lt
lt en ru
Išvalyti filtrą
Šiandien
Rytoj
Atvaizdavimas
Naujienų filtras
Sukurti pranešimą
Visi pranešimai
Politika
Diplomatija
Organizacijos
Parlamentas
Prezidentas
Rinkimai
Saugumas
Seimas
Valdymas
Vyriausybė
Savivalda
Socialiniai klausimai
ELTA tyrimai
Verslas
Aplinka
Ekonomika
Energetika
Finansai
Įmonės
Nekilnojamasis turtas
Susisiekimas
Verslas praneša
Žemės ūkis
Finansinis raštingumas
Švietimas
Bendrasis ugdymas
Aukštasis mokslas
Neformalusis ugdymas
Švietimo politika
Valdymas
Teisėtvarka
Institucijos
Nelaimės
Nusikaltimai
Teisingumas
Tvarkdara
Kultūra
Menas
Mokslas
Pramogos
Įstaigos
Žiniasklaida
Įvairybės
Veidai
Sportas
Sveikata
Tvari Lietuva
Švietimas
Ekonomika
Visuomenė
Aplinka
Regionai
Vilnius
Kaunas
Klaipėda
Šiauliai
Panevėžys
Alytus
Marijampolė
Utena
Telšiai
Tauragė
ELTA - 100 žiniasklaidos veidų ir metų
Pulsas. Europos ritmas
ELTA apklausos
Komentaras
Projektai
Kita
Kalendorius
Politika
Verslas
Finansinis raštingumas
Švietimas
Teisėtvarka
Kultūra
Sportas
Sveikata
Tvari Lietuva
Regionai
ELTA - 100 žiniasklaidos veidų ir metų
Pulsas. Europos ritmas
ELTA apklausos
Komentaras
Projektai
Kita
Atsisiųsti

„Telia Lietuva“ paskelbė pirmąją CSRD reikalavimus atitinkančią tvarumo ataskaitą

„Telia Lietuva“ viena pirmųjų Lietuvoje paskelbė tvarumo ataskaitą, parengtą pagal Europos Sąjungos Bendrovių tvarumo atskaitomybės direktyvą (BTAD, angl. CSRD) ir Europos tvarumo atskaitomybės standartus (ETAS, angl. ESRS). Reikalavimams atitikti, bendrovė turėjo išpildyti visus metodinius, struktūrinius bei duomenų atskleidimo kriterijus. Šią atitiktį patvirtina metiniame pranešime esanti nepriklausomo užtikrintojo išvada.

Nauji ES reikalavimai Lietuvoje oficialiai įsigaliojo 2024 metais, o pirmosios didelės įmonės juos atitikti turi jau šiais metais.

„Iki šiol tvarumo ataskaitų teikimo formatas tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje buvo skirtingas. Įmonės turėjo  daugiau laisvės renkantis ataskaitų formatą, atskleidimų gylį ir kokybę bei bendrą duomenų kiekį. Su naujaisiais CSRD reikalavimais, atėjo ir didesnė atsakomybė bei tikslumas, kadangi ataskaitoje pateikti duomenys buvo audituojami, tad informacijos patikimumas yra visiškai kitame lygyje. Lyginant su ankstesniais metais, sugebėjome atskleisti gerokai daugiau duomenų – tiek kiekybinių, tiek kokybinių“, – sako „Telia Lietuva“ tvarumo vadovė Aurelija Žėkienė.

Už savo pasiekimus tvarumo srityje, „Telia“ jau trečius metus iš eilės pelnė aukščiausią – platininį – „EcoVadis“ tvarumo įvertinimą, 2024 m. surinkusi 87 balus iš 100 galimų. Toks rezultatas bendrovei užtikrino vietą tarp 1 proc. geriausiai vertinamų įmonių pasaulyje iš visų 130 tūkst. vertintų bendrovių. Aukščiausią įvertinimą lėmė pažanga aplinkosaugos ir verslo etikos srityse – nuo atsinaujinančios energetikos diegimo visose rinkose iki stiprių antikorupcijos, duomenų apsaugos ir skaidrumo užtikrinimo mechanizmų.

Ataskaitoje ne tik pateikti konkretūs rezultatai, bet ir jų apskaičiavimo logika: taikyti standartai, rizikų įtraukimas, emisijų rodiklių skaičiavimo metodika, nuorodos į ESRS reikalavimus. Tokia struktūra leidžia ataskaitos skaitytojui greitai identifikuotikaip įmonė atliepia konkrečius reikalavimus.

Iš vidaus veikianti tvarumo architektūra

Pagal ES CSRD direktyvą, dvejopo reikšmingumo vertinimas yra kiekvienos tvarumo ataskaitos pamatas – jis reikalauja vertinti ne tik verslo kuriamą poveikį aplinkai (pvz.: gamtai, žmonėms, visuomenei), bet ir įmonės patiriamas arba potencialias rizikas bei galimybes, kurias verslas gali patirti dėl išorinių veiksnių. „Telia Lietuva“ šį vertinimą atliko dviem etapais: 2023 m. – visos grupės mastu, 2024 m. – lokalizuodama ir tikslindama duomenis nacionaliniu lygmeniu.

„Dvejopo reikšmingumo vertinimą, iš principo, galima laikyti kaip priemonę, skirtą suinteresuotų šalių lūkesčiams išgirsti bei įtraukti į bendrovės valdymą. Šio pratimo tikslas yra sužinoti visus reikšmingus įmonės suinteresuotų šalių patiriamus ar potencialius poveikius bei bendrovei reikšmingas su tvarumu susijusias rizikas ar galimybes“, – sako Aurelija Žėkienė.

„Telia Lietuva“ reikšmingas temas išskyrė taikydama ESRS standartų rinkinyje ir EFRAG įgyvendinimo gairėse aprašytą metodiką – atitinkamai vertinant poveikių, rizikų ar galimybių sunkumą bei tikėtinumo faktorių. Tokiu būdu į reikšmingų sričių sąrašą pateko ir tos temos, kurių pasireiškimo tikimybė yra minimali, tačiau pasekmės gali būti didžiulės – pavyzdžiui, vaikų teisės ar korupcijos atvejai. Kadangi šis vertinimas turės būti atliktas kasmet, proceso nuoseklumui palaikyti buvo sukurta atskira „Telia“ dvejopo reikšmingumo vertinimo metodologija, kuriai taip pat galioja metiniame pranešime esanti nepriklausomo auditoriaus išvada.

Kartu su šiuo vertinimu „Telia Lietuva“ pirmą kartą išsamiai atskleidė valdysenos aspektus, įtrauktus į CSRD spektrą. Ataskaitoje detaliai aprašyta kaip paskirstomos atsakomybės, kaip veikia sprendimų priėmimo mechanizmai, kokie standartai taikomi tiekimo grandinės kontrolei bei darbuotojų įtraukimui per kolektyvinius dialogus.

Ataskaitoje pateikta informacija nėra tik vidinis refleksijos instrumentas – pirmą kartą „Telia Lietuva“ tvarumo ataskaita buvo audituota nepriklausomo užtikrinimo paslaugų tiekėjo. Tai reiškia, kad pateikti duomenys buvo laikomi pagrįstais, struktūrizuotais ir patikimais pagal riboto užtikrinimo audito standartus.  

Emisijų skaidrumas – ne skaičiai, o sistema

„Telia Lietuva“ ataskaitoje pateikiama informacija tiek apie tiesiogines (1, 2 apimtis), tiek netiesiogines (3 apimtis) emisijas detalizuojant netiesioginių emisijų pasiskirstymą pagal kategorijas, pateikiant istorinius emisijų pokyčius bei detalizuojant reikšmingiausių kategorijų apskaičiavimo metodikas.  

Didžiausia dalis – 61 proc. – visų įmonės ŠESD emisijų susidaro tiekimo grandinėje. Džiugu, kad net 45 tiekėjai, kuriems tenka daugiau nei pusė šio poveikio, jau yra išsikėlę mokslu grįstus emisijų mažinimo tikslus, o jų pažanga įtraukiama į „Telia Lietuva“ emisijų mažinimo planus.

Savo veikloje „Telia Lietuva“ taip pat taiko konkrečius sprendimus poveikiui mažinti: naudoja 100 proc. elektrą iš atsinaujinančių šaltinių, kryptingai mažina bendrą energijos suvartojimą, elektromobiliai 2024 m. sudarė net 57 proc. automobilių parko. Šie veiksmai yra dalis visos „Telia“ grupės įsipareigojimo iki 2040 metų pasiekti grynojo nulio (angl. net-zero) tikslus.

Vertybės, kurios tampa veiksmais

2024 m. „Telia Lietuva“ ir toliau tęsė darbus socialinės atsakomybės srityje – įtraukties principai tai ne tik skambūs žodžiai, bet ir aiškiai veikianti atlygio, darbo santykių ir sprendimų priėmimo dalis. Įmonė nuolat peržiūri lygybės užtikrinimo mechanizmus ir užtikrina praktikas, mažinančias sisteminę nelygybę, edukuoja įmonės darbuotojus (-as) įtraukties temose, vadovams tarp privalomų mokymų įtraukia ir nesąmoningo šališkumo mokymus.

„Socialinė atsakomybė prasideda nuo pirmo kontakto su darbuotoju, dar pirmo pokalbio metu ir trunka visą darbuotojo kelią organizacijoje. Stengiamės būti tokia įmone, kurioje visi gali būti geriausia savo versija“, – sako „Telia“ Įvairovės ir įtraukties vadovė Julija Markeliūnė.  

Lygybės srityje „Telia Lietuva“ kasmet analizuoja darbo užmokestį ir imasi visų priemonių, kad kiekvienas darbuotojas gautų teisingą atlygį už savo darbą. Viena iš svarbių ilgalaikių priemonių – užtikrinti, kad tėvai, grįžtantys po vaiko priežiūros atostogų, nebūtų pamiršti atlyginimų peržiūrose, kad laikinas išėjimas nesukeltų neigiamų pasekmių. 

Darbuotojų gerovė – tai ne tik teisingas atlygis, bet ir stipri socialinių garantijų sistema. Visiems įmonės darbuotojams galioja kolektyvinės sutarties naudos, kurios apima sveikatos draudimą ne tik darbuotojams, bet ir jų partneriams bei vaikams su negalia. Be to, čia užtikrinama teisė į vienodas naudas ir vienos lyties poroms: tai mažas, bet reikšmingas žingsnis link visapusiško LGBTQ+ bendruomenės pripažinimo ir lygybės. 

Įtrauktis „Telia Lietuva“ yra daugiau nei politika – tai kasdienės kultūros dalis: „Teisingai susidėliojus strategiją ir nusistačius prioritetus, įvairovė tampa ne iššūkiu, o konkurenciniu pranašumu“, – pabrėžia J. Markeliūnė.

Ši kultūra atsispindi ir išorėje: jau antrus metus kalėdinė reklaminė kampanija skirta negalios temai. Telia Play vaikų kampelyje atsirado „Burbulai“ edukacinis turinys apie neuroįvairovę, o visuose salonuose dalinamos saulėgrąžos juostelės – nematomos negalios simbolis.  

Vaikų teisės – dar viena sritis, kurioje „Telia Lietuva“ siekia būti pavyzdžiu. Įmonė ne tik blokuoja neteisėtą turinį, bet ir aktyviai vysto edukacinius sprendimus, pagrįstus Jungtinių Tautų vaikų teisių principais. Vienas iš pavyzdžių – „Vaikų kampelis“ Telia Play+ platformoje: jame veikia turinio filtrai, PIN apsauga, laiko peržiūros kontrolė. Greta to, plėtojamos tokios iniciatyvos kaip „Saugus internete“, Nacionalinis IT iššūkis, ar su partneriais CGI palaikomas nemokamas edukacinis žaidimas „Spoofy“, kuris moko kibernetinio saugumo per interaktyvias istorijas ir iššūkius. 

Audrius Stasiulaitis

I WILL TELL YOU TELIA

Tel. (0 5) 236 7019, Mob. 0 686 77988

El. p. audrius.stasiulaitis@telia.lt  

Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius

(INK agency, UAB)
Dėmesio! Už šią informaciją ELTA neatsako. Už tai atsako ją publikavęs klientas.
Dalintis
Ar tikrai norite parsisiųsti šią nuotrauką?
Liko parsisiųsti 0 vnt.
Pranešimų spaudai publikavimas yra mokama paslauga
Susisiekite su mumis el. paštu pardavimai@elta.lt
Vaizdo įrašų peržiūra ir atsisiuntimas yra mokama paslauga.
Susisiekite su mumis el. paštu pardavimai@elta.lt
Atsiprašome, šiuo metu pranešimas redaguojamas
Redaguoja Jonas Jonaitis
Pavadinimas
Pavadinimas
Raktažodžiai
Prašome palaukti...