių sistemai.

„Kaip komisijos pirmininkas, buvau nustebintas, kad šiuo metu elektros tiekėjai apie 95 proc. energijos perka iš biržos, o tik apie 5 proc. – iš mažų gamintojų. Liberalizuota rinka buvo kuriama ne tam, kad iškiltų tarpininkavimo modeliai, bet kad formuotųsi stiprūs, į gamybą investuojantys rinkos dalyviai, kurie konkuruotų pasiūlymais, inovacijomis ir ilgalaikiais sprendimais. Posėdžio metu taip pat paaiškėjo, kad gaminančių vartotojų segmente nėra tikros konkurencijos – nebent tik perteklinės energijos pardavimo srityje.

Todėl noriu labai aiškiai pasakyti: mūsų tikslas – ne stabdyti gaminančių vartotojų plėtrą, o sudaryti sąlygas, kurios leistų jiems toliau augti ir aktyviai prisidėti prie energetikos transformacijos. Jie yra pagrindiniai šilumos siurblių, elektromobilių, energijos kaupimo technologijų diegimo dalyviai, kurie didina sistemos saugumą ir lankstumą. Tačiau augimas turi būti teisingas visiems. Jei norime toliau sėkmingai plėtoti šį segmentą, turime kalbėti apie bendrą atsakomybę ir sąžiningą naštos pasidalijimą tarp visų rinkos dalyvių. Todėl kviečiu VERT, Energetikos ministeriją, ESO, tiekėjus ir vartotojų atstovus burtis ir ieškoti sprendimų, kurie leistų mums išlaikyti augimą, bet kartu ir rinkos pusiausvyrą. Energetinė transformacija vyksta jau dabar – mūsų pareiga užtikrinti, kad ji būtų skaidri, tvari ir teisinga visiems“, – kalbėjo komisijos pirmininkas A. Gedvilas.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas

Aidas Gedvilas

Tel. (0 5) 209 6617

(Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija)
Dėmesio! Už šią informaciją ELTA neatsako. Už tai atsako ją publikavęs klientas.
Dalintis
Ar tikrai norite parsisiųsti šią nuotrauką?
Liko parsisiųsti 0 vnt.
Pranešimų spaudai publikavimas yra mokama paslauga
Susisiekite su mumis el. paštu pardavimai@elta.lt
Vaizdo įrašų peržiūra ir atsisiuntimas yra mokama paslauga.
Susisiekite su mumis el. paštu pardavimai@elta.lt
Atsiprašome, šiuo metu pranešimas redaguojamas
Redaguoja Jonas Jonaitis
Pavadinimas
Pavadinimas
Raktažodžiai
Prašome palaukti...