lt
lt en ru
Išvalyti filtrą
Šiandien
Rytoj
Atvaizdavimas
Naujienų filtras
Sukurti pranešimą
Visi pranešimai
Politika
Diplomatija
Organizacijos
Parlamentas
Prezidentas
Rinkimai
Saugumas
Seimas
Valdymas
Vyriausybė
Savivalda
Socialiniai klausimai
ELTA tyrimai
Verslas
Aplinka
Ekonomika
Energetika
Finansai
Įmonės
Nekilnojamasis turtas
Susisiekimas
Verslas praneša
Žemės ūkis
Finansinis raštingumas
Švietimas
Bendrasis ugdymas
Aukštasis mokslas
Neformalusis ugdymas
Švietimo politika
Valdymas
Teisėtvarka
Institucijos
Nelaimės
Nusikaltimai
Teisingumas
Tvarkdara
Kultūra
Menas
Mokslas
Pramogos
Įstaigos
Žiniasklaida
Įvairybės
Veidai
Sportas
Sveikata
Tvari Lietuva
Švietimas
Ekonomika
Visuomenė
Aplinka
Regionai
Vilnius
Kaunas
Klaipėda
Šiauliai
Panevėžys
Alytus
Marijampolė
Utena
Telšiai
Tauragė
ELTA - 100 žiniasklaidos veidų ir metų
Pulsas. Europos ritmas
ELTA apklausos
Komentaras
Projektai
Kita
Kalendorius
Politika
Verslas
Finansinis raštingumas
Švietimas
Teisėtvarka
Kultūra
Sportas
Sveikata
Tvari Lietuva
Regionai
ELTA - 100 žiniasklaidos veidų ir metų
Pulsas. Europos ritmas
ELTA apklausos
Komentaras
Projektai
Kita
Atsisiųsti

Seimo Ateities komiteto pranešimas: „Piliečiai turi pajusti valstybės tarnybos pertvarkos naudą“

Ateities
Komitetas
Viešojo
Valdymo
Reforma
Valstybės tarnybos pertvarkos poreikis nekelia abejonių, tačiau jos naudą turi kuo greičiau pajusti paprasti piliečiai, teigia Seimo Ateities komiteto nariai, apsvarstę viešojo valdymo reformos koncepciją. „Pertvarka užtruks ilgiau negu vienos Vyriausybė kadencija, tačiau kai kuriuos jos punktus galima ir reikia įgyvendinti greitai: tai administracinės naštos gyventojams ir verslui mažinimas, „teisėkūros malūnų“ stabdymas, viešųjų paslaugų kokybės gerinimas ir jų skaitmeninimas“, – sakė Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata, apibendrindamas lapkričio 18 d. įvykusį komiteto posėdį.
Svarbiausi Vyriausybės siekiai viešojo valdymo srityje yra valdymo efektyvinimas, atvirumo, skaidrumo ir pasitikėjimo tarp valstybės ir piliečių didinimas, savivaldos galių išplėtimas, geresnis viešojo valdymo paslaugų paskirstymas tarp vyriausybinio ir nevyriausybinio sektorių, viešojo valdymo inovatyvumas. Visa tai turėtų vesti prie aukštos viešųjų paslaugų kokybės, kurios laukia mūsų valstybės piliečiai, sakė Ministrės Pirmininkės patarėjas strateginio planavimo, viešojo administravimo, reformų ir pokyčių valdymo klausimais Darius Žeruolis.
Vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė akcentavo, kad valstybės tarnybos pertvarka yra tik pradinė reformos dalis, ja siekiama sustiprinti esamo viešojo valdymo Achilo kulną – valdymo, lyderystės gebėjimus. Šalia valstybės tarnybos vadovų įgalinimo, tarnautojų orientacijos į rezultatus ir jų karjeros patrauklumo gerinimo labai svarbu sutvarkyti viešojo valdymo institucijų sąrangą, viešųjų paslaugų kainodarą, sukurti veiksmingą veiklos rezultatų stebėsenos sistemą ir dabartinį Valstybės tarnybos departamentą pertvarkyti į Viešojo valdymo agentūrą, kuri galėtų atnaujinti valstybės tarnautojų kompetencijų modelį, teikti metodinę paramą ir personalo valdymo paslaugas visai viešojo valdymo sistemai. Tik sutvarkius šias prielaidas bus galima imtis vidutinio laikotarpio uždavinių – stiprinti viešojo valdymo vertybinius pagrindus, koordinavimą, numatomojo valdymo gebėjimus, toliau vykdyti viešųjų paslaugų skaitmeninimą ir robotizaciją.
Valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas konstatavo, kad Vyriausybės paskelbtas valstybės tarnybos pertvarkos paketas atliepia Valstybės kontrolės identifikuotas dabartinio viešojo valdymo silpnybes. Kad pertvarka pasiektų tikslą, ypač svarbu valstybės įstaigų vadovams suteikti didesnius biudžeto ir personalo valdymo įgaliojimus ir iš pat pradžių investuoti į profesionalios Valstybės valdymo agentūros sukūrimą.
Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorius Tomas Davulis abejojo, ar naujajai Valstybės tarnybos įstatymo redakcijai išsakomi priekaištai dėl prieštaravimo Konstitucijai yra pagrįsti. Pasak jo, pirmaujančių Europos valstybių tarnybos evoliucionuoja didesnio lankstumo ir konkurencingumo linkme, o tarnautojų darbo užmokesčio susiejimą su stažu galima traktuoti kaip netiesioginę diskriminaciją dėl amžiaus.
Ateities komiteto nariai Rasa Budbergytė, Kasparas Adomaitis, Angelė Jakavonytė, Kristijonas Bartoševičius išreiškė abejonių, ar tokia ambicinga pertvarka atneš rezultatų per dvejus likusius Vyriausybės kadencijos metus, ar bus užtikrintas jos tęstinumas, ar bus suvaldytos su didesniais vadovų įgaliojimais susijusios nepotizmo, piktnaudžiavimo rizikos. Kartu konstatuota, kad būtent išsamios diskusijos padeda pasiekti politinį sutarimą dėl ilgalaikių reformos tikslų ir poreikių.
Komiteto posėdyje taip pat pasisakė Ministro Pirmininko patarėjas valstybės tarnybos klausimais Vitas Vasiliauskas, Vilniaus universiteto Tarpatutinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Vitalis Nakrošis, Mykolo Romerio universiteto Viešojo administravimo instituto direktorius Andrius Stasiukynas, valstybės tarnybos reformų ekspertas Edvardas Žukauskas.
Ateities komitetas tęs viešojo valdymo reformos svarstymus, nagrinėdamas 2022 m. lapkričio 17 d. Seimui pateiktą naują Valstybės tarnybos įstatymo redakciją.
Posėdžio vaizdo įrašą galima rasti Seimo „YouTube“ kanale Atviras Seimas.

Parengė
Seimo Ateities komiteto biuras:
Ieva Lavišienė, tel. (8 5) 239 6363, el. p. ieva.lavisiene@lrs.lt
Giedrius Viliūnas, tel. (8 5) 239 6890, el. p. giedrius.viliunas@lrs.lt
(ELTA)
Dėmesio! Už šią informaciją ELTA neatsako. Už tai atsako ją publikavęs klientas.
Dalintis
Ar tikrai norite parsisiųsti šią nuotrauką?
Liko parsisiųsti 0 vnt.
Pranešimų spaudai publikavimas yra mokama paslauga
Susisiekite su mumis el. paštu pardavimai@elta.lt
Vaizdo įrašų peržiūra ir atsisiuntimas yra mokama paslauga.
Susisiekite su mumis el. paštu pardavimai@elta.lt
Atsiprašome, šiuo metu pranešimas redaguojamas
Redaguoja Jonas Jonaitis
Pavadinimas
Pavadinimas
Raktažodžiai
Prašome palaukti...